Niezwykle popularna i uwielbiana na terenach Ameryki Południowej. Yerba Mate, napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jej nieprzeciętny proces zaparzania oraz niezwykły aromat sprawią, że Yerba Mate wyjątkowo wyróżnia się na tle innych naparów herbacianych. Dziś swoją popularność zyskała również w Europie. Swoimi właściwościami prozdrowotnymi i pobudzającymi, przyciąga coraz większe grona osób. Co tak naprawdę kryje w sobie Yerba Mate i czy warto po nią sięgać ? Sprawdź listę produktów Yerba Mate.

Spis treści:

  • Napój rdzennych Amerykanów
  • Suszenie i odpoczynek
  • Właściwości i działanie
  • Przygotowanie
  • Na zdrowie

Napój rdzennych Amerykanów

Aby lepiej poznać historię Yerba Mate, musimy przenieść się do czasów prekolumbijskich, na tereny Ameryki Południowej, zamieszkałe wtedy przez plemiona Indian zwanych Guarani. To właśnie oni byli jej pierwszymi użytkownikami. Odkryli, że żucie liści rośliny oraz przyrządzanie z niej naparów, redukuje zmęczenie organizmu, dodaje energii i odświeża umysł.

Dla Indian, techniki uprawy były wtedy nieznane. Ze względu na ograniczone ilość występowania krzewów ostrokrzewu, każda z nich była przez Indian traktowana jako święta.

Europa poznała Yerba Mate dopiero w okresie hiszpańskiej konkwisty. Dzięki wiedzy europejski mnichów, którym udało się założyć pierwszą plantację ostrokrzewu paragwajskiego.

Suszenie i odpoczynek

Obecnie Yerba Mate, uprawiana jest na plantacjach w Ameryce Południowej. Wciąż jednak ciężko ją udomowić, woli występować dziko. :)
W specjalnych zakładach produkcyjnych, Yerba Mate zostaje poddawana suszeniu i rozdrabnianiu. Zanim jednak trafi do opakowania i do naszych domów, będzie potrzebowała czasu na odpoczynek. Im dłuższy czas leżakowania rośliny, tym jej smak będzie łagodniejszy.

Właściwości i działanie Yerba Mate

Dla wielu osób Yerba jest zamiennikiem kawy. I faktycznie, napar z tej rośliny może nas pobudzić równie dobrze co mała czarna. To za sprawą występowania dużej dawki naturalnej kofeiny. Co odróżnia ją od zwykłej kawy, to na przykład efekt pobudzenia. W przypadku Yerba Mate, uwalnia się on stopniowo i jest znacznie dłuższy.

Oprócz porządnej dawki kofeiny, Yerba bogata jest w szereg mikro i makroelementów, witaminy E i C, witaminy z grupy B, minerały takie jak magnez , żelazo, fosfor, wapń i potas.

Jej kolejnym, bardzo ważnym składnikiem prozdrowotnym są taniny, które działają przeciwzapalnie na nasz organizm. Jej regularne spożywanie, może wspomóc nasz układ odpornościowy. Yerba Mate, wykazuje również właściwości ochronne dla naszego serca i układu krążenia.
Co ciekawe, może okazać się również pomocna w procesie odchudzania. Yerba powoduje u nas dłuższe uczucie sytości oraz przyspiesza przemianę materii.

Przygotowanie

To co niewątpliwie charakteryzuje Yerba Mate, to sposób w jaki ją pijemy. Zgodnie z tradycją Indian, miał on przypominać rytuały związane z paleniem fajki pokoju.

Napar serwujemy w naczynkach zwanych mate, wykonanych z tykwy, ceramiki lub drewna. Wsypujemy do niego susz, mniej więcej ⅔ objętości naczynka. Na początku, wlewamy troszkę zimnej wody, aby lekko zwilżyć susz. Następnie dolewamy do pełna gorącej, ale nie wrzącej wody.
Do picia, będziemy potrzebować również specjalnej rurki o nazwie bombilla. Zakończona malutkim sitkiem, zapobiega wciąganiu fusów do buzi podczas picia.

Na zdrowie

Charakterystyczny, lekko gorzkawy smak Yerby, może nie trafić w gusta każdego. Jednak biorąc pod uwagę “nieskończoną’’ listę właściwości prozdrowotnych, jakie nam oferuje, myślę, że warto się do niej przekonać :)