Przekąski do szkoły dla dzieci aktywnych fizycznie wymagają nie tylko analizy pod kątem sprostania wymogom energetycznym i jakości (dzieci mają zwiększone zapotrzebowanie na energię, ilość witamin, składników mineralnych i substancji bioaktywnych – prozdrowotnych), ale również odpowiedniej ilości białka, wapnia czy żelaza.

Dochodzi do tego także element związany z przechowaniem produktu i nadawaniem się do spożycia kilka godzin po przygotowaniu. Dobrze by było, by też nie zajęło dużo miejsca w plecaku… Co więc warto przygotować wcześniej czy kupić, aby sprostać wymogom zapotrzebowaniu dziecka aktywnego? Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać zdrowe przekąski?

Zdrowe przekąski łączą ze sobą spożycie szczególnie 3 grup produktów potencjalnie zdrowych źródeł takich jak: warzywa, owoce, naturalnie ukwaszone produkty mleczne (kefir, jogurt, maślanka). Mają na celu ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych tj. chipsy, słodycze czy „fast foody” wpływających negatywnie na zdrowie dzieci.

Na zdrowe przekąski nadają się również owoce suszone, orzechy, ziarna, nasiona. Zdrowe przekąski odpowiednie dla dzieci to najprościej ujmując produkty / posiłki o dowiedzionym pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka. Zaspokajające zapotrzebowanie na niezbędne składniki wpływające na wzrost i rozwój układu nerwowego rozwijającego się organizmu.

Jak przygotować zdrowe przekąski?

Możesz pokroić w ciekawe kształty warzywa (marchew, seler naciowy, papryka, ogórki, pomidory) i owoce (pełna dowolność i dostępność w zależności od sezonu) i ułożyć w lunchboxie. Bądź kreatywny i próbuj. Możesz załączyć mini widelczyki by uatrakcyjnić dziecku spożycie posiłku.

Możesz przygotować pożywny koktajl do szkoły: zmiksuj owoce i warzywa szukając odpowiedniego smaku dla dziecka (tu rolę gra odpowiednia proporcja, nie zrażaj się). Możesz przygotować też sałatkę owocową - możliwości jest naprawdę dużo! Dobrym rozwiązaniem są również wafle ryżowe z masłem orzechowym i bananem lub przygotowane oddzielnie maliny, borówki. Dzieci często lubią naleśniki czy ciasto. Wykorzystaj zmodyfikowane, „zdrowsze” przepisy i spróbuj upiec fit ciasto. Całą gamę przepisów na fit desery znajdziesz w naszej zakładce FIT PRZEPISY. Przygotuj naleśniki z mąki orkiszowej, dodaj ulubione owoce lub konfiturę bez dodatku cukru, przygotuj brownie z fasoli czerwonej fasoli, kakao i gorzkiej czekolady bez cukru.

Dzieci bardzo lubią owocowe koktajle, ale zwróć uwagę na czas ich spożycia. Przygotowane rano nadają się jeszcze na 2 śniadanie, ale nie zawsze przetrwają w plecaku cały dzień. Bazuj na mleku (lub maślance, kefirze, jogurcie), owocach, nasionach i orzechach czy odrobinie miodu. Możesz dodać też płatki (np. owsiane, pszenne, żytnie lub inne, które lubi Twoje dziecko – nawet jako dodatek użyj odrobinę tych nieco słodszych). Wykorzystaj uniwersalne musli domowej roboty i przygotuj je wraz dzieckiem. Zalane jogurtem, na słodko doskonale nadają się do szkoły.

Zdrowe przekąski na szybko

Jakie zdrowe przekąski można przygotować, jeśli mamy mało czasu? Sprawdź nasze propozycje:

  • baton zbożowy lub batony zbożowe „domowej roboty”

  • kolorowe kanapki z wędliną, rybą, jajem i z warzywami (lub warzywa podaj obok)

  • musli (wg uznania dziecka) + jogurt, kefir, maślanka

  • galaretka z owocami

  • sałatka owocowa

  • czipsy z jarmużu

  • koktajl warzywno-owocowy

  • orzechy, nasiona, suszone owoce (mieszanka)

  • warzywa z dipem (na słodko, wytrawnie i słodko)

  • smoothie z owocami lasu

  • omlet

  • serek wiejski z dodatkami

Przygotowywanie zdrowych przekąsek

Pamiętajmy, że posiłki powinny przede wszystkim smakować dziecku i być dla niego atrakcyjne, dzięki czemu jest większa szansa że dane posiłki będą służyły dziecku na dłużej. Warto uzbroić się w cierpliwość i dużo eksperymentować, dzięki czemu znajdziemy przysłowiowy „złoty środek”.

Zwróć uwagę także na odpowiedni (i atrakcyjny pojemnik – gadżety są też mile widziane) oraz ułożenie przekąsek (o ile to możliwe) w lunchboxie. Polecamy szklane lunchboxy z pokrywką na zatrzaski.

Jedzenie posiłku zaczyna się na długo przed, już w głowie. Dzieci często jedzą w towarzystwie, celebrując wspólnie chwile z rówieśnikami z klasy. Słuchaj dziecka, jeśli wspomina co inni jedzą i ono jadło będąc poczęstowanym. Atrakcyjne posiłki przyciągają i warto czasami zainspirować się tym, co dziecko obserwuje i wcześniej spróbowało.

Zamienniki słodyczy

Wspominając o oczywistych grupach produktów takich jak: warzywa, owoce, nabiał warto wspomnieć też o smakołykach. Dla przykładu można przygotować zamienniki czekolady np. w postaci koktajlu z dodatkiem kakao lub karobu. Wykorzystać możemy też orzechy czy masło orzechowe, aby dziecko miało swój ulubiony smakołyk. Przekąski to także słodkie desery np. z chia i owocami oraz galaretki w owocami. Testuj proporcje między nimi i składniki bo nie ma innej drogi jak szukanie inspiracji! 

Przekąski do szkoły dla dziecka

Okres krytyczny, jakim jest dzieciństwo stwarza ogrom możliwości testowania różnych smaków u dziecka. Na temu etapie niezbędna i nieoceniona jest rola rodzica, dzięki którego kreatywności dziecko może poznać różne formy posiłków, smaki, które pozostaną z dzieckiem na dłużej, kiedy będzie już mogło samodzielnie przygotować posiłki.

Angażuj dziecko we wspólne zakupy, daj mu szansę na wybór ulubionych owoców i warzyw, razem przygotowujcie posiłki (w miarę możliwości), bądź przede wszystkim proaktywny i… cierpliwy. Zdrowie dziecka jest najważniejszym elementem, na którym zależy każdemu rodzicowi. Aby dziecko mogło się rozwijać i sportowo i intelektualnie warto zadbać o urozmaicone posiłki już dziś!


_____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz