Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej dnia. To nieodłączna towarzyszka każdego poranka. Czarna lub z mlekiem, kawa jest napojem codziennie spożywanym przez miliardy ludzi na całym świecie. Jedni sięgają po nią ze względu na walory smakowe, drudzy zaś, cenią sobie jej właściwości pobudzające. A zastanawialiście się kiedyś, jak jest jej historia? Jak to się stało, że jest tak popularnym napojem? I najważniejsze pytanie, czy kawa jest dla nas zdrowa?

 

Spis treści:

  • Mała czarna
  • Właściwości kawy
  • Może nam zaszkodzić?

 

Mała czarna

To od początku. Za historią odkrycia kawy, krąży wiele legend i mitów. Mówi się, że to za sprawą sił wyższych zostaliśmy obdarowani tym napojem. Inna legenda opowiada o  etiopskim farmerze, który odkrył ziarenka kawowca, dociekając dlaczego jego kozy są nadmiernie pobudzone.

Niezależnie od tego co nam mówią legendy, wiemy na pewno, że pierwsze owoca kawowca odkryto w Etiopii. Z czasem ziarenka kawowca powędrowały na Półwysep Arabski, gdzie opracowano sztukę ich prażenia oraz wytwarzania z nich napoju. Rytuał picia kawy zaczął rozpowszechniać się w XVI wieku w Stambule, gdzie powstała pierwsza kawiarnia.

Zanim kawa trafiła do Europy minęło sporo czasu. Pierwszą kawiarnię w Europie otworzono w Anglii w Oksfordzie. Początkowo była napojem tylko dla arystokracji i wzbudzała wiele kontrowersji. Szybko jednak stała się nieodłącznym elementem większości społeczeństwa.

Dzisiaj kawa jest jednym z najlepiej sprzedających się produktów na świecie. Jej największe plantacje znajdują się w Środkowej i Południowej Ameryce. W zależności od gatunku i sposobu uprawy, kawy mogą różnić się od siebie smakiem, aromatem, a nawet zawartością kofeiny, na przykład kawa robusta to gatunek o dwukrotnie większym stężeniu kofeiny, niż w przypadku kawy arabica.

 

Właściwości kawy

Kawę przede wszystkim kojarzymy z kofeiną. Większość znanych nam właściwości kawy, wynika właśnie z zawartości tej substancji. To dzięki kofeinie czujemy się pobudzeni i mamy więcej energii. Co jeszcze kryje się w kawie? W owocach kawowca znajdziemy również witaminy z grupy B, minerały oraz dobroczynne polifenole.

 

Co zyskamy sięgając po filiżankę kawy?

  • Poprawa nastroju-to pierwsza zaleta o której warto wspomnieć. Substancje zawarte w kawie stymulują nasz mózg i mogą niwelować stres. Już sam zapach świeżo zaparzonej kawy działa na nas odprężająco.
  • Pobudzenie-najlepiej wszystkim znana cecha kawy. Zawarta w niej kofeina, pobudza nas, dodaje energii, może skutecznie polepszyć samopoczucie i poprawić koncentrację.
  • Wsparcie dla metabolizmu-kofeina odgrywa istotna rolę w procesie przemiany materii. Wykazuje właściwości lipotyczne, przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej. Działa również pobudzająco na nasze procesy trawienne. Warto więc sięgać po małą czarną jeśli staramy się zgubić zbędne kilogramy.
  • Bogactwo antyoksydantów-świeże ziarna kawy zawierają ponad 1000 różnych przeciwutleniaczy. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia.
  • Dobroczynnie na wygląd cery-substancje zawarte w kawie chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Bogactwo polifenoli, pozytywnie wpływa na wygląd naszej cery.

 

Może nam zaszkodzić?

Niezależnie, czy sięgamy po kawę czarną, czy też z mlekiem, pamiętajmy,  im więcej kawy, tym więcej kofeiny.

Kofeina jest substancją pozytywnie działającą na nasz organizm i ogólnie uznawaną za bezpieczną, oczywiście jeśli zachowujemy umiar. Spożywana w dużych ilościach, może nas uzależniać.

Kofeina dodawana jest również do napojów gazowanych, energetycznych oraz suplementów diety. Nie zapominajmy o herbacie, która także jest bogatym źródłem kofeiny. Spożywając więc te produkty i jednocześnie pijąc kawę, możemy nieumyślnie dostarczyć naszemu organizmowi zbyt dużą dawkę kofeiny.

Warto również wspomnieć, że kofeina może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami.

Nadmierne ilości wypijanej kawy, mogą ograniczać nieco wchłanianie niektórych składników odżywczych.

 

Podsumowując, kawa nie jest tak szkodliwa, jak niektórzy uważają. Musimy tylko zwracać uwagę jakie ilości kofeiny dostarczamy codziennie naszemu organizmowi. Pamiętajmy, że każdy organizm inaczej reaguje na różne ilości kofeiny. 

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, śmiało możesz dalej cieszyć się jej smakiem i korzystać z jej właściwości.

 Autor: Karolina Krukowska