Dlaczego warto zacząć pływać?
Siłownia, bieganie, jeżdżenie na rowerze – to dość popularne aktywności fizyczne, które pozwalają dla wielu z nas poprawić kondycję, sylwetkę i samopoczucie. Sam trening fizyczny przynosi wiele korzyści, ale warto łączyć różne formy aktywności i poznać ich zalety. Dlaczego warto dodać do listy swojej aktywności akurat pływanie? Przekonajcie się sami!
W artykule:
-
Korzyści zdrowotne wynikające z pływania
-
Pozycja ciała pływaka w służbie zdrowiu serca
-
Większa sprawność i lepsza mobilność
-
Pływanie i lepsza rzeźba
-
Pomaga w odchudzaniu
-
Zmniejsza ból mięśni
-
Pływanie jako forma regeneracji i rehabilitacji
-
Doskonała alternatywa dla astmatyków
-
Poprawia samopoczucie
-
Słowo od Strefy Mocy
Korzyści zdrowotne wynikające z pływania
Warto spojrzeć na pływanie nie tylko w kontekście samego treningu pływackiego. Pływanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych – może poprawiać pracę układu sercowo-naczyniowego, zwiększać wydolność, poprawiać siłę i wytrzymałość mięśni, zwiększyć mobilność. Pływanie to także doskonała forma relaksu i aktywnej regeneracji, która z powodzeniem jest stosowana także przez fizjoterapeutów, lekarzy czy rehabilitantów jako element wspierania leczenia swoich podopiecznych.
Wyjście na basen popływać może pomóc także sportowcom, którzy na co dzień trenują różne dyscypliny sportu i chcą np. poprawić regenerację i zmniejszyć ból mięśni wskutek intensywnych treningów. Przeszkadzający im ból mięśniowy związany ze zjawiskiem DOMS (opóźnionej bolesności mięśni) można ograniczyć właśnie pływając!
Podczas pływania zaangażowane są niemalże wszystkie mięśnie ciała (pracujące inaczej niż podczas klasycznego treningu w siłowni). Ukrwienie wielu obszaru mięśni całego ciała daje niesamowicie dużo korzyści dla zdrowia. Opór, wibracja i masaż wody również sprawiają, że poza samą pracą mięśni (także ich specyficznemu rozciąganiu) woda może szczególnie wpływać na ogólny stan zdrowia. Pływanie może także poprawić sylwetkę nadając jej łagodnych sportowych zarysów oraz poprawić tonus mięśni i ich rzeźbę.
Pozycja ciała pływaka w służbie zdrowiu serca
Pozycja ciała podczas pływania poprzez zanurzenia sprawia, że powstaje na ciele delikatny opór powodujący wiele korzyści zdrowotnych. Wskutek zwiększonego nacisku i ciśnienia przesuwa się objętość w jamie klatki piersiowej, co poprawia powrót żylny. Dzięki temu komory serca zwiększają wstępne przepływy i ciśnienie w żyłach centralnych. Wzrasta objętość wyrzutowa serca w komorach, co prowadzi do pozytywnego zjawiska wzmacniania serca o zwiększenia pojemności wyrzutowej serca nawet o 30 – 60%!
Większa sprawność i lepsza mobilność
Pływanie pozwala uzyskać poprawę mobilności w niektórych obszarach ciała. Niektóre osoby, które ograniczają swoje treningi do danego rodzaju wysiłku nie osiągają wysokiej ogólnej sprawności (ze względu na ograniczenie pracy w innych, różnych płaszczyznach ciała). Wyjście na basen i pływanie jest doskonałą okazją do poprawy ważnej dla codziennego funkcjonowania – sprawności.
Warto również urozmaicać pływanie nauką różnych ćwiczeń niezbędnych do opanowania nowych stylów pływackich (kraula, żabki czyli stylu klasycznego, pływania na plecach czyli stylu grzbietowego, czy „delfina” – ściślej stylu motylkowego). Każdy styl koncentruje się na innych grupach mięśni. Niezależnie od tego, jakim stylem pływasz, używasz jednak w większości wielu grup mięśniowych do poruszania ciała w wodzie! Wyjście na basen i pływanie jest dobrym pomysłem dla wielu osób z ograniczeniami sprawności (ograniczenia w wyniku chorób mięśni i stawów, otyłości, zapaleń mięśni, dysfunkcji układu nerwowego, bólów towarzyszących chorobom, itd.)
Pływanie i lepsza rzeźba
Choć na to, jaką kto osiągnie rzeźbę wpływa wiele elementów, można uznać że pływanie może pomóc uzyskać lepszą rzeźbę. Długie pływanie buduje wytrzymałość mięśni, wzmacnia struktury kostno-stawowe oraz pomaga spalać kalorie. Mniejszy opór wody na mięśnie może pomóc wzmocnić mięśnie oraz poprawić ich tonus mięśniowy.
Pomaga w odchudzaniu
Pływanie, jak każda aktywność pomaga w odchudzaniu. Jest to forma bardzo przyjemnej aktywności, która może być bardziej atrakcyjna dla niektórych osób w porównaniu do biegania czy siłowni. Nie zapominajmy, że „woda wyciąga” i pozwala spalać kalorie! Oczywiście spalanie kalorii jest korzystne, ale po basenie możesz w krótkim czasie zrobić się bardzo głodny. Warto wtedy mieć zbilansowaną przekąskę, aby nie ulegać pokusom w drodze do domu i nie przejadać się! Zobacz, co zjeść przed wyjściem na basen
Zmniejsza ból mięśni
Pływając możemy delikatnie redukować ból. Zarówno ból mięśniowy po ciężkim treningu jak również ból związany z pewnymi schorzeniami. Lepsze ukrwienie mięśni, umiarkowana intensywność wysiłku, lepsze ukrwienie okolic stawów oraz masujące i wibrujące działanie wody – to jest szczególnie korzystne dla Twoich mięśni i stawów! Pływanie może być odskocznią od codziennych treningów „pozapływackich” i stanowić element aktywnej regeneracji! Wiele osób chwali sobie pływanie właśnie ze względu na redukcję bólu oraz poprawę samopoczucia i jakości życia.
Pływanie jako forma regeneracji i rehabilitacji
Pływanie pomaga szybciej wrócić do sprawności po kontuzji. Jest odpowiednią aktywnością dla osób z urazami, zapaleniem stawów i innymi schorzeniami. To właśnie pływanie jest uzupełnieniem niezbędnej fizjoterapii czy rehabilitacji po przebytej kontuzji (u sportowców, ale także u osób z artretyzmem, inwalidów). Jest to także niezwykle przyjemny trening / aktywność dla osób, które nie mogą wykonywać wymagających ćwiczeń fizycznych.
Doskonała alternatywa dla astmatyków
Pływanie w porównaniu do innych aktywności powoduje relatywnie mniej przypadków skurczu oskrzeli. W wyniku podejmowania różnych aktywności ruchowych (kiedy fizjologicznie drogi oddechowe ulegają zwężeniu) może dochodzić do uczucia duszności, kaszlu, czy „świszczącego oddechu”. Istnieją badania potwierdzające korzystny wpływ pływania na astmatyków, poprawiając czynność płuc i łagodząc objawy astmy. Osobom z astmą zaleca się pływanie, ponieważ ciepłe i wilgotne środowisko jest po prostu mniej prowokujące niż trening w innych warunkach.
Poprawia samopoczucie
Nie zapominajmy o najważniejszym – pływanie poprawia samopoczucie i może poprawiać jakość snu! Zarówno osoby młodsze, jak i starsze mogą poprawić jakość życia, która bez wątpienia jest ważna dla każdego z nas. Trening ma być także przyjemny. Jako ciekawostkę warto dodać, że kwestionariusze oceny jakości życia (QOL – quality of life) często potwierdzają pozytywny wpływ pływania na jakość życia osób starszych.
Źródła:
-
Lee BA, Oh DJ. Effect of regular swimming exercise on the physical composition, strength, and blood lipid of middle-aged women. J Exerc Rehabil. 2015 Oct 30;11(5):266-71
-
Lahart IM, Metsios GS. Chronic Physiological Effects of Swim Training Interventions in Non-Elite Swimmers: A Systematic Review and Meta-Analysis. Sports Med. 2018 Feb;48(2):337-359
-
Lazar JM, Khanna N, Chesler R, Salciccioli L. Swimming and the heart. Int J Cardiol. 2013 Sep 20;168(1):19-26
____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz