Imbir to roślina kwitnąca, która jest uprawiana głównie dla swojego korzenia, używanego jako składnik w kuchniach całego świata. Oprócz charakterystycznego smaku i zapachu imbir ceniony jest również za swoje właściwości prozdrowotne: imbir zmniejsza stany zapalne, stymuluje trawienie i hamuje apetyt. Te właściwości sprawiają, że imbir może wspomagać utratę wagi.

Czy imbir jest dobry na odchudzanie? Literatura medyczna wskazuje, że imbir może współdziałać ze zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi, aby pomóc w osiągnięciu zdrowej wagi. Imbir wykorzystuje się zazwyczaj wraz z innymi składnikami, gdy celem jest utrata wagi.

Substancja czynna w imbirze

Imbir zawiera ponad 400 związków chemicznych, ale naukowcy uważają, że to właśnie substancje czynne zwane gingerolami są odpowiedzialne za właściwości zdrowotne korzenia. (5) To one są odpowiedzialne za zapach i smak imbiru. Gingerol ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą pomóc organizmowi na wiele różnych sposobów.

1. Uspokaja rozstrój żołądka

Związki chemiczne znajdujące się w imbirze łagodzą ból brzucha i wspomagają trawienie. Najnowsze badania wykazały, że imbir może być pomocny w leczeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Imbir jest od dawna uznawany za środek łagodzący poranne mdłości w czasie ciąży - badania wykazały, że jest to bezpieczny i bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie nudności. Jednak jego właściwości wspomagające problemy żołądkowe wykraczają poza ciążę. Imbir może również pomóc w łagodzeniu nudności i wymiotów po zabiegach chirurgicznych oraz u osób przechodzących chemioterapię. Spożywanie imbiru może poprawić objawy niestrawności poprzez szybsze opróżnianie żołądka. Badania wykazały, że przyjmowanie imbiru w kapsułkach przed posiłkiem przyspieszyło proces trawienia u osób z niestrawnością.

2. Zmniejsza stan zapalny

Imbir jest często przyjmowany jako suplement przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów (dwa bolesne schorzenia powodujące uszkodzenie stawów). Ponieważ imbir ma działanie przeciwzapalne, może być również w stanie złagodzić ból stawów spowodowany zapaleniem stawów. Badania wykazały, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych, które zażywały wyciąg z imbiru, odczuwały mniejszy ból i zażywały mniej leków przeciwbólowych.

3. Obniża poziom cukru we krwi

Wprowadzenie imbiru do codziennej diety może przyczynić się do poprawy poziomu cukru we krwi i obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. W jednym z badań na osobach z cukrzycą typu 2, naukowcy odkryli, że ci, którzy przyjmowali 1600 mg sproszkowanego imbiru przez 12 tygodni mieli zwiększoną wrażliwość na insulinę, niższe trójglicerydy i niższy cholesterol całkowity w porównaniu z grupą kontrolną. Inne badanie wykazało, że 2 g sproszkowanego imbiru dziennie znacząco obniżyło poziom cukru we krwi na czczo u osób z cukrzycą typu 2.

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór

Korzeń imbiru może być potężną bronią w walce z nowotworami. Naukowcy znaleźli dowody na to, że gingerol (aktywny związek w imbirze) ma właściwości zwalczające komórki nowotworowe. Może pomagać w zapobieganiu i leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy jest odpowiedzialna za zwalczanie wzrostu komórek nowotworowych. Co więcej, przeciwutleniacze zawarte w imbirze mogą pomóc nawet w spowolnieniu procesu starzenia się komórek organizmu.

5. Łagodzi skurcze menstruacyjne

Jeśli chodzi o bóle miesiączkowe, imbir może faktycznie być na równi z substancjami przeciwbólowymi. W jednym z badań stwierdzono, że kobiety, które przyjmowały 250 mg imbiru w kapsułkach cztery razy dziennie, odczuwały taką samą ulgę w bólu, jak te, które przyjmowały 250 mg kwasu mefenamowego lub 400 mg ibuprofenu w kapsułkach cztery razy dziennie.

6. Skrócenie lub zapobieganie przeziębieniu

Zwykle myślimy o soku z cytryny jako o najskuteczniejszym napoju na odpędzenie przeziębienia, ale napar z imbiru na przeziębienie może być lepszym wyborem. Korzeń imbiru ma działanie rozgrzewające i uważa się, że pomaga w łagodzeniu objawów przeziębienia. Picie imbiru pomoże utrzymać ciepło, a jednocześnie wspomoże organizm w poceniu się i pozbyciu się infekcji.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec