Dużo słyszymy dziś o szczególnych właściwościach nasionek chia. Chia to bardzo stara roślina, nazywana również szałwią hiszpańską. Znana i ceniona już od pokoleń, właśnie ze względu na swoje wyjątkowe nasiona. Bogactwo składników odżywczych jakie nam oferują sprawia, że już niemal cały świat czerpie z nich prozdrowotne korzyści. Sprawdźmy więc co w sobie kryją.

 

Spis treści:

  • Skąd pochodzą nasiona chia?
  • Jak wpływają na nasze zdrowie?
  • Jak jeść nasiona chia?

 

Skąd pochodzą nasiona chia?

Szałwia hiszpańska jest wieloletnią rośliną zielarską. Jej dobroczynne właściwości znane były już w czasach prekolumbijski. Chia była ważnym składnikiem diety ludów pochodzących z Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej, Majów, Inków oraz Azteków. Stosowana była dla wzmocnienia kondycji psychicznej, fizycznej oraz poprawy koncentracji.

Obecnie szałwię hiszpańską uprawia się przede wszystkim w Meksyku, Gwatemali, Argentynie, Boliwii, Ekwadorze oraz Australii. Jednak podobno bez większych kłopotów można uprawiać ją również  w naszych warunkach klimatycznych.

Co ciekawe, nasiona chia odporne są na działanie szkodników, w związku z tym nie wymagają ochrony chemicznymi środkami. Nie są również modyfikowane genetycznie, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla naszego organizmu.

 

Jak wpływają na nasze zdrowie?

Warto wspomnieć na samym początku, że nasiona chia są produktem o dość niskiej kaloryczności. 10g nasionek dostarczy nam niecałe 50 kalorii! Składają się z około 34% z tłuszczów, głównie kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy omega–3 budują błony komórkowe, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, działają przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo.

W nasionach znajdziemy również cenne dla naszego organizmu białko oraz spore ilości błonnika. Chia jest pozbawione całkowicie glutenu, co również jest dobrą informacją dla osób nietolerujących tego składnika.

Są bardzo cennym źródłem przeciwutleniaczy, czyli związków chemicznych mających zdolność neutralizowania wolnych rodników, a tym samym zapobiegania starzeniu się komórek organizmu. Znajdziemy w nich również witaminę E oraz witaminy B1 i B3, które wspierające pracę układu nerwowego.

Nasiona chia są bogatym źródłem wapnia i żelaza, dzięki czemu, doskonale sprawdzą się u osób będących na diecie bezmlecznej i bezmięsnej. Oprócz tego, dostarczą nam również cennego dla organizmu magnezu, cynku i fosforu.

Jak jeść nasiona chia?

Nasionka chia sprawdzą się świetnie w diecie każdego z nas. Ze względu na dużą zawartość błonnika, powinny być stosowane z umiarem z nasionek powinny zrezygnować osoby, które zmagają się z zapaleniem jelit, bądź chorobami przewodu pokarmowego.

Nasiona chia są neutralne w smaku. Dobrze sprawdzą się w wersji słodkiej i wytrawnej. Po namoczeniu w wodzie, mleku czy jogurcie zwiększają swoją objętość i miękną. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do koktajli, puddingów lub owsianki.

 

Autor: Karolina Krukowska