Budowanie nawyku to ciągły proces, który podlega wielu modyfikacjom. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że nie warto się przy tym zniechęcać, a nastawić na stałą, regularną pracę. Nawyk, a właściwie siła nawyku zależy od tego, ile pracy i jakiej jakości przy tym wykonamy. Przedstawiamy Wam 5 zdrowych nawyków, które w naszej opinii należy w sobie wykształcić. Pracę nad nimi warto wdrożyć już od dziś!

Po co nam zdrowe nawyki?

Wszystkie zdrowe nawyki, które w sobie wykształcimy pomogą nam poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne. Wiele osób wspomina, że jeśli pracują nad dobrymi i zdrowymi nawykami, zaczynają zauważać poprawę ogólnego samopoczucia. Ciało wysyła nam różne sygnały na temat funkcjonowania całego organizmu. Osoby poddenerwowane, stale zestresowanie i sfrustrowane zaczynają zauważać (po pracy nad nawykami) - pierwszy, ale jakże silny subiektywny objaw. Jest nim lepsze samopoczucie. Twierdzą, że jest to bardzo budujące, ale do tego podobnie jak z miłością - potrzeba czasu i stale trzeba to pielęgnować. To nie jest jak droga z punktu A do punktu B. Zdobycie celu i koniec. To proces i trzeba nastawić się na ciągłą drogę i pracę nad nawykami zanim osiągniemy pewne automatyzmy w działaniu.

Jakościowy sen

Sen to absolutna podstawa, bez której nie ma możliwości poprawy funkcjonowania ciała na każdej możliwej płaszczyźnie. Dbanie o sen to nie tylko uwzględnienie odpowiedniej ilości snu, ale również jakości snu. Wywietrz wcześniej sypialnię, chwilę przed snem nie korzystaj ze światła niebieskiego ograniczając korzystanie z urządzeń elektronicznych. Warto także zrobić pauzę od Social Mediów i wyłączyć powiadomienia w telefonie na czas snu. Jeśli od długiego czasu gorzej się czujesz, masz problemy ze snem, zapamiętaj, że w tym wypadku też potrzeba czasu. Powoli zaczniesz zauważać poprawę regeneracji i poprawę jakości snu. Dobrze by było kłaść się o podobnej godzinie, ale jeśli to niemożliwe, postaraj się ucinać drzemki. Unikaj także bardzo intensywnych pobudzających treningów przed snem, kofeiny czy innych stymulujących preparatów. Zadbaj o odpowiednie wyciszenie wszelkich bodźców.

Odpowiednie nawodnienie

Woda to życie – i to prawda! Nawet zwykły ból głowy często może być właśnie przyczyną odwodnienia. Te pogorszenie codziennego funkcjonowania to nie tylko wszechobecny stres, ale również brak równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu. Przyjrzyj się dokładnie temu, ile pijesz, kiedy pijesz i co pijesz? Zabierz ze sobą butelkę wody do pracy, miej ją zawsze na widoku w miejscu pracy, zadbaj o to, aby uatrakcyjnić picie wody poprzez dodanie np. cytrusów do dzbanka z wodą, co zachęci Cię do picia. Przetestuj różne wody i oceń, które Ci smakują i z chęcią je pijesz. Rozważ wody magnezowo-wapniowe, które doskonale uzupełniają deficyty magnezu i wapnia. Jeśli masz problem z piciem, rozważ saszetki bezkaloryczne do rozrabiania z wodą, których smak zachęci Cię do picia.

Jeśli mamy ocenić top nawyków, to nawodnienie jest w notowanej przez nas pierwszej trójce!

Aktywność fizyczna

Mens sana in corpore sano(tł. w zdrowym ciele, zdrowy duch). Aby znaleźć równowagę i drogę do szeroko pojętego zdrowia należy zadbać o aktywność fizyczną. Dzięki temu lepiej funkcjonujemy mentalnie na co dzień i rzadziej doświadczamy różnych chorób. Konsekwencje braku ruchu są wszystkim znane: nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ryzyko chorób serca, pogorszenie pamięci i koncentracji, pogorszenie samopoczucia, kontuzje, itd. Jest tego długa lista, dlatego zacznij już dziś od zaplanowania czasu na trening.

Ogranicz przetworzoną żywność

Życie w biegu? Witajcie w klubie współczesnego życia. Niczym nie powinniśmy Was zaskoczyć, doradzając wybranie zdrowego jadłospisu na co dzień. Zorganizuj swoje żywienie w taki sposób, aby znalazło się w niej mniej tłuszczów nasyconych, cukru, barwników i konserwantów. Jak to zrobić? Po prostu odpowiednio planuj zakupy, dokładnie czytaj etykiety, korzystaj z produktów sezonowych, planuj posiłki na 2 dni, ogranicz jedzenie na mieście. Ogranicz picie słodkich napojów i zdecyduj się na wodę. Wybierając produkty zwróć uwagę na błonnik. Chleb żytni razowy, grahamki, płatki owsiane, ciemny makaron, kasze, ryż brązowy, warzywa i owoce – to wszystko jest ważne! Fit nawyki pozwolą Ci czuć się lepiej i ograniczyć ryzyko wielu chorób.

Aby ograniczyć ilość spożywanej, przetworzonej żywności powinniśmy naprawdę postarać się dobrze planować żywienie. W kuchni warto być kreatywnym i uczuć się przyrządzania zdrowych i smacznych posiłków. Pod ręką na wypadek chwil słabości warto przygotować wcześniej zdrowe przekąski.

Utrzymuj odpowiednią masę ciała

Dobrym i zdrowym nawykiem jest dbałość o odpowiednią masę ciała (oraz skład ciała). Waga to nie wszystko, stąd kontroluj nie tylko masę ciała, ale również ilość tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. Zdrowe ciało to takie ciało, które dobrze funkcjonuje i jest sprawne. Nadwaga i otyłość to plaga współczesnego trybu życia i nieodpowiedniego żywienia. Twoje ciało jest obrazem tego, jak żyjesz i funkcjonujesz oraz tego, jaki poziom sprawności prezentujesz. Już dziś popraw swój jadłospis, znajdź odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną i zadbaj o siebie. Wszystkim dała się we znaki pandemia, która poprzez ograniczenie ruchu wywołała wzrost masy ciała populacji. Czas to zmienić!


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz