Rozkojarzenie, brak koncentracji, problemy z pamięcią to problemy, z którymi zmaga się niestety coraz więcej osób. Nasz mózg potrzebuje dobrej jakości ,,paliwa'', aby mógł pracować na najwyższych obrotach. W związku z tym, musimy dostarczyć mu zarówno odpowiedniej dawki energii, jak i niezbędnych składników odżywczych.

Co jeść, aby zwiększyć wydajność mózgu? Poniżej znajdziesz wiele skutecznych wskazówek. Zapraszam do czytania.

Co powinna zawierać odpowiednia dieta

Witaminy z grupy B, cynk, magnez, kwasy omega-3 i 9 to substancje, które są niezbędne do budowy neuroprzekaźników. Dieta bogata w oliwę z oliwek, orzechy, awokado, owoce jagodowe, rośliny zielone, żółtka jaj, tłuste ryby i owoce morza skutecznie wspomaga funkcje kognitywne.

Dlaczego trzeba pić wodę

Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Wody wysokozmineralizowane będą w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Odwodnienie negatywnie wpływa na kondycję naszego mózgu. Mało tego, właściwy poziom nawodnienia jest również niezbędny do prawidłowego trawienia, oraz do tego, aby błony śluzowe skutecznie spełniały swoją funkcję.

Ile jeść słodyczy

Wspomnieć należy również o ograniczeniu słodyczy. Gwałtowne skoki glukozy w przypadku słabej elastyczności metabolicznej, czy zaburzonej osi HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza) mogą prowadzić do hipoglikemii - wskutek czego dochodzi do zaburzonej komunikacji między komórkami nerwowymi oraz zaburzeń koncentracji.

Mogę jeść na noc

Warto unikać jedzenia zaraz przed snem. Podczas snu dochodzi do usuwania z mózgu amyloidów (ich nadmiar przyczynia się do zaburzeń komunikacji między neuronami). Enzym IDE rozkłada zarówno insulinę, jak i amyloidy, więc jeśli zasypiamy z wysokim poziomem insuliny to wspomniany enzym zajmuje się insuliną i rozkład amyloidów schodzi na drugi plan.

Co robić, żeby mózg lepiej pracował

Mózg to prawdziwe centrum dowodzenia. Odpowiednie odżywianie ma korzystny wpływ na pamięć i procesy poznawcze. Ponadto warto zadbać m.in o dobrej jakości sen (rytmy dobowe). Sen niezbędny również jest do prawidłowego formowania pamięci oraz poprawy wrażliwości receptorów dla neuroprzekaźników.

Do tego warto wprowadzić aktywność fizyczną (wysiłek dotlenia mózg, a także podnosi poziom neuroprzekaźników odpowiadających za skupienie: dopamina i noradrenalina), a także ograniczyć stresory na co dzień.


_________________

Autor: Marcin Grzelak