To chyba jedna z popularniejszych przypraw goszczących w naszych kuchniach. Myślę, że każdy z nas bardzo dobrze zna jego charakterystyczny, korzenny aromat. Dziś weźmiemy pod lupę cynamon i sprawdzimy jakie wartości odżywcze w sobie kryje. Cynamon powstaje z wysuszonej kory drzewa z rodziny wawrzynowatych. W medycynie naturalnej wykorzystywany jest już od ponad pięciu tysięcy lat! Cynamon był jednym z pierwszych towarów handlowych, pomiędzy Bliskim Wschodem, a Europą.

 

Spis treści:

  • Najstarsza przyprawa
  • Dla zdrowia
  • Dla urody
  • Jaki cynamon wybrać?
  • Nieprzecięta przyprawa

Najstarsza przyprawa

Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw na świecie, pierwsze wzmianki o nim pojawiły się jeszcze przed naszą erą. W starożytności, cynamon używany był jako dodatek do napojów i środek medyczny. Miał pomagać w leczeniu przeziębień i problemów trawiennych. Wierzono, że noszenie go przy sobie oddala od człowieka choroby. Traktowano go również jako afrodyzjak.

Cynamon pierwotnie pochodzi z Chin. Jego trzy najpopularniejsze odmiany to:

  • cynamon cejloński – uprawiany w południowo-wschodniej Azji, krajach tropikalnych,
  • cynamon chiński (cynamon cassia) – występujący w Chinach, Birmie,
  • cynamon kamforowy – spotykany w Japonii, Tajwanie.

Dla zdrowia

Aldehyd cynamonowy jest jednym z głównych aktywnych składników cynamonu, to właśnie jemu cynamon zawdzięcza wiele swoich właściwości prozdrowotnych. Posiada on działanie antynowotworowe oraz wykazuje właściwości pomagające w walce z różnego rodzaju infekcjami. Regularne spożywanie cynamonu reguluje poziom cukru w organizmie, może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Cynamon jest również bogatym źródłem soli mineralnych, m.in. wapnia, żelaza i manganu. Zawiera spore ilości błonnika, stąd jego właściwości przyspieszające metabolizm i polepszające pracę układu trawiennego. Cynamon zwiększa przyswajanie pokarmu oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Co ciekawe, cynamon może poprawić pracę naszego mózgu. Ułatwia on bowiem transport krwi do mózgu, przez co komórki zostają lepiej dotlenione i odżywione. Z tego względu, wpływa pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację. Zawiera również przeciwutleniacze oraz związki przeciwzapalne, dzięki czemu ogranicza skutki starzenia się organizmu, w tym mózgu.

 

Dla urody

Cynamon, w postaci olejków cynamonowych, wykorzystuje się również w kosmetyce. Na jego bazie powstają kremy do pielęgnacji oraz perfumy. Działa na skórę antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Rozgrzewa i odkaża, może również być pomocny w walce z przebarwieniami skórnymi. Idealnie sprawdzi się u osób z cerą tłustą i mieszaną.

Olej cynamonowy skutecznie leczy infekcje dróg oddechowych wywołane przez grzyby. Bardzo często wykorzystuje się go przy aromaterapii.

Co więcej, stosowany jest często w stomatologii. Działa odświeżająco oraz redukuje objawy zapalenia dziąseł i próchnicy.

 

Jaki cynamon wybrać?

W sklepach najczęściej możemy spotkać cynamon chiński lub cejloński. Gatunki różni przede wszystkim cena. Cynamon chiński jest zdecydowanie tańszy od cejlońskiego.

W powszechnej opinii, cynamon chiński uważany jest za mniej smaczną i gorszą odmianę. Jednak co do walorów smakowych, to zdania będą podzielone. Jak odróżnić od siebie oba gatunki? Cynamon chiński jest skręcony w pojedyncze laski, ma rdzawy kolor i cierpki, piekący smak. Cynamon cejloński, zwinięty jest w podwójną rurkę koloru żółtobrązowego. W smaku jest słodki i delikatnie piekący.

Oba powyższe gatunki zawierają kumarynę. Jest to substancja zapachowa, naturalnie występującą m.in w trawach i oczywiście cynamonie. Kumaryna wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Jednak spożywana w bardzo wysokich dawkach, może powodować niebezpieczne skutki uboczne. Cynamon cejloński zawiera znacznie mniej kumaryny. Jednak spożywany z umiarem, na pewno nam nie zaszkodzi.

 

Nieprzecięta przyprawa

Cynamon cały czas jest przedmiotem wielu badań naukowych. Jego liczne właściwości prozdrowotne są bardzo obiecujące. Cynamon może okazać się produktem niezbędnym w walce z wieloma chorobami. Nic więc dziwnego, że już od dawna był stosowany w medycynie naturalnej.

Warto włączyć cynamon do diety, chociażby dla jego samego cudownego aromatu. :)

 

Autor: Karolina Krukowska