W dzisiejszych czasach o podrobach wspomina się stosunkowo rzadko. Niestety często przedstawiane są w złym świetle, uznawane bowiem za mięso bezwartościowe. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, okazuje się, że wątróbka posiada wiele zalet, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Warto zatem poznać jakie korzyści możemy odnieść poprzez włączenie jej do naszej diety.

Żelazo

Wątróbka jest znakomitym źródłem żelaza hemowego. Warto nadmienić, że żelazo hemowe występujące w mięsie jest lepiej przyswajalne, niż niehemowe obecne w produktach pochodzenia roślinnego. W 100g produktu zawarte jest blisko 10mg tego pierwiastka.

Taka dawka pozwala pokryć ok. 100% dziennego zapotrzebowania na żelazo u mężczyzn, rekomendowane dzienne spożycie u nich wynosi 10-12mg. Kobiety zaś w wieku rozrodczym mają istotnie większe zapotrzebowanie na ten mikroelement, bo aż 18-20mg. Żelazo jest pierwiastkiem, od którego zależy transport tlenu do tkanek organizmu, produkcja czerwonych krwinek oraz hemoglobiny.

Niezbędne jest również do prawidłowego funkcjonowania wielu układów enzymatycznych. Jego niedobór w ustroju może prowadzić m.in: do niedokrwistości, zwanej powszechnie anemią (jeden z czynników).

Witaminy z grupy B

Wątróbka dostarcza wysokiej dawki witamin z grupy B, szczególnie kobalaminy, ryboflawiny, niacyny, a także folacyny. Wystarczy zjeść ledwie 100g wątróbki by pokryć ponad 100% zapotrzebowania na te witaminy. Witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie białek, węglowodanów oraz tłuszczów, a także mają wpływ na liczne reakcje enzymatyczne.

Niedobór witamin z grupy B może doprowadzić przede wszystkim do zaburzenia ze strony układu nerwowego oraz pokarmowego. Deficyt w naszym organizmie tych witamin zwiększa również stany zapalne skóry oraz błon śluzowych. Poza tym przyczynia się do wzrostu poziomu homocysteiny, będącej czynnikiem ryzyka dla rozwoju chorób sercowo - naczyniowych czy chorób neurodegeneracyjnych.

Warto wiedzieć, że osoby aktywne fizycznie mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.

Cynk

Cynk odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Przyczynia się do zachowania dobrej kondycji skóry, paznokci jak i włosów. Odpowiednia podaż cynku jest również istotna w procesie syntezy androgenów.

Pierwiastek ten, niezbędny jest także do właściwej aktywności układu immunologicznego. Sto gram wątróbki dostarcza ok. 4mg cynku, co pozwala pokryć 30% zalecanego dziennego spożycia na ten pierwiastek, w przypadku dorosłej osoby.

Witamina A

Wątróbka dostarcza potężnej dawki witaminy A, w 100 gramach znajdziemy ponad 200% dziennego zapotrzebowania. Witamina A posiada silne działanie antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia się skóry.

Niezbędna jest również dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki. Niewątpliwie to jedna z najważniejszych witamin dla narządu wzroku. Niedobór witaminy A wpływa między innymi na zwiększenie ryzyka ciężkich chorób związanych z zakażeniami organizmu.

Wątróbka - jak często ją spożywać?

Wątróbka ze względu na wysoką zawartość witaminy A oraz żelaza nie powinna być spożywana częściej, niż 1-2 razy w tygodniu. Oba składniki pomimo, że są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka to w nadmiarze stają się toksyczne dla nas. Nadmiar wymienionych związków okazuje się niezwykle groźny dla zdrowia.

Osoby aktywne fizyczne, zwłaszcza kobiety w wieku rozrodczym powinny wziąć pod uwagę włączenie wątróbki w odpowiednich ilościach do swojego menu. Jak widać, nie powinniśmy bać się podrobów, tudzież mowa o wątróbce, gdyż umiarkowane jej spożycie może wyjść nam tylko na dobre.

_________________

Autor: Marcin Grzelak