Ranking NAJLEPSZE BETA-ALANINY 2023

Beta-alanina to jedna z kilku najlepiej przebadanych i skutecznych substancji na rynku, poprawiająca zdolności wysiłkowe. Jej skuteczność porównuje się do badań nad kreatyną i jak się okazuje… wraz z nią doskonale wzmacnia adaptacje treningowe większości sportowców. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając beta-alaninę? Zapraszamy do nowego rankingu najlepszej beta-alaniny na rynku 2023! 

   

Nasze Top5

 1. Beta-alanina GAT 200 g
 2. Genius beta-alanina 300 g
 3. Yamamoto Bala-Powder 250 g
 4. Now Foods Beta-Alanine
 5. Beta-Energy Iron Horse 420g

 

Beta-alanina pozwala na dłuższe i intensywniejsze treningi. Jej działanie polega na szybszej neutralizacji produktów przemian energetycznych wynikających z ciężkich treningów – kwasu mlekowego oraz innych substancji. Ma ona działanie regulujące poziom pH w mięśniach. Jest nazywana buforem wewnątrzmięśniowym, ponieważ to właśnie w mięśniach (łącząc się wcześniej z aminokwasem histydyną) tworzy niezwykle ciekawą substancję – karnozynę (dzięki której ogranicza spadek pH mięśni i ich zmęczenie). To właśnie poziom karnozyny, który wzrasta z każdym tygodniem suplementacji przyczynia się do poprawy wydolności mięśni. Beta-alanina powinna być suplementowana średnio od 8 do 12 tygodni w dawkach od 6 do 8 g / dziennie.

  

Beta-alanina w proszku to najpowszechniej występująca forma beta-alaniny na rynku. Dostępna jest jako czysta beta-alanina (forma „Pure beta-alanine” w proszku, beta-alanina bez smaku) lub jako beta-alanina smakowa. Ekonomiczna beta-alanina, jaką jest bez wątpienia forma sproszkowana wystarcza na okres od ok. 3 do nawet 8-10 tygodni (500 g czystej beta-alaniny).

 

Beta-alanina w tabletkach – to dobry wybór dla wszystkich osób chcących dostarczyć beta-alaniny bez konieczności rozrabiania jej z wodą. Produkt jest wygodny w użyciu i daje możliwość zabrania kapsułek / tabletek w podróż lub na trening. Jednak stężenie beta-alaniny w tej formie nie jest zbyt wysokie i wymaga konieczności stosowanie wyższej ilości tabletek beta-alaniny. Warto wspomnieć, że tzw. parestezje (swędzenie, drapanie) może zmniejszyć odpowiedni dodatek węglowodanów – stąd warto łączyć beta-alaninę z węglowodanami kiedy ci to przeszkadza. W celu wzmocnienia jej efektu ergogenicznego (wzrost siły i wytrzymałości) dobrym pomysłem jest połączenie beta alaniny z kreatyną. 

 

O czym jeszcze pamiętać przy suplementacji beta-alaniną?

 • Część produktów tj. shoty przedtreningowe, przedtreningówki w proszku czy inne preparaty mogą zawierać beta-alaninę (już wiesz skąd swędzenie po wypiciu szota lub przedtreningówki…), ale ilość beta-alaniny jest zbyt niska, aby zapewnić poprawę formy sportowej. Trzeba przyjmować jej co najmniej 3-8 g dziennie, a uzupełnienie beta-alaniny czystą postacią może przyczynić się do zwiększenia efektywności jej działania!
 • Specyficzne swędzenie po spożyciu jest kwestią indywidualną. Można jednak zmniejszyć uczucie parastezji (swędzenia, drapania) po przygotowaniu węglowodanów z beta-alaniną, bądź suplementacji beta-alaniny w tabletkach lub kapsułkach (można dzielić ja na niższe dawki i jest często w formie przedłużonego uwalniania beta-alaniny).
 • Zwróć uwagę na czas trwania suplementacji beta-alaniną – zaleca się dawkowanie w ilości 3 – 8 g dziennie. Opcjonalnie suplementacja 8 tygodniowa wydaje się dobrym rozwiązaniem dla większości sportowców.

   

Kto może suplementować beta-alaninę?

 • Sportowcy (także trenujące kobiety)
 • Rekonwalescenci
 • Wegetarianie i weganie
 • Sportowcy masters i osoby starsze

  

1. Beta-alanina GAT 200 g

Niekwestionowany lider naszego rankingu beta-alanin w 2023 roku to beta-alanina z marki GAT! Produkt z beta-alaniną można z sukcesami łączyć z kreatyną, czy EAA (GAT creatine, GAT Flex EAAs Hydration). Produkty GAT słyną z wysokiej jakości produkcji i dbałości o wysoką jakość umieszczanych surowców. Beta-alanina występuje w produkcie jako CarnoSyn® (beta-alanina z certyfikatem, jako surowiec testowany i czysty o wysokiej jakości). Okazuje się, że najlepsze beta-alaniny dla sportowców posiadają nie tylko wiele korzyści sportowych, ale szereg badań naukowych udowadniających ich działanie. Beta-alanina amerykańskiej marki posiada certyfikat CarnoSyn® i daje gwarancję wysokiej jakości surowca oraz tego, że posiada on status NDI i GRAS (2 kluczowe ścieżki regulacyjne produktów uznawanych za bezpieczne – GRAS, będące nowym składnikiem dietetycznym – NDI). Beta-alanina z GAT to dobry wybór dla każdego sportowca poszukującego najwyższej jakości produktów z beta-alaniną!

Pojemność: 200 g

Sugerowane dawkowanie: 2 g (100 porcji)

Smak: bez smaku

Forma: proszek

Wskazówka: Produkt jest doskonale zdrobniony. Pomimo, że część osób spożywa go z wodą, można przyjąć porcję beta-alaniny na miarce bezpośrednio do ust, następnie popijajać wodą przyjęty proszek. Aby wzmocnić działanie buforujące (np. w dyscyplinach trwających od kilkudziesięciu sekund do 4 minut) można łączyć beta-alaninę z wodorowęglanem sodu.

 

2. GENIUS Carnogen 300 g

Wysokiej jakości beta-alanina marki Genius to dobrze wchłanialna i wysoce biodostępna forma beta-alaniny. Produkt jest bardzo ekonomiczny dzięki czystej formie beta-alaniny (bez dodatków smakowych – 100% Pure beta-alanine). Produkt jest doskonale rozpuszczalny w wodzie dzięki użytej formy mikronizowanej (niektóre beta-alaniny słabo mieszają się z wodą). Genius od lat oferuje bardzo wyszukane i przemyślane produkty, w których ogranicza się substancje dodatkowe i wykorzystuje dużo naturalnych surowców

Bezsmakowa beta-alanina Genius wystarcza na ok. 100 porcji. Genius Carnogen produkowana jest zgodnie z najwyższymi farmaceutycznymi belgijskimi standardami, zgodnie z technologią systemu jakości – NanopureTM. Wysoka jakość surowca beta-alaniny CarnogenTM sprawia, że produkt jest dobrze doskonale rozpuszczalny poprawiając skuteczność jego działania i w efekcie… tworzenia się karnozyny w mięśniach. Jeśli szukasz wysokiej jakości odżywek z beta-alaniną bez zbędnych dodatków (słodzików, smaków, wzmacniaczy) – ten produkt jest dla Ciebie!

  

Pojemność: 300 g

Sugerowane dawkowanie: 3 g (100 porcji)

Smak: bez smaku

Forma: proszek

Wskazówka: Celem lepszego wykorzystania beta-alaniny zaleca się jej stosowanie w 2 – 4 dawkach dziennie (opcjonalnie przed i po treningu po 3-4 g lub 4 x dziennie do posiłków po 1,5 – 2 g). Ważna, aby po każdym użyciu produkt dokładnie zakręcić, aby nie dostała się wilgoć (wtedy beta-alanina mniej się zbryla i mniej twardnieje). Produkt może być uzupełnieniem Whisper Warcry (doskonałej przedtreningówki Genius).

  

3. Yamamoto Bala Powder

Beta-alanina Yamamoto to mikrozdrobniona beta-alanina najwyższej jakości. Marka podobnie jak w innych swoich produktach postawiła na wysoką jakość i jak najbardziej naturalny skład produktu.

Pojemność: 250 g 

Sugerowane dawkowanie: 2 g / 125 porcji

Smak: bez smaku

Forma: proszek

Wskazówki: Produkt doskonale komponuje się z monohydratem kreatyny Yamamoto CreaMASS 500g. Dla zwolenników produktów naturalnych celem poprawy regeneracji, siły i wytrzymałości produkt poleca się łączyć ze wspomnianą kreatyną Yamamoto i białkiem bezsmakowym – Yamamoto Iso-FUJI 2 kg.

 

4. Now Foods beta-alanine

Kolejna beta-alanina to uznana na rynku beta-alanina marki Now Foods. Podobnie jak większość beta-alaniny – oferowana jest w opcji w proszku. Atutem tej beta-alaniny jest jej farmaceutyczna jakość. Beta alanina Now Foods jest bezsmakowa. W produkcie umieszczone beta-alaninę CarnoSyn® – opatentowaną beta-alaninę wysokiej jakości. Jest to substancja bezpieczna i wysoce efektywna m.in. w treningu sportowym. Certyfikat CarnoSyn® daje gwarancję, że nie zawiera on zakazanych substancji i uzyskał status NDI i GRAS. Poleca się szczególnie zawodowym sportowcom podlegającym kontrolom antydopingowym. Produkt posiada wiele certyfikatów naukowych potwierdzających szereg korzyści.

Pojemność: 500 g 

Sugerowane dawkowanie: 2 g / 250 porcji

Smak: bez smaku

Forma: proszek

Wskazówki:

Stosowanie beta-alaniny w większej ilości, niż zalecana przez producenta może poprawić wyniki sportowe. Stosowanie około 5-6 gram beta-alaniny dziennie spotęguje jej działanie.

 

5. Beta-Energy Iron Horse

Beta-alanina Iron Horse to dobry produkt wzbogacony o histydynę, cytrynian magnezu i witaminę B6. Smakowa beta-alanina tej marki wystarcza na ok. 84 porcje. Produkt zawiera dość wysoką ilość beta-alaniny w porcji (4,5 g w 1 miarce). Jest to tania i wydajna beta-alanina, która doskonale nadaje się dla każdego sportowca szukającego sprawdzonej i skutecznej beta-alaniny w dobrej cenie. Produkt można stosować po treningu mieszając go z wodą lub dodając do odżywki białkowej czy odżywki typu carbo.

 

Pojemność: 420 g

Sugerowane dawkowanie: 5 g / 84 porcje

Smak: smakowa (wieloowocowy)

Forma: proszek

 

Wskazówki: przechowuj produkt w suchym pomieszczeniu i w temperaturze pokojowej. Tuż po użyciu i odmierzeniu porcji zakręć dokładnie suplement zawierający beta-alaninę. Pamiętaj, że produkt może się zbrylać, jeśli jest źle przechowywany lub dostanie się wilgoć.