Substancja, o której mowa w tytule tego tekstu jest znana ludzkości od starożytności. Ocet jabłkowy wykorzystywany był i jest do najróżniejszych czynności - od nadawania potrawom dodatkowych walorów smakowych, po czynności antyseptyczne i prozdrowotne. Zainteresowanie octem jabłkowym nie maleje, czemu? Postaramy się to wyjaśnić w naszym artykule.

Czym jest i jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet, o którym mowa, jest znany ludzkości od dawna. Już 5 tysięcy lat p.n.e był wykorzystywany w medycynie naturalnej jako środek antyseptyczny do oczyszczania krwi, węzłów chłonnych oraz wątroby. Znali go starożytni Grecy, Chińczycy, Rzymianie oraz Egipcjanie. Ocet jabłkowy powstaje poprzez dodanie drożdży do rozdrobnionych jabłek. Mikroorganizmy przekształcają węglowodany proste zawarte w owocach na alkohol. Następnie etanol jest fermentowany przez bakterie fermentacji octowej przekształcając go w kwas octowy, który jest bazowym składnikiem omawianego produktu. Posiada on bursztynową barwę i przyjemny, jabłkowy aromat. Jak wybrać dobry ocet jabłkowy? Dobry ocet jabłkowy powinien być mętny, wyprodukowany z całych jabłek i nie zawierać konserwantów.

Co powinien zawierać ocet jabłkowy - skład

Substancja ta jest przede wszystkim ceniona za swoje wielotorowe działanie. Jest również źródłem wielu prozdrowotnych substancji, m.in.: polifenoli, aminokwasów, pektyn, kwasu octowego, mlekowego oraz cytrynowego. Zawiera również śladowe ilości witamin: A, B, C i E.

W jego składzie znajdziemy również składniki mineralne w postaci: fosforu, magnezu, wapnia, potasu, sodu, żelaza i krzemu. Jednak do najważniejszych substancji zawartych w occie jabłkowym, zaangażowanych pod kątem poprawy stanu zdrowia u ludzi zalicza się pektyny oraz kwas chlorogenowy. To właśnie one będą przyczyniały się do normalizacji metabolizmu cholesterolu oraz węglowodanów, który obserwuje się podczas stosowania tej substancji.

Właściwości octu jabłkowego

Jak mowa była wcześniej, ocet jabłkowy posiada liczne prozdrowotne właściwości, a jego spożywanie - oczywiście w znacznym rozcieńczeniu, pomaga poprawić wiele procesów w naszym organizmie.

Najważniejszych właściwości octu jabłkowego:

  • obniżanie ph żołądka,

  • wspieranie metabolizmu węglowodanów oraz walki z cukrzycą,

  • pomoc w normalizacji profilu lipidowego,

  • wspieranie procesów trawiennych,

  • ochrona przed nadmiernym namnażaniem się drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych w jelitach,

  • wspieranie układu odpornościowego,

  • walka z grzybicami,

  • wspieranie pracy mięśni szkieletowych,

  • pozytywny wpływ na układ nerwowy, itp.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Czy ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie? Zostało również udowodnione, że spożywanie rozcieńczonych roztworów octu jabłkowego między posiłkami może być pomocne podczas redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej. Badania na niewielkiej grupie ludzi oraz gryzoniach wykazały, że spożywanie tej substancji pomaga w niewielkim stopniu obniżyć masę ciała - średnio 1,5-2,2 kg przez 3 miesiące. Jest po w głównej mierze spowodowane interakcją pomiędzy składnikami octu jabłkowego a metabolizmem węglowodanów. Spożywanie tej substancji po posiłku zmniejsza indeks glikemiczny węglowodanów średnio o 20 procent. Natomiast spożywanie go przed snem obniża poziom glukozy na czczo, o około 4 procent.

_________________

Autor: Tomasz Domoradzki