Aktywny i zdrowy tryb życia nie wychodzi z mody. Zaczynamy być coraz bardziej świadomymi konsumentami. Chcemy wiedzieć co dokładnie trafia na nasz talerz. Zwracamy większą uwagę na składy artykułów dostępnych w naszych sklepach, a w miarę możliwości, szukamy zdrowszych lub mniej kalorycznych zastępników tradycyjnych produktów. Tak samo jest w przypadku białego cukru. W świecie fanatyków zdrowego odżywiania, nie ma on najlepszej opinii. Obecnie na rynku, możemy wybierać z wielu zamienników białego cukru. W ostatnim czasie bardzo na popularność zyskał cukier brzozowy, zwany ksylitolem. W przeciwieństwie do innych syntetycznych słodzików, jest on cukrem naturalnie występującym. Czy w takim razie ksylitol to dobry wybór?

Spis treści

> > Czym jest ksylitol?

> > Trochę więcej o ksylitolu

> > Ksylitol na zdrowe zęby?

> > Czy może być szkodliwy?

> > To jak z tym cukrem?

Czym jest ksylitol?

Ksylitol to substancja pochodzenia naturalnego, zaliczana do cukrów alkoholowych, tzw. polioli. Jest pozyskiwany z drewna brzozy lub kukurydzy, dlatego też powszechnie nazywamy go cukrem brzozowym. Ksylitol występuje również w niewielkich ilościach w wielu owocach i warzywach.

Zanim ksylitol będzie gotowy do spożycia, musi najpierw przejść proces zwany uwodornieniem cukru. Dzięki temu zyskuje on formę białego twardego proszku, przypominającego zwykły biały cukier spożywczy. 

Historia ksylitolu sięga czasów II wojny światowej. Już wtedy zaczęto doceniać jego słodkawe walory smakowe. Ze względu na trudny dostęp białego cukru w tamtym okresie, ksylitol stał się doskonałą alternatywą słodzącą. 

Dzisiaj ksylitol jest częstym składnikiem gumy do żucia, cukierków, żywności dla diabetyków oraz produktów do pielęgnacji jamy ustnej.

Trochę więcej o ksylitolu

Smakiem i wyglądem, nie różni się bardzo od białego cukru. Jednak w kwestii kaloryczności, bije zwykły cukier na głowę.  Jego wartość energetyczna jest prawie 40 % mniejsza. Warto również wspomnieć, że ksylitol po spożyciu nie wpływa na poziom glukozy we krwi. Z tego powodu bardzo często polecany jest w diecie diabetyków.

Ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym, hamuje rozwój grzybów, drożdżaków i pleśni. Tutaj warto zapamiętać, że z tego względu, ksylitol nie będzie nadawać się do pieczenia ciast drożdżowych. Cukier brzozowy sprawi, że zaczyn drożdżowy nie będzie pracować i ciasto nie wyrośnie.

Ksylitol na zdrowe zęby?

Ciekawe jest, że ksylitol ma swoje zastosowanie również w stomatologii. Badania wykazały, że ksylitol może bardzo skutecznie działać w walce z zapaleniem dziąseł oraz próchnicą. Główną przyczyną powstawania próchnicy zębów jest działalność bakterii w jamie ustnej.

Ksylitol hamuje rozmnażanie się bakterii, które są odpowiedzialne za psucie się zębów. Ponadto, cukier brzozowy szybko przywraca właściwe pH śliny, zmniejszając tym czas ekspozycji zębów na działanie szkodliwych kwasów.

Czy może być szkodliwy?

Nawet najzdrowsze produkty, spożywane w nadmiarze, mogą nam zaszkodzić. Tak samo rzecz się ma w przypadku ksylitolu. Jego nadmiar może doprowadzić do niechcianych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak uczucie dyskomfortu w żołądku, gazy, wzdęcia czy biegunki. Pamiętajmy więc by wprowadzać go do diety stopniowo. Zacząć od małej łyżeczki do herbaty i zobaczyć jak nasz organizm zareaguje.

Warto tu  zaznaczyć, że większość osób bardzo dobrze trawi ksylitol, więc nie musimy się go tak bardzo obawiać. Nie jest tak, że na pewno nam zaszkodzi. Umiar i rozwaga, nie zjadajmy na raz całego opakowania.

To jak z tym cukrem?

Jeśli jesteś w gronie osób, których celem jest ograniczenie spożywania białego cukru lub po prostu szukasz mniej kalorycznej alternatywy, to ksylitol może być dobrym wyborem. Brzozowy cukier doskonale sprawdzi się w naszej kuchni. Spokojnie możemy dodawać go do wszelkich wypieków, deserów czy koktajli, bez obawy o walory smakowe.

Źródła:

[1]. Ur-Rehman iwsp. (2015). Xylitol: a review on bioproduction, application, health benefits, and related safety issues. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 55 (11): 1514–28.

[2]. Xylitol chewing gum/pastilles and reduction of the risk of tooth decay – Scientific substantiation of a health claim related to xylitol chewing gum/pastilles and reduction the risk of tooth decay". EFSA Journal. 6 (11): 852. November 2008.

[3]Mäkinen, Kauko (2016-10-20). "Gastrointestinal Disturbances Associated with the Consumption of Sugar Alcohols with Special Consideration of Xylitol: Scientific Review and Instructions for Dentists and Other Health-Care Professionals". International Journal of Dentistry. 2016: 5967907

[4]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22381181

[5]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5093271/

[6]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10983872

[7]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21508

[8]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3434645/

[9]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2352484/

[10]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10946407

Autor: Karolina Krukowska