Gdy mówimy o oregano, od razu przychodzi nam na myśl kuchnia śródziemnomorska. Greckie oregano jest uważane za jedno z najlepszych na świecie. Roślina ta, przede wszystkim znana jako przyprawa i doskonały dodatek do wielu dań. Jak się okazuje, walory smakowe i wyjątkowy aromat,  to nie jedyne jej zalety. Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym, oregano znalazło swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. W sklepach znajdziemy je również jako suplement diety, w postaci olejków lub tabletek.

 

Spis treści:

  • Trochę teorii
  • Co się kryje w oregano?
  • Olejki z oregano
  • Czy może nam zaszkodzić?
  • Nie tylko do kuchni

 

Trochę teorii

Dobrze znane nam oregano to inaczej  lebiodka pospolita. Roślina o wyjątkowym smaku i aromacie, może osiągać nawet 80 cm wysokości. Występująca w całej Afryce Północnej, Europie i Azji. Oregano z powodzeniem można hodować samodzielnie, jako część domowego zielnika.

Oregano było znane już w starożytności. Rzymianie używali liści oregano, aby łagodzić ukąszenia skorpionów i pająków. W źródłach starogreckich, wspomniana została jako lek na biegunki, bóle reumatyczne oraz chorób skóry.

Co ciekawe, w średniowieczu, oregano stosowane było jako ochrona przed czarami.

 

Co się kryje w oregano? 

Na właściwości lecznicze oregano wpływają zawarte w nim substancje fenolowe-karwakrol oraz tymol. Karwakrol jest antyoksydantem o silnym działaniu przeciwutleniającym. To właśnie on skutecznie zwalcza bakterie, wirusy, grzyby, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Tymol, również wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Ponadto może okazać się pomocny w zwalczaniu pasożytów i opornych na antybiotyki bakterii.

Olejki z oregano

Szczególna uwagę warto zwrócić na olejki z oregano. Wytwarzane są w procesie naturalnej destylacji tej rośliny. Co je charakteryzuje?

 

  • Olejki z oregano wykazują właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne.
  • Wspomagają nasz układ immunologiczny.
  • Stosowane zewnętrznie, sprawdzą się przy problemach skórnych, łuszczycy, łupieżu oraz bólach reumatycznych.
  • Mogą okazać się pomocne przy: grypie, zapaleniu zatok, bólu gardła lub zapaleniu oskrzeli
  • Napar z oregano, stosowany jest często jako lek na infekcje dróg oddechowych i odkażanie układu pokarmowego.
  • Ponadto są świetnym, naturalnym konserwantem żywności.

Czy może nam zaszkodzić?

Tak, ale tylko spożywane w zbyt dużej ilość.

Nadmiar, może powodować obniżenie zdolności organizmu do przyswajania żelaza.

Bardzo świeże oregano może także podrażniać i wywoływać alergię.

Reakcje alergiczne oraz podrażnienia układu trawiennego, może wywoływać również olejek z oregano, który nie powinien być stosowany przez osoby mające problemy z układem pokarmowym. Przed zastosowaniem preparatów z oregano warto skonsultować się w pierwszej kolejność z dietetykiem lub lekarzem.

 

Nie tylko do kuchni

Myślę, że teraz wielu z nas trochę przychylniej spojrzy na oregano. Ta niepozorna roślina, okazuje się być niezwykle wszechstronna. Sprawdzi się idealnie w naszej kuchni oraz znajdzie swoje miejsce w domowej apteczce.

 

Autor: Karolina Krukowska