Masło orzechowe jest stosunkowo mało przetworzonym produktem spożywczym. To w zasadzie tylko orzechy, często prażone, zmielone aż do uzyskania konsystencji pasty. Najczęściej są to orzeszki ziemne, jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat, z uwagi na rosnącą świadomość konsumentów i zapotrzebowanie na wartościowe produkty, na rynku pojawiło się bardzo dużo gatunków masła orzechowego. Na ten moment można kupić masło orzechowe z niemal każdych orzechów, zaczynając od fistaszków, przez orzechy nerkowca, a kończąc nawet na kasztanach.

Skład masła orzechowego

Prawdziwe masło orzechowe powinno mieć bardzo prosty skład, w zasadzie powinny być to jedynie orzechy. Jednak nie jest to do końca prawdą w przypadku wielu komercyjnych marek masła orzechowego. Mogą one zawierać różne dodane składniki, takie jak cukier, oleje roślinne, tłuszcze trans i wzmacniacze smaku. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru i tłuszczu trans wiąże się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca i całego układu krążenia. Zamiast kupować przetworzoną żywność z wieloma dodatkami, najlepiej wybrać masło orzechowe, którego składnikami są tylko orzechy i ewentualnie odrobina soli.

Niska zawartość węglowodanów

Czyste masło orzechowe zawiera około 20% węglowodanów. Powoduje również bardzo niski wzrost poziomu cukru we krwi, co czyni je dobrym rozwiązaniem dla osób z cukrzycą typu 2. Regularne spożywanie masła orzechowego jest związane z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w perspektywie długoterminowej. Korzyści są częściowo przypisane kwasowi oleinowemu, jednemu z głównych tłuszczów zawartych w orzeszkach ziemnych. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy również odgrywa bardzo ważną rolę w prewencji wielu chorób.

Wysoka zawartość zdrowych tłuszczów

Ponieważ masło orzechowe jest bardzo bogate w tłuszcze, to w 100-gramowej porcji znajduje się aż 597 kalorii. Pomimo wysokiej kaloryczności, spożywanie umiarkowanych ilości czystego masła orzechowego lub całych orzeszków ziemnych jest jak najbardziej wskazane podczas diety odchudzającej.

Ponieważ masło orzechowe jest bogate w zdrowe dla serca tłuszcze i jest dobrym źródłem białka, może być dobrą opcją dla wegetarian lub osób stosujących dietę roślinną. Połowa tłuszczu w maśle orzechowym składa się z kwasu oleinowego, zdrowego rodzaju jednonienasyconego tłuszczu, który występuje również w dużych ilościach w oliwie z oliwek.

Kwas oleinowy został powiązany z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zwiększona wrażliwość na insulinę. Masło orzechowe zawiera również kwas linolowy, niezbędny kwas tłuszczowy omega-6 występujący w większości olejów roślinnych.

Uważaj na masło orzechowe

Jest wiele dobrych rzeczy, które wynikają ze spożycia masła orzechowego, jednak istnieje pewien haczyk. Sam produkt jest bardzo bogaty w składniki odżywcze i stanowi przyzwoite źródło białka i wartościowych tłuszczów. Jest również naładowany błonnikiem, witaminami i minerałami, chociaż nie wydaje się to tak istotne, gdy weźmie się pod uwagę wysoką zawartość kalorii, proporcjonalnie do objętości zalecanych do spożycia porcji.

Warto włączyć pewne ilości masła orzechowego do zdrowej diety, jednak główny problem z masłem orzechowym polega na tym, że niesamowicie trudno mu się oprzeć, przez co bardzo łatwo spożyć zbyt dużą ilość kalorii.

Umiarkowane spożycie masła orzechowego nie przyniesie żadnych negatywnych skutków. Jeśli to możliwe, ważniejsze jest unikanie słodkich napojów gazowanych, tłuszczów trans i innych wysoko przetworzonych produktów spożywczych.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec