Dziś pod lupę weźmiemy kolejny produkt, który szczyci się mianem superfood. Spirulina, to dziko rosnąca alga o mikroskopijnych rozmiarach. Zamieszkuje tereny ciepłych i czystych zbiorników wodnych, jezior, źródeł i rzek. Dla niektórych osób spożywanie alg może wydawać się co najmniej dziwne, jednak trzeba przyznać, że spirulina bez dwóch zdań, jest rośliną wartą uwagi. Uznawana jest za jedną z najzdrowszych i pełnowartościowych alg. Charakteryzuje się ciemnoniebieskim kolorem i intensywnym smakiem. Często spotykana w formie sproszkowanej lub w postaci kapsułek.

 

Spis treści:

  • Niebiesko-zielona alga
  • Spirulina, a zdrowie
  • Suplementacja algami

Niebiesko-zielona alga

Jej dobroczynne właściwości znali już kilka tysięcy lat temu, Aztekowie i Majowie. Spirulina była dla nich rośliną wszechstronną, pozytywnie wpływająca na pracę całego organizmu. Dziś spirulina hodowana jest w różnych częściach świata, najbardziej jednak upodobała sobie kraje takie jak: Azja, Hawaje, Meksyk, a także rejon Czadu w Afryce.

Spotkamy ją również w rejonach wulkanicznych. Spirulina jest rośliną wyjątkowo wymagającą, niezwykle delikatną i wrażliwą na wszelkie zmiany otoczenia. Nie tak łatwo jest ją udomowić. Do jej uprawy potrzebna jest profesjonalna wiedza i niezwykła dokładność.

 

Spirulina, a zdrowie

Spirulina jest bogata między innymi w chlorofil, beta-karoten oraz żelazo. Zawiera spore ilości białka (70% tej algi to właśnie proteiny!) oraz łatwe strawne i dobrze przyswajalne aminokwasy. To również bardzo dobre źródło silnych przeciwutleniaczy, które wzmacniają nasz układ odpornościowy i chronią przed infekcjami.

Co jeszcze potrafi spirulina?

  • Bogactwo potasu! Potas jest niezbędny do prawidłowego działania naszego mózgu oraz mięśni.
  • Zawarty w niej beta-karoten oraz witamina A, korzystnie wpływają na zdrowie naszych oczu.
  • Dzięki zawartości witaminy E oraz cynku, spirulina ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci.
  • Dodaje energii. Spirulina wykazuje właściwości pobudzające, stosowana jest bardzo często w okresach przemęczenia.
  • Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Jej regularne spożywanie wspomaga poprawne funkcjonowanie całego organizmu.
  • Stosowana jest również jako składnik diety detoksykującej, przyczynia się do usuwania metali ciężkich z organizmu.
  • Spirulina okazuje się być pomocna w regulacji stężenia cholesterolu oraz jego frakcji. Działa pozytywnie na zmniejszenie LDL, trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego.

Suplementacja algami

Dzisiaj spirulina jest produktem szeroko dostępnym. Znajdziemy ją w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach i drogeriach. Przy wyborze suplementu, pamiętajmy, aby zawsze wybierać produkty naturalne, ze sprawdzonych źródeł. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj spiruliny.

W suplementach wykorzystywana jest spirulina morska lub słodkowodna. Spirulina morska posiada większe ilości jodu, jej spożywanie nie jest zalecane osobom, które są uczulone na jod lub mają objawy nadczynności tarczycy. Spiruliny morskiej powinny unikać też osoby z alergią na owoce morza i wodorosty.

Suplementacja spiruliną nie powoduje skutków ubocznych, nie należy jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki. Spiruliny, bez konsultacji z lekarzem, nie powinno podawać się dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym matkom.

Jeśli szukamy dobrego naturalnego suplementu diety, który uzupełni naszą codzienną dietę w wartościowe składniki odżywcze, spirulina może okazać się  dobrym rozwiązaniem. Jest produktem niskokalorycznym i wysokobiałkowym, idealnie więc sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Szczególną uwagę powinny na nią zwrócić również osoby nie jedzące mięsa lub te, które mają problem z zaspokojeniem podaży protein w swojej diecie.

 

Autor: Karolina Krukowska