Gęsty, słodki syrop i lekkim posmaku lukrecji. Często nazywana też czarnym złotem, ze względu na swój ciemnobrązowy kolor i prozdrowotne działanie. Melasa, słyszeliście kiedyś o niej? Z jakiegoś powodu mało mówi się o melasie, a szkoda. Biorąc po uwagę jej właściwości odżywcze, zdecydowanie powinna bardziej zyskać na popularności. Na szczęście wraz z większą świadomością ludzi odnośnie zdrowego żywienia, powoli  na nowo wraca do łask.

 

Spis treści:

  • Melasa-czym jest?
  • Co kryje melasa?
  • Czy warto po nią sięgać?

Melasa-czym jest?

Melasa jest produktem ubocznym, powstającym w procesie produkcji cukru spożywczego. Prościej mówiąc, jest odpadem cukru. Ale nie byle jakim i zdecydowanie wartym uwagi. Okazuje się, że może sprawdzić się świetnie jako zdrowszy zamiennik białego cukru. Melasa jest produktem w stu procentach naturalnym. Jest niedroga i zawiera znacznie mniej kalorii niż cukier czy miód.  Jedna łyżeczka melasy zawiera zero gram tłuszczu i tylko 20 kcal.

 

W zależności od surowca, możemy wyróżnić trzy rodzaje melasy:

  • Melasa buraczana-uzyskiwana w trakcie produkcji cukru buraczanego, który obok cukru trzcinowego jest jednym z najpopularniejszych na świecie.
  • Melasa trzcinowa -uzyskujemy ją produkując cukier trzcinowy, który podobnie jak cukier buraczany jest cukrem spożywczym.
  • Melasa karobowa-uzyskiwana jest z mączki chleba świętojańskiego. Melasa ta nazywana jest również gumą karobową, która występuje w produktach spożywczych jako E410.

Co kryje melasa?

W melasie znajdziemy witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B9) oraz witaminę C. Jest też bogata w związki mineralne takie jak: magnez, wapń, sód, miedź, fosfor, cynk, chrom, potas, a także żelazo niehemowe (czyli żelazo pochodzenia roślinnego).

 

  • Dzięki stosunkowo wysokiej zawartość żelaza, melasa może okazać się pomocna w przypadku niedoborów tego pierwiastka oraz w sytuacjach kiedy zapotrzebowanie na żelazo jest zwiększone, np. podczas ciąży czy menstruacji. Szczególnie powinny zainteresować się nią osoby na diecie bezmięsnej oraz zmagające się z anemią.
  • Melasa jest bogata w wapń. Pierwiastek jest niezbędny do zachowania zdrowia kości i zębów. Może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia uszkodzeń stawów lub nawet osteoporozy.
  • Melasę charakteryzuje niski indeks glikemiczny. Z uwagi na zawartość chromu, melasa dodatkowo zwiększa tolerancję na glukozę. Nie muszą obawiać się jej cukrzycy oraz osoby z zaburzeniami poziomu cukru we krwi.
  • Zawiera również dużą ilość antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami oraz pomagają nam chronić się przed chorobami i infekcjami. 
  • Może okazać się pomocna w okresach zwiększonego stresu lub zmęczenia. Witamina B6 zawarta w melasie, zwiększa w organizmie poziom serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia.

 

Czy warto po nią sięgać?

Jak widać, nie musimy szukać daleko, żeby znaleźć dobry zamiennik białego cukru. Melasa może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że mimo tylu właściwości odżywczych, melasa to cały czas ,,cukier”. Znajduje się w niej około 40% sacharozy, więc wszystko z umiarem. Jednak, dużo nam raczej nie będzie jej potrzeba, melasa jest bardzo słodka. Wystarczy tylko niewielka łyżeczka, aby uzyskać słodki smak. Pamiętajmy też, aby przed zakupem zawsze sprawdzić skład produktu. Dobrej jakoś melasa nie powinna zawierać dwutlenku siarki, który dodawany jest w celu wydłużenia daty spożycia produktu.

Swoją drogą to ciekawe, że to właśnie biały cukier, który jest bezwartościowy pod kątem odżywczym, stał się głównym produktem przetwórstwa. A to w takiej zapomnianej melasie siedzi tyle dobrego. :)

 

Autor: Karolina Krukowska