Nasiona selera (Apium graveolens) są powszechnie stosowaną przyprawą, jednakże są również sprzedawane w formie suplementu diety. W ziołolecznictwie nasiona selera są czasami stosowane jako środek moczopędny, który może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Nasiona selera posiadają długą historię stosowania w niektórych medycynach alternatywnej, takich jak Ayurveda (indyjska), w leczeniu chorób, w tym przeziębienia i grypy.

Wartości odżywcze nasion selera

Pomimo niewielkich rozmiarów nasiona selera mają imponujący profil składników odżywczych. Są doskonałym źródłem niezbędnych minerałów, takich jak wapń, mangan i żelazo. Nasiona selera są niskokaloryczne, a łyżka stołowa dostarcza około 25 kalorii. Mają zrównoważony profil makroskładników, oferując stosunkowo równe ilości węglowodanów, białka i tłuszczu.Jedna łyżka nasion selera dostarcza:

Energia - 25 kcal

Węglowodany - 2 gramy

Białko - 1 gram

Tłuszcz - 2 gramy

Błonnik - 1 gram

Wapń - 12% referencyjnego dziennego spożycia (RDI)

Cynk - 6% RDI

Mangan - 27% RDI

Żelazo - 17% RDI

Magnez - 9% RDI

Fosfor - 5% RDI

Suplementacja

Włączenie nasion selera do codziennej diety w najprostszej formie może być nieco kłopotliwe, jednak są dostępne w formie uzupełniającej. Stosowanie regularnej suplementacji może przynosić takie same korzyści jak spożywanie nasion selera w całości. Dawkowanie suplementu powinno być dobrane według zaleceń na opakowaniu, chociaż nie udowodniono, aby spożycie nasion selera przynosiło jakiekolwiek niepożądane efekty uboczne.

Zastosowanie nasion selera

Obecnie nasiona selera są stosowane głównie jako środek moczopędny, co oznacza, że ​​pomagają organizmowi wyeliminować wodę i nadmiar sodu poprzez zwiększenie wydalania moczu.

Nasiona selera są pomocne również przy:

  • Leczeniu zapalenia stawów i dny moczanowej

  • Zmniejszaniu skurczów mięśni

  • Uspokajaniu nerwów

  • Zmniejszaniu stanów zapalnych

  • Obniżaniu ciśnienia krwi

Nasiona selera – substancje aktywne

Nasiona selera zawierają kilka substancji aktywnych, w tym:

  • Olejki lotne

  • Flawonoidy, które są przeciwutleniaczami - nadają roślinom kolor i mogą chronić komórki przed uszkodzeniem

  • Kumaryny, substancje chemiczne pomagające rozrzedzać krew

  • Kwas linolowy, kwas tłuszczowy omega-6

Czy nasiona selera są zdrowe?

Zdrowie układu moczowego

Nasiona selera działają jako środek moczopędny i antyseptyczny, co oznacza, że ​​pomagają wyeliminować z organizmu kwas moczowy, co może pomóc w przypadku infekcji dróg moczowych, reumatoidalnego zapalenia stawów i dny moczanowej.

Zapewnia wsparcie antyoksydacyjne

Nasiona selera są pełne enzymów i przeciwutleniaczy, które zarówno chronią, jak i wspierają zdrowie, ponieważ zapewniają aktywną obronę przed wolnymi rodnikami. Ponadto nasiona selera są źródłem witaminy B-6, witaminy C, witaminy K, potasu i kwasu foliowego.

Wysokie stężenie fitoskładników

Zawierające fitozwiązki, takie jak limonen (wspomaganie odporności i zdrowia emocjonalnego), kumaryna (zdrowie wątroby) i apigenina (zdrowie sercowo-naczyniowe i nastrój) nasiona selera są doskonałe do wsparcia całego organizmu i lepszego samopoczucia.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec