Można spotkać się z przekonaniem, które mówi, że łączenie węglowodanów z tłuszczami w jednym posiłku nie jest korzystne dla naszego organizmu. Co prawda jest w tym wiele racji, z tym że do powyższego stwierdzenia nie powinniśmy podchodzić zero - jedynkowo. Okazuje się, że połączenia dużych dawek węglowodanów z dużą ilością tłuszczy negatywnie wpływa na zdrowie metaboliczne. Niestety dziś dieta wielu osób opiera się posiłkach zasobnych zarówno w węglowodany oraz niezdrowe tłuszcze.

Niezdrowa dieta zachodnia

Typowa dieta zachodnia dostarcza dużą ilość cukru, a także bogata jest w tłuszcze trans. W diecie wielu osób dominują produkty z kategorii fast food oraz słodycze, ciasta, czekolady, cukierki, hamburgery, frytki, pizze, kebaby, zapiekanki z serem etc. Ponadto wiele tradycyjnych dań polskich składa się z dużej ilości tłuszczy oraz węglowodanów, tj. chleb ze smalcem, jajecznica na boczku z bułkami, kluski ze skwarkami, ziemniaki z masłem i golonką czy karkówką etc.

Czy można łączyć węglowodany z tłuszczami? Nadwyżka kaloryczna, szczególnie pochodząca z wysoko przetworzonych węglowodanów połączonych z tłuszczami i małą podażą błonnika może prowadzić do zaburzenia metabolizmu oraz stanów zapalnych. Żeby było jasne – chodzi tutaj o połączenie wysokich dawek węglowodanów oraz tłuszczy, zwłaszcza nasyconych.

Cykl Randle'a

Warto tutaj wspomnieć o cyklu Randle’a. Okazuje się, że łączenie w posiłku węglowodanów oraz tłuszczy, szczególnie nasyconych oraz tłuszczów ,,trans'' jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Dlaczego? Nasz organizm po prostu nie może „palić” jednocześnie dwóch paliw energetycznych. W momencie kiedy spożyjemy w jednym posiłku dużą ilość glukozy oraz tłuszczu, to glukoza traktowana jest jako paliwo na „już”, wobec tego nasz organizm przerabia ją preferencyjnie, a tłuszcze zostaną odłożone na później w dużym uogólnieniu.

Tego typu zjawisko obserwujemy przede wszystkim przy dostarczaniu nadmiaru kalorii, gdzie nasze komórki są przeładowane energetycznie oraz braku odpowiedniej ilości ruchu na co dzień. Serwowanie sobie posiłków bogatych w węglowodany oraz tłuszcze, takie jak wcześniej wspomniane dania makarony z tłustymi serami, jajecznica z tłustą kiełbasą i bułkami, golonka z ziemniakami i skwarkami etc. skutecznie prowadzi do zwiększonej produkcji wolnych rodników tlenowych w naszych mitochondriach oraz stanów zapalnych, co istotnie zwiększa ryzyko zachorowań na jakąkolwiek chorobę przewlekłą.

Tłuszcze i węglowodany w jednym posiłku

Dowiedzieliśmy się, że dostarczanie sobie jednocześnie dużej ilości glukozy i tłuszczu nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Nasz organizm może korzystać z jednego paliwa energetycznego, a nie z obu na raz, a więc możemy ,,spalać'' albo węglowodany, albo tłuszcze. Dla powtórzenia: tego typu zjawisko obserwujemy szczególnie przy nadwyżce kalorycznej w diecie, a tym samym niskiej aktywności fizycznej. Niemniej jednak nasza dieta powinna być odżywcza, bogata w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, zdrowe tłuszcze, a także błonnik. Oczywiście posiłki takie jak np.: łosoś z batatami i warzywami czy płatki jaglane z owocami i orzechami nie zaburzą naszego zdrowia metabolicznego, jednak dany posiłek czy dieta nie powinna dostarczać po równo węglowodanów oraz tłuszczy - powinien dominować jeden z tych składników.

_________________

Autor: Marcin Grzelak