Modne diety, takie jak dieta dr Dąbrowskiej, dieta Dukana, ketogeniczna i wiele innych, wydają się być przepisem na sukces. Ich autorzy obiecują zmniejszenie masy ciała, poprawę zdrowia i samopoczucia. Jednak po pewnym okresie ich stosowania okazuje się, że działały tylko na chwilę, a masa ciała wróciła do wyjściowej. Dlaczego tak jest?

 

W artykule:

  • Efekt jo-jo wynikiem modnych diet
  • Brak trwałych zdrowych nawyków 
  • Czy istnieje dieta dopasowana do każdego?
  • Zadbaj o swoje samopoczucie

 

Efekt jo-jo wynikiem modnych diet

Zwykle przejście na modną dietę odchudzającą kojarzy nam się z męczarnią trwającą pewien czas, żeby osiągnąć dany cel. Po tym czasie będzie można wrócić do dawnych nawyków. Brzmi nieźle, prawda? 

 

Takie postępowanie może prowadzić do efektu jo-jo, czyli przywrócenia masy ciała równej lub nawet większej niż przed czasem odchudzania. Dzieje się tak z wielu powodów. Może to być wynikiem zbyt niskiej podaży energii w trakcie takiej modnej diety odchudzającej. Dieta, która zawiera 800, 1000, czy 1200 kcal jest odpowiednia raczej dla przedszkolaka, niż zdrowej, dorosłej osoby. Będąc na takiej głodówce kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy niczym dziwnym jest rzucanie się na jedzenie po jej zakończeniu. Organizm potrzebuje wystarczającej ilości jedzenia, aby żyć.

 

Kolejną przyczyną efektu jo-jo po takiej głodówce lub z wieloma eliminacjami jest to, że nie budujemy zdrowych nawyków żywieniowych. Po zakończeniu modnej diety, opierającej się na sztywnych zasadach, wracamy do dawnych nawyków, ponieważ nie wiemy jak powinniśmy jeść, aby utrzymać uzyskaną masę ciała. To normalne, ponieważ nie da się być np. na diecie owocowo-warzywnej przez całe życie. Doprowadzi ona bowiem do wielu niedoborów, niedożywienia i spowolnienia przemiany materii. Poza tym jest bardzo trudna do utrzymania. 

 

Brak trwałych zdrowych nawyków 

Większość modnych diet zakłada jakieś ograniczenia lub restrykcyjne zasady, które nie mają nic wspólnego z zasadami zdrowego żywienia. Stosując się tygodniami do diety, pełnej eliminacji i ograniczeń, możemy doprowadzić do niedoborów składników odżywczych oraz frustracji. Nie jest możliwe, aby utrzymać taką dietę przez całe życie, dlatego korzystniejsze będzie poświęcenie czasu i energii na edukację żywieniową i stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych.

 

Zmiana stylu życia na zdrowszy będzie nie tylko korzystniejsza dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale też efekty osiągnięte np. podczas redukcji, zostaną z nami na dłużej. 

Osoby, które decydują się na modną dietę X, mogą nie zdobyć wiedzy potrzebnej do utrzymania zdrowych nawyków po zakończeniu diety.

 

Czy istnieje dieta dopasowana do każdego?

Każdy organizm jest inny, a różne osoby potrzebują różnych ilości i rodzajów składników odżywczych. Modne diety zwykle nie uwzględniają indywidualnych potrzeb, co może prowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych. Poza tym, te diety nie są dopasowane do indywidualnych preferencji kulinarnych. Gdy dana dieta nam nie smakuje, dużo trudniej trzymać się jej zasad. 

 

Modne diety często też nie biorą pod uwagę stylu życia czy poziomu aktywności fizycznej, które różnią się u każdego człowieka. 

 

Ograniczanie grup produktów może prowadzić do braku różnorodności w diecie, która jest bardzo ważna w zachowaniu zdrowia. Różne produkty zawierają różne składniki, a każde z nich są potrzebne nam do życia. 

 

Zadbaj o swoje samopoczucie

Stosowanie bardzo restrykcyjnych diet może być bardzo stresujące i prowadzić do zmniejszenia jakości życia, ponieważ osoby mogą czuć się zaniepokojone, niezadowolone i pozbawione radości z jedzenia. Ciągłe ograniczenia, brak elastyczności diety mogą wywoływać frustrację. W dłuższej perspektywie, takie zasady są bardzo trudne do realizacji i szkodliwe dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

 

Diety z niedoborem kalorycznym mogą prowadzić do zmęczenia, spadku energii i trudności w koncentracji, co może pogorszyć ogólną jakość życia.

 

Dieta zgodna z zasadami zdrowego żywienia, w której jest miejsce na ulubione jedzenie (również te mniej zdrowe - zasada 80/20), będzie lepszym wyborem w kontekście zdrowia psychicznego.