Dieta na trądzik
Trądzik jest chorobą skóry, która powoduje powstawanie różnego rodzaju zmian na powierzchni skóry. Wyróżnia się wśród nich: zaskórniki, wągry i pryszcze. Trądzik powstaje, gdy pory skóry zostają zatkane martwym naskórkiem i sebum. Trądzik najczęściej występuje u starszych dzieci i nastolatków przechodzących okres dojrzewania, kiedy to hormony powodują, że gruczoły produkują więcej sebum. Wiele badań wykazało, że stosowanie zdrowej diety może pomóc w zapobieganiu i leczeniu trądziku. W szczególności, pokarmy bogate w składniki odżywcze takie jak węglowodany złożone, cynk, witaminy A i E, kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze są związane ze zminimalizowaniem trądziku.
Skąd się bierze trądzik?
Aby zrozumieć, w jaki sposób rozwija się trądzik, pomocne może okazać się lepsze poznanie skóry. Powierzchnia skóry jest pokryta małymi otworami, które łączą się z gruczołami łojowymi, znajdującymi się pod skórą. Otwory te nazywane są porami. Gruczoły łojowe produkują oleistą ciecz zwaną sebum. Gruczoły łojowe wydzielają łój na powierzchnię skóry cienkim kanałem zwanym mieszkiem włosowym, który pozbywa się martwych komórek skóry, przenosząc je przez mieszek na powierzchnię skóry. Przez mieszek wyrasta również cienki włosek. Trądzik pojawia się, gdy pory skóry zatykają się martwymi komórkami skóry, nadmiarem sebum, a czasem bakteriami. W okresie dojrzewania, hormony często powodują, że gruczoły produkują nadmiar sebum, co zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku.
W jaki sposób dieta wpływa na skórę?
Jedną z rzeczy, która może mieć wpływ na skórę, jest dieta. Niektóre produkty spożywcze podnoszą poziom cukru we krwi szybciej niż inne. Kiedy poziom cukru we krwi szybko wzrasta, organizm uwalnia hormon zwany insuliną. Nadmiar insuliny we krwi może sprawić, że gruczoły łojowe zaczną produkować więcej sebum, zwiększając ryzyko wystąpienia trądziku. Ze względu na działanie insuliny, niektóre pokarmy te są uważane za węglowodany "wysokoglikemiczne". Oznacza to, że składają się one z cukrów prostych.
Jakie produkty spożywcze mogą pomóc skórze?
Jedzenie niskoglikemicznych pokarmów zawierających węglowodany złożone może zmniejszyć ryzyko rozwoju trądziku. Węglowodany złożone znajdują się w następujących produktach spożywczych:
- pełne ziarna
- rośliny strączkowe
- nieprzetworzone owoce i warzywa.
Kilka najnowszych badań sugeruje, że stosowanie diety niskoglikemicznej, czyli takiej, która ma niską zawartość cukrów prostych, może zapobiegać trądzikowi i poprawiać jego stan.
Uważa się również, że pokarmy zawierające następujące składniki są korzystne dla skóry, ponieważ zmniejszają stan zapalny:
- cynk - spożywanie pokarmów bogatych w cynk może być przydatne w zapobieganiu i leczeniu trądziku. Pokarmy bogate w cynk to m.in: pestki dyni, orzechy nerkowca, wołowina, indyk, komosa ryżowa, soczewica i owoce morza.
- witaminy A i E - niski poziom witamin A i E również jest powiązany z ciężkimi przypadkami trądziku. Osoby z trądzikiem mogą zmniejszyć nasilenie trądziku poprzez zwiększenie spożycia żywności zawierającej te witaminy.
- antyoksydanty i kwasy tłuszczowe omega-3 - omega-3 to rodzaj tłuszczu występującego w niektórych roślinach i białkach zwierzęcych, takich jak ryby i jaja. Antyoksydanty to substancje chemiczne, które neutralizują szkodliwe toksyny w organizmie. Uważa się, że kwasy omega-3 i przeciwutleniacze łącznie zmniejszają stan zapalny.
Do diety, która ma sprzyjać łagodzeniu zmian trądzikowych warto wprowadzić niektóre produkty:
- żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak marchew, morele i słodkie ziemniaki
- szpinak i inne ciemnozielone warzywa liściaste
- pomidory
- borówki
- chleb pełnoziarnisty
- brązowy ryż
- quinoa
- indyk
- pestki dyni
- fasola, groch i soczewica
- łosoś, makrela i inne rodzaje tłustych ryb
- orzechy
_________________
Autor: Katarzyna Szafraniec