Dziś przyjrzymy się bliżej witaminom z grupy B. Jest to grupa ośmiu związków, pełniących szereg kluczowych funkcji w naszym organizmie. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ich nadmiar jest wypłukiwany lub wydalany z organizmu wraz z moczem. Bardzo rzadko, zdarza się nam przedawkować którąś z tych witamin. Niedobory jednak, pojawiają się dość często. Sprawdźmy więc jakie produkty będą najlepszym źródłem tych witamin.

 

Spis treści:

  • B1 (tiamina)
  • B2 (ryboflawina)
  • B3 (niacyna)
  • B5 (kwas pantotenowy)
  • B6 (pirydoksyna)
  • B7 (biotyna)
  • B9 (kwas foliowy)
  • B12 (kobalamina)

 

Witaminy z grupy B wykazują bardzo podobne działanie w naszym organizmie. Często występują razem i znajdziemy je w podobnych produktach. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz mają duży wpływ na procesy metaboliczne.

Niedobry witamin z grupy B mają duży związek z nasilającym się problemem otyłości. Dieta opierająca się na przetworzonej żywności, nie dostarcza nam odpowiedniej ilości potrzebnych mikroelementów. Prowadzi to do poważnych niedoborów witamin i minerałów. W przypadku witamin zaangażowanych w metabolizm, ma to bardzo duże znaczenie.

B1-Tiamina

Jej głównym zadaniem w naszym organizmie jest udział w metabolizmie białek i węglowodanów. Witamina B1 wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Ponadto, wpływa na właściwy wzrost i rozwój kości oraz przyspiesza proces gojenia się ran.

Najbogatsze w witaminę B1 produkty to: biała fasola, zielony groch, kalafior, soja oraz zboża takie jak: pszenica, żyto, proso, owies, orkisz, ryż brązowy.

Warto wiedzieć, że w lepszym wchłanianiu witaminy B1, pomaga witamina B2, B3, C, E oraz magnez. Przyswajanie tej witaminy utrudnia kofeina, antybiotyki oraz środki antykoncepcyjne.

 

B2-Ryboflawina

Witamina B2 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego.  Wpływa korzystnie na stan skóry oraz poprawia kondycję włosów i paznokci. Ryboflawina bierze także udział w przemianie aminokwasów i lipidów. Dla lepszej przyswajalności warto łączyć ją z witaminą B1, B3 oraz fosforem i błonnikiem.

Warto wspomnieć, że nadmierna produkcja hormonów stresu przyczynia się do zmniejszania  rezerw tej witaminy w naszym organizmie

Najlepszym źródłem witaminy B2 będą przede wszystkim jajka, fasola, migdały oraz grzyby. Sporo tej witaminy znajdziemy też w drożdżach.

B3-Niacyna

Niacyna jest niezbędna do prawidłowej pracy naszego mózgu. W przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, może być ona syntezowana w organizmie ludzkim. Witamina B3 bierze udział w syntezie hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny. Uczestniczy również w procesie tworzenia czerwonych krwinek.

W jej przyswajalności pomaga obecność chromu, witaminy C oraz innych witamin z grupy B.

Jej bogatym źródłem będą ryby, mięso. orzechy oraz ziarna pszenicy.

 

B5-Kwas pantotenowy

Witamina B5 jest organicznym związkiem chemicznym. Bierze udział w metabolizmie tłuszczów, białek i cukrów. Pomaga również przy regeneracji skóry i błon śluzowych.

Niedobór tej witaminy może skutkować drażliwością, a nawet depresją.

Znajdziemy ją w produktach odzwierzęcych jak i roślinnych. Niedobry jej występują niezwykle rzadko.

 

B6-Pirydoksyna

Odpowiada za prawidłową pracę serca i mózgu. Jest niezwykle ważna dla syntezy neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina, GABA, noradrenalina i melatonina. Ponadto, kontroluje i stabilizuje ciśnienie krwi oraz wspomaga pracę układu immunologiczne.

Bogatym źródłem witaminy B6 będą warzywa i owoce obfitujące w skrobię, na przykład banany i ziemniaki. Znajdziemy ją również w zbożach, jajach i roślinach liściastych.

 

B7-Biotyna

Biotyna uczestniczy w procesach przemiany materii. Bierze udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.  Poprawia stan skóry, włosów i paznokci, ponadto, może zapobiegać łysieniu i siwieniu włosów.

Dla lepszej przyswajalności, witaminę B7 warto spożywać razem z magnezem i manganem.

Znajdziemy ją w grzybach, orzechach włoskich, ryżu brązowym i grzybach. Jest on wytwarzana również przez nasze bakterie jelitowe, dlatego nie musimy martwić się o jej niedobory.

 

B9 - Kwas Foliowy

Kwas foliowy wspiera prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Jest niezbędny w procesach tworzenia DNA i RNA, dlatego jest niezwykle ważny w trakcie ciąży, wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Przy udziale witaminy B9, powstaje serotonina, czyli hormon szczęścia.

Naturalnie Kwas foliowy znajdziemy w brokułach, żółtka jaj, buraku, szparagach i kiełkach pszenicy.

 

B12 - Kobalamina

Witamina B12 uczestniczy w procesie wytwarzania czerwonych krwinek, DNA oraz RNA. Metabolizuje tłuszcze oraz węglowodany. Jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego i mózgu.

Witamina B12 kumuluje się w ludzkim organizmie głównie w wątrobie oraz nerkach.

Niedobory tej witaminy objawiają się zmęczeniem i brakiem energii. Mogą również doprowadzić do niedokrwistości, czyli anemii.

Szczególną uwagę na witaminę B12 powinny zwrócić osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Jej najlepszym źródłem są przede wszystkim produkty odzwierzęce, mięsa, podroby, jajka i nabiał.

 

Jeśli zwracamy uwagę na to, co trafia na nasz talerz, nasza dieta jest zbilansowana i opiera się na naturalnych produktach, to dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilość witamin z grupy B,  nie powinno być problemem. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na witaminę B12. Jej niedobory pojawiają się dość często, i nie dotyczy to tylko wegan, czy wegetarian. Zobacz witaminy z grupy B dostępne w naszym sklepie.

Autor: Karolina Krukowska