Awokado, kto go nie uwielbia? :) Ten mały i niepozorny owoc to prawdziwa bomba odżywcza. Uznawane jest, za jeden z najzdrowszych i naturalnie rosnących pokarmów. Znane głównie z bogactwa niezbędnych dla organizmu kwasów tłuszczowych. Ale to tylko jedna z jego wielu zalet. Co jeszcze kryje w sobie awokado?

 

Spis treści:

  • Tłusty owoc
  • Dla zdrowia
  • Dla urody
  • Do sklepu po awokado!

 

Tłusty owoc

Awokado uprawiane jest głównie na terenach Ameryki Środkowej i Meksyku. I tam smakuje najlepiej. Odwiedzając te miejsca, koniecznie spróbujcie lokalnych odmian tego owocu. Gwarantuję, że zakochacie się w tym smaku!

Dzisiaj, awokado kupimy w prawie każdym miejscu na świecie. W sklepach znajdziemy również duży wybór wytwarzanych z niego olejów. Awokado, to jeden z najpopularniejszych owoców. Jest składnikiem wielu potraw, nie tylko tych wytrawnych. I nie ma się co dziwić, smakuje obłędnie i daje nam duże pole do popisu w kuchni.

Awokado swoim kształtem przypomina gruszkę. Jest pokryte chropowatą zieloną skórką. W środku kryje swoją najlepszą część, zielony kremowy miąższ, którym tak chętnie zajada się każdy z nas. Dojrzałe awokado ma miękką konsystencję i daje się łatwo rozsmarowywać, dlatego często bywa traktowane jako zdrowszy zamiennik masła.

Jest najbardziej kalorycznym z owoców, chociaż zawiera stosunkowo mało cukru. Charakteryzuje się również niskim indeksem glikemicznym.

100 g awokado dostarcza nam około 160 kcal. Blisko 75% wartości energetycznej awokado pochodzi z tłuszczu. Nie ma się jednak czego obawiać. Awokado jest bogactwem zdrowych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Najwięcej znajdziemy w nim kwasów omega-9 (głównie kwasu oleinowego), oraz omega-6 w postaci kwasu linolowego.

Błonnik stanowi ok. 79% węglowodanów, które znajdziemy w awokado. Z tego względu, idealnie wpiszę się w dietę osób na redukcji.

Dla zdrowia

No dobrze, wiemy już, że jedząc awokado dostarczymy sobie sporej ilości zdrowych tłuszczów. Co jeszcze ma nam do zaoferowania awokado? Przyjrzyjmy się co potrafi ten egzotyczny owoc.

 

  • Dzięki wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów, awokado będzie idealnym owocem w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają obniżać ciśnienie krwi, a także ułatwiają kontrolowanie poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu.
  • Awokado to bogate źródło kwasu foliowego. To pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania komórek i rozwoju tkanek. Z tego względu, awokado powinno zagościć w kuchniach przyszłych mam. 
  • Wykazuje działanie antyoksydacyjne, między innymi dzięki zawartości glutationu. Awokado to również bogactwo witamin i minerałów! Znajdziemy w nim spore ilości potasu, fosforu, magnezu, wapnia oraz sodu, a także witaminę A, C, E i K.
  • Jeśli chcemy zadbać o wzrok, to w tej kwestii awokado również będzie pomocne. To dzięki sporej zawartości luteiny, która korzystnie wpływa na nasze  oczy.

Dla urody

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że awokado znalazło swoje miejsce również w kosmetyce. Jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała oraz włosów. Zwłaszcza tych, które mają za zadanie natłuszczać i nawilżać.

Awokado sprawdzi się świetnie jako domowa maseczka nawilżająca do skóry twarzy lub na przesuszone końcówki włosów. Zawarta w owocu witamina E oraz potas, to doskonałe pożywienie dla skóry głowy. Bogactwo kwasów tłuszczowych, sprzyja zachowaniu pięknych i lśniących włosów. Pomoże  zniwelować wszelkie zmatowienia i szarości.

Co więcej, składniki zawarte w awokado pobudzają produkcję kolagenu.

Często do pielęgnacji wykorzystuje się również olej tłoczony z miąższu awokado, który można stosować jako dodatek do kremów czy balsamów.

To co, może po prostu najlepiej będzie wysmarować się nim od góry do dołu?:)

 

Do sklepu po awokado!

Za nim awokado trafi na półki sklepowe, musi przemierzyć długą drogę. Dlatego większość awokado, które u nas znajdziemy, jest niedojrzałe i twarde jak kamień. Ale to nie koniec świata. Takie awokado najlepiej zostawić w temperaturze pokojowej na kilka dni i poczekać aż dojrzeje.

Ważne aby nie kupować zbyt miękkiego owocu. Taki będzie przejrzały i zwyczajnie niedobry. Zwracajmy również uwagę, aby kupowany owoc miał szypułkę. Wgłębienie pod nią, musi być jasnozielone, bez brązowo-czarnych przebarwień. Wtedy będziemy mieć pewność, że miąższ awokado będzie zielony i gotowy do jedzenia. Smacznego!

Autor: Karolina  Krukowska