Ilość białka w diecie w żadnym stopniu nie zależy od płci. Dla dorosłych kobiet i mężczyzn jest taka sama. Różni się w zależności od pewnych czynników, innych niż płeć. Dla każdego człowieka białko jest niezbędne do życia i należy zadbać o jego spożycie, dostosowane do indywidualnych potrzeb. 

W artykule:

  • Zapotrzebowanie na białko u kobiet 
  • Rola białka w diecie kobiety
  • Źródła białka 

 

Zapotrzebowanie na białko u kobiet 

Podstawowe zapotrzebowanie na białko u kobiet i u mężczyzn wynosi 0,9 g / kg masy ciała dziennie lub 10-20% energii z diety. 

 

Oznacza to, że zdrowa kobieta o masie ciała 60 kg, przy niskiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej powinna spożywać około 54g białka dziennie. W przypadku procentowego rozkładu, jeśli zapotrzebowanie na energię zdrowej kobiety wynosi 2000 kcal, to powinna ona spożywać 200-400 kcal z białka, czyli 50-100g białka dziennie (1g białka to 4 kcal).

 

Zapotrzebowanie na białko może się znacząco różnić, więc należy je obliczać indywidualnie

 

Zapotrzebowanie na białko różni się w zależności od wieku, czy stanu zdrowia. Ilość białka zależy też od innych czynników, takich jak intensywność, rodzaj i częstotliwość aktywności fizycznej, a także poziomu aktywności metabolicznej. Jedyna różnica w zapotrzebowaniu na białko u kobiet jest w czasie ciąży lub laktacji. Rekomendowane spożycie białka jest wtedy wyższe, ponieważ organizm kobiety musi zaspokoić potrzeby żywieniowe swoje i rozwijającego się płodu.

   

Rola białka w diecie kobiety

Białko jest jednym z trzech podstawowych makroskładników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

 

Białko jest podstawowym budulcem komórek w organizmie. Tworzy mięśnie, skórę, włosy, paznokcie, kości, chrząstki i inne tkanki. Jest niezbędne dla regeneracji i naprawy tkanek, a także pięknego wyglądu

 

Białko uczestniczy również w procesie budowy masy mięśniowej oraz regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej, należy również zwiększyć spożycie białka. W zależności od uprawianej aktywności, ilość białka będzie się różniła. W sportach o charakterze wytrzymałościowym, sportach walki czy drużynowych będzie to około 1,2-1,6 g białka / kg masy ciała dziennie. Natomiast 1,6-2,2 g białka / kg masy ciała na dobę zaleca się osobom ćwiczącym siłowo oraz osobom, które chcą zwiększyć masę mięśniową

 

Od zwiększenia spożycia białka nie staniesz się jednak “wielka” i umięśniona. Pomoże ci ono zadbać o zdrowie i prawidłowe odżywienie organizmu

 

Spożywanie odpowiedniej ilości białka jest niezbędne do zachowania zdrowej gospodarki hormonalnej. Białko jest też potrzebne do produkowania komórek odpornościowych, dzięki którym organizm może bronić się przed patogenami i infekcjami. 

 

Ponadto, dieta o zwiększonej zawartości białka może wspomóc proces odchudzania. Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej, zadbaj o większą podaż białka. Białko jest bowiem jednym z elementów najbardziej odpowiedzialnych za sytość posiłków. Zapobiegnie ono także nadmiernej utracie masy mięśniowej podczas redukcji. W czasie odchudzania warto zwiększyć podaż białka do 1,8-2,0 g / kg masy ciała na dobę.

  

Źródła białka

Jeśli nie potrzebujesz zwiększonej ilości białka w diecie, nie będzie to zbyt trudne, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko wraz z dietą.

 

Produkty bogatobiałkowe to m.in mięso, nabiał, jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych i przetwory z nich, a także w mniejszym stopniu pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona i orzechy. Spożywanie na co dzień tych produktów powinno w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na białko.

 

Ważne jest, aby urozmaicać dietę różnymi źródłami białka, aby dostarczać organizmowi przy okazji różnorodnych składników odżywczych. Szczególnie ważne jest to na diecie roślinnej, gdzie produkty wysokobiałkowe często nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów. Z tego powodu warto w posiłku łączyć np. nasiona roślin strączkowych razem z pełnoziarnistymi zbożami. Spowoduje to, że posiłek dostarczy pełnowartościowego źródła białka, które zawiera wszystkie egzogenne (niezbędne) aminokwasy

 

Pamiętaj także, by spożywać dobrej jakości, jak najmniej przetworzone źródła białka. Staraj się unikać gotowców, m.in wegańskich zamienników mięsa, a także przetworzonego mięsa - wędlin, kiełbas, gotowych potraw mięsnych itd. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa. Postaw na nieprzetworzone mięso, zwłaszcza drobiowe, naturalny nabiał, jaja oraz rośliny strączkowe. Stanowi to element prewencji wielu chorób cywilizacyjnych, czy nowotworów.

  

Jeśli jednak spożywasz za mało białka wraz z dietą lub twoje zapotrzebowanie jest duże, możesz rozważyć wsparcie w postaci odżywki białkowej. Jest to skoncentrowane źródło dużej ilości białka. Powstaje z serwatki lub kazeiny mleka krowiego, mięsa, jaj lub roślin (groch, soja, ryż). Jest to wygodny sposób na uzupełnienie białka w diecie, a do tego bardzo smaczny i zwykle dobrze tolerowany. 

Źródła:

  1. Jarosz M. (red.) (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. NIZP-PZH.