Jak ważny jest sen zdaje sobie sprawę chyba każdy. Niestety spożywanie późnym wieczorem kolacji zdarza się wielu osobom. W obiegowej dietetyce uważa się, że najważniejsza jest podaż kalorii, którą dostarczamy w ciągu dnia. Wiemy już, że kalorie to nie wszystko, okazuje się, że jedzenie późno posiłków może negatywnie wpływać m.in zarówno na naszą regenerację, jak i aktywność oraz wydzielanie hormonów. Dlaczego musisz przestać objadać się przed snem?

Dlaczego jedzenie na krótko przed snem jest niezdrowe?

Jedzenie późnym wieczorem kolacji to nawyk nad którym trzeba pracować. W pierwszej kolejności należy nadmienić, że spożywanie późno posiłków przed snem sprawia, że nasz organizm nie będzie w stanie się wyciszyć i przygotować do snu, gdyż skupi się bardziej na trawieniu (w dużym uproszczeniu). Zgodnie z zegarem biologicznym o 21:00 następuje wydzielanie melatoniny, a o 22:30 spowolnienie pracy jelit. Ponadto w nocy nasz mózg oczyszcza się z toksyn oraz tak zwanych amyloidów-beta. Jeśli zasypiamy z wysokim poziomem insuliny, zwłaszcza jeśli posiłek jest z przewagą węglowodanów i składa się z dużej ilości białka to enzym IDE (insulin degrading enzyme) zajmie się w pierwszej kolejności rozkładaniem insuliny - nie amyloidów. Amyloidy same w sobie nie są złe, lecz ich nadmiar już tak. Nadmiar Amyloidów może prowadzić m.in do problemów z pamięcią. Ostatni posiłek warto zjeść najpóźniej 3h przed snem. Wydłużanie postu nocnego  oddziałuje  korzystnie na gospodarkę hormonalną oraz wiele szlaków biochemicznych na poziomie komórkowym. Objadanie się przed snem może zaburzyć działanie genów długowieczności SIRTuin.

Sen. Dlaczego jest tak ważny dla organizmu?

Po jednej nieprzespanej nocy, neuroprzekaźniki nie działają jak trzeba, wskutek czego może pojawić się rozdrażnienie ,słabsza tolerancja na stres, gorsza koncentracja itp. Znasz to uczucie? Lepiej, aby w dzień po nieprzespanej nocy nikt nie wchodził Ci w drogę. Sen dobrej jakości może wydłużać życie oraz wzmacniać nasze mitochondria. Melatonina jest niezwykle ważna dla naszych mitochondriów.

Usprawnia biogenezę nowych mitochondriów.

Redukuje uszkodzenia oksydacyjne błon mitochondrialnych.

Chroni DNA mitochondrialne przed mutacjami

Aktywuje antyutleniacze, takie jak: peroksydaza glutationu, dysmutaza ponadtlenkowa - SOD, katalaza.

Melatonina aktywuje enzymy, które stymulują syntezę glutationu w mitochondriach.

Zredukuj poziom stresu wieczorem

Można znakomicie się odżywiać, ale gdy nie śpimy dobrze, jesteśmy wrażliwi na stres, prowadzimy siedzący tryb życia to tak naprawdę bojkotujemy własne zdrowie.  Jeśli nie chcemy zaburzyć produkcji melatoniny przed snem, a chcemy obejrzeć jakiś fajny serial lub musimy popracować przed komputerem, czy jeszcze coś innego to warto zainwestować w okulary blokujące niebieskie światło lub przynajmniej skorzystać z programów które to robią. Najlepiej przynajmniej godzinę przed snem odłożyć elektroniczne urządzenia. Niebieskie światło ma duży wpływ na pobudzenie naszych komórek nerwowych oraz glutaminian w naszym mózgu. Glutaminian to neuroprzekaźnik, który nas pobudza do działania.

Warto spożywać kolacje przynajmniej 3 godziny przed snem, gdyż dzięki temu korzystnie wpływamy na jakość snu i ogólnie nasze zdrowie metaboliczne. Jedzenie późnym wieczorem to nawyk wielu osób, nad którym należy pracować i wyregulować pory posiłków w ciągu dnia. Warto przeanalizować swoją dietę i ustawić godziny jedzenia w taki sposób, aby nie chodzić spać z pełnym żołądkiem.

Literatura

  1.       Melatonin and human mitochondrial diseases Reza Sharafati-Chaleshtori i wsp. 2017; 22: 2

_________________

Autor: Marcin Grzelak