Ostropest plamisty - siła ziół
Kiedyś, stosowanie leczniczych ziół, było podstawą medycyny. Dzisiaj, coraz częściej wracamy do tych tradycji i chętniej sięgamy po zioła w celach zdrowotnych. Ostropest plamisty to znana już w starożytności roślina, wykazująca prozdrowotne działanie na organizm człowieka. Czym jest i jak może nam pomóc? Sprawdźmy, co warto o niej wiedzieć
Spis treści
Wyjątkowy chwast
Ostropest plamisty jest chwastem, ale bardzo wyjątkowym w swoim rodzaju. :) Jego cechą charakterystyczną są zielone, nakrapiane białymi plamkami liście z intensywnie liliowymi kwiatami. Roślinka ta, naturalnie występującą w rejonie Morza Śródziemnego oraz w Indiach i Pakistanie, ale znajdziemy ją również u nas w Polsce.
Ostropest plamisty już w starożytności stosowano jako naturalny lek na wątrobę, a w średniowieczu uznano go za fenomen ziołolecznictwa.
Naturalnie na wątrobę
Ostropest plamisty swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza, przede wszystkim zawartości sylimaryny oraz witaminy C i K.
Czym jest sylimaryna?
Sylimaryna jest kompleksem flawonoidów. Jej najważniejszym zadaniem w organizmie jest ochrona komórek wątroby. Zdrowa wątroba, zabezpieczona przed toksynami i wolnymi rodnikami, pozytywnie wpływa na cały układ trawienny.
Ponadto, sylimaryna wykazuje ochronne działanie na błonę śluzową żołądka oraz stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i żółci.
Po ostropest plamisty powinny więc sięgać osoby, które spożywają leki, a także ciężkostrawne potrawy.
Ostropest wykazuje również silne działanie rozkurczowe i przeciwzapalne.
Gdzie go znajdziemy?
Ostropest plamisty możemy spożywać na wiele sposobów. Bardzo popularne są herbatki z jego udziałem. W sklepach znajdziemy również zmielone ziarenka rośliny. Możemy dodawać je do jogurtów, zup, omletów lub owsianek.
Ostropest możemy także stosować w formie tabletek oraz leczniczych nalewek.
Z dolnych listków roślinki można przygotowywać sałatki, są bowiem jadalne.
Ostropest, znalazł swoje zastosowanie nawet w kosmetyce. Produkty do pielęgnacji z ostropestem mogą zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry, poprawić jej nawilżenie oraz wspomóc regenerację.
Olej z ostropestu sprawdzi się świetnie w nawilżeniu i odżywieniu włosów. Posiada również właściwości stymulujące porost włosów i może zapobiegać łysieniu.
Kto by pomyślał, że tak niepozorny chwast może dać nam tylko dobrego. :)
Przeciwwskazania
Przy suplementacji ostropestu, skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.
Może jednak wywoływać u nas reakcje alergiczne i wchodzić w interakcje z innymi lekami, musimy o tym pamiętać.
Ostropest jest produktem naturalnym, ale nie z każdym organizmem się polubi.
Autor: Karolina Krukowska