Ranking najlepszych rodzajów kreatyn 2023

Kreatyna to najpowszechniej stosowany suplement-substancja dla sportowców na świecie. Rosnąca liczba badań nad kreatyną obejmuje coraz częściej nie tylko zdrowe, młode osoby, ale również osoby starsze oraz osoby z różnymi schorzeniami. Kreatyna również może pełnić rolę wspierającą dietoterapię, poprawiając regenerację, czy skład ciała (masę mięśniową). Dokonaliśmy bardzo praktycznej oceny – zobaczcie, jaką formę kreatyny warto kupić – oto nasz ranking najlepszych kreatyn 2023

  1. Kre-alkalyn
  2. Monohydrat Creapure
  3. Kreatyna HCL
  4. Monohydrat kreatyny
  5. Stack kreatynowy
  6. Jabłczan kreatyny

  

Kreatyna jako suplement diety istnieje od przeszło 30 lat. Od tego czasu stale produkuje się tzw. nowsze formy kreatyny (koniugowane / modyfikowane formy kreatyny), które mają na celu poprawę rozpuszczalności, redukcję działań niepożądanych w postaci problemów żołądkowo-jelitowych oraz lepszą biodostępność kreatyny dla tkanek (m.in. tkanki mięśniowej). Pomimo, ze objawy te są rzadkie – zdarza się, że część osób może gorzej reagować na suplementację monohydratem kreatyny.

Często w nowych formach kreatyny stosuje się dodatki mające na celu również poprawę regeneracji, przemian energetycznych dających działanie ergogeniczne – poprawiające zdolności wysiłkowe (jabłczan kreatyny, pirogronian kreatyny, itd.). Jak widać najnowsze kreatyny mają na celu nie tylko udowodnić lepsze wchłanianie i magazynowanie kreatyny, ale także uwzględniają inne czynniki ważne dla sportowca i innych odbiorców suplementów z kreatyną

Wiele osób zadaje sobie pytanie „która kreatyna jest najlepsza” czy „którą kreatynę wybrać”. To zależy, bo w zależności od formy kreatyny i dodatków – odpowiedź może być różna. Kreatyna i jej dodatki pełnią wiele różnych funkcji. Dobry specjalista (znając lepiej przypadek danej osoby) jest w stanie doradzić, którą kreatynę warto stosować i przyniesie nam dobre rezultaty. Większość kreatyn bardzo dobrze się wchłania, ale istnieje grupa osób poszukująca kompleksowego suplementu dla sportowców np. suplementu z kreatyną (np. stacka kreatynowego) łączącego różne działania. Co więcej dana osoba różnie może reagować na suplementację kreatyną, stąd zawsze warto próbować i testować różne produkty, aby poza dowodami nauki (sugerującymi czy działa czy nie) przetestować na sobie w praktyce rzeczywiste działanie różnych suplementów z kreatyną.

Większa ilość kreatyny w mięśniach wiąże się z lepszą wydajnością fizyczną i regeneracją. Rekomenduje się najczęściej stosowanie ok. 3 g kreatyny dziennie (taka dawka, ze względu na szacowany dzienny obrót kreatyny równy 2 g).

Kreatyna to bezpieczna substancja i bardzo szeroko badana pod kątem zdolności wysiłkowych (wspomniane działanie ergogeniczne kreatyny) oraz wsparcia procesu rekonwalescencji i rehabilitacji. Wbrew obiegowym opiniom kreatyna nie szkodzi wątrobie czy nerkom, o co obawiano się przez lata (było to powodem wielu niedomówień przez niedostateczny stan wiedzy na jej temat). Na przełomie trzech dekad powstało >30 form różnych kreatyn. Powstające nowe formy kreatyny są stosowane nie tylko ze względu na skuteczność, ale także bardzo dobrą rozpuszczalność dzięki czemu może pojawiać się mniej objawów niepożądanych tj. ból brzucha, mdłości czy inne objawy żołądkowo-jelitowe.

Kre-alkalyn

Kreatyna kre-alkalyn (od patentu Kre-Alkalyn®; All American Pharmaceutical, Billings, MT, USA) nazywana jest buforowaną kreatyną lub kreatyną alkaliczną. Jest to bardzo skuteczna i stabilna forma kreatyny pozostająca bardziej stabilna w żołądku. Nie ulega rozkładowi do kreatyniny i ma bardzo dobrą biodostępność . Poprzez dodanie proszku alkalicznego (np. sody kalcynowanej, fosforanu glicerolu magnezu, czy wodorowęglanu czy naturalny kauczuk jako „tree latex”) do kreatyny otrzymuje się większą stabilność kreatyny (szczególnie w żołądku przy niskich pH) i jej biodostępność dla tkanek. Dodatki w kre-alkalynie dodano w celu dostosowania pH do zakresu od 7 – 14 (gwarantuje to 100% stabilność w drodze przez układ pokarmowy do komórki mięśniowej). Kre-alkalyn stosuje się w niskich dawkach dziennych najczęściej w ilości ok. 1,5 g dziennie. Dobrze sprawdza się u osób, które mają reperkusje żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, skurcze, ból brzucha) po klasycznym monohydracie kreatyny. Kre-alkalyn dodaje się również do stacków keratynowych czy produktów potreningowych typu „recovery” / „rehab” („post workout supplements”) wspierających proces regeneracji potreningowej sportowców.

Plusy kreatyny Kre-alkalyn:

+ bardzo dobra biodostępność

+ mniejsze ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych

+ skuteczna przy niskiej dawce dziennej 

Monohydrat Creapure

Creapure® to opatentowana forma czystego monohydratu kreatyny Creapure (z laboratorium Alzchem AG w Trostberg, Niemcy) jest od lat oznaką wysokiej jakości surowca o bardzo wysokiej rozpuszczalności i wchłanialności.

Zawartość kreatyny w Creapurze sięga 99,9%! Kreatyna Creapure® to najczystsza kreatyna na rynku. Ma certyfikat badań substancji wolnej od dopingu oraz jest regularnie badana pod kątem zanieczyszczeń (metali ciężkich, dopingu czy innych niepożądanych dodatków w kreatynie). Suplementy czystej kreatyny produkowane są w wersjach jako Creapure® bezsmakowy lub Creapure® smakowy. Charakterystycznym znakiem na suplementach Creapure® jest umieszczenie na etykiecie produktu znaku zastrzeżonego (znaczek widnieje najczęściej z przodu opakowania z kreatyną).

Plusy kreatyny Creapure®:

+ najczystsza forma kreatyny

+ bardzo dobra wchłanialność

+ atestowany i certyfikowany surowiec

 

Kreatyna HCL

Chorowodorek (HCL) kreatyny to nowoczesna forma kreatyny wprowadzona ponad 20 lat temu (opracowana w 2003 r. pojawiła się na rynku suplementów w 2007 roku), po pierwszej formie kreatyny – monohydracie. W badaniach nad suplementacją chlorowodorkiem kreatyny stwierdzono, że jest ona doskonale rozpuszczalna w wodzie w porównaniu do innych form, co może sprzyjać jej biodostępności i wykorzystaniu przez organizm. Ważnym elementem jest także fakt, że chlorowodorek kreatyny nie wymaga zastosowania fazy ładowania kreatyny. Tę formę z powodzeniem można stosować używając mniejszej ilości wody oraz stosuje się również jej małe ilości (mikrodozowanie). Jednym z przykładów bardzo dobrej kreatyny HCL może być tzw. CON-CRET® – opatentowana forma chlorowodorku kreatyny opracowana z myślą o mikrodozowaniu (ze względu właśnie na zwiększoną rozpuszczalność).

Plusy chlorowodorku kreatyny:

+ wysoka biodostępność i dobra rozpuszczalność

+ niższa retencja wody w porównaniu do innych form

+ nie wymaga fazy ładowania (dzięki mikrodozowaniu)

  

Monohydrat kreatyny

Monohydrat kreatyny to najpowszechniej występująca i najczęściej badana forma kreatyny na świecie. Dowody naukowe na temat kreatyny sugerują, że obecnie jest to najlepiej przebadany suplement na świecie i sama forma kreatyny

Suplementacja monohydratem kreatyny jest powszechnie stosowana w sporcie oraz częściowo jako wsparcie leczenia medycznego w niektórych chorobach i schorzeniach (m.in. poprawa regeneracji pacjentów w chorobach przebiegających z wyniszczeniem fizycznym). Zawartość kreatyny w suplementach waha się od 79 do 95%. Monohydrat kreatyny może różnić się np. stopniem zdrobnienia (np. 250 vs 200 mesh – „creatine micronized 200 mesh”). Stosowanie monohydratu kreatyny obejmuje najczęściej 2 rodzaje suplementacji kreatyny: stałą lub z fazą nasycenia kreatyny. W badaniach stosowano 20 g kreatyny dziennie (4 – 7 dni w ilości do 20 g dziennie, następnie 3 – 5 g kreatyny przed dłuższy nieokreślony czas) w okresie od tygodnia do pół roku. Stała suplementacja monohydratem kreatyny oscyluje najczęściej ok. 3 g kreatyny dziennie.

Plusy monohydratu kreatyny:

+ dobra i ekonomiczna cena

+ dobra wchłanialność kreatyny

+ najlepiej przebadana i skuteczna forma kreatyny

  

Stack kreatynowy

To tzw. mieszanka kreatynowa zawierająca nawet do kilku (4-8) różnych typów kreatyny. Suplementacja stackiem kreatynowym może równie skutecznie wspierać regenerację i zdolności wysiłkowe. Poza różnymi kreatynami w stacku często obecne są inne dodatki mające na celu poprawę wchłaniania i biodostępności kreatyny.

Należą do nich np. wyciąg z cynamonu (cinnulin), kwas alfa-liponowy, tauryna, witaminy z grupy B, kompleks iNOXsulin-7, itd. Stak może zawierać także dodatki regenerujących i energetycznych węglowodanów, adaptogenów czy aminokwasów czyniąc ten suplement bardzo kompleksowym i przydatnym produktem.

Nie zapominajmy, że mieszanka kreatyn zawiera także wiele składników mineralnych i witamin). Ze względu na różny skład i dodatki, dawkowanie stacka keratynowego może wynosić od kilku do kilkudziesięsciu gramów dziennie. Z powodzeniem ze stacków keratynowych korzystają z niej nie tylko sportowcy dyscyplin siłowych, ale również siłowo-wytrzymałościowych i wytrzymałościowych czy osoby obciążone ciężką pracą fizyczną!

Plusy stacka kreatynowego:

+ kompleksowe działanie (wsparcie regeneracji, poprawa przemian energetycznych)

+ dodatki poprawiające wchłanianie

+ przydatny w większości dyscyplin sportowych 

Jabłczan kreatyny

Jabłczan kreatyny (ang. creatine malate; CM) zdobył niezwykłe uznanie w środowisku sportowym. Jabłczan jako kwas jabłkowy w organizmie może w większych ilościach poprawiać przemiany energetyczne i działanie kreatyny (duża rola w metabolizmie przemian cyklu cytrynianowego). Suplementacja jabłczanu kreatyny jest bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie ilości kreatyny w organizmie. Jabłczan ma silne wiązanie estrowe, dzięki czemu cechuje się dobrą wchłanialnością i niskim ryzykiem przemian do nieaktywnej kreatyniny. Kreatyna w formie jabłczanu występuje często pod nazwą TCM, CM3, CM2 (-di, -tri creatine malate). Jabłczan kreatyny cechuje niższa retencja wody. Warto pamiętać, że smak jabłczanu kreatyny jest bardzo kwaśny (może to być zaletą lub wadą).

Plusy jabłczanu kreatyny:

+ wsparcie przemian energetycznych 

+ możliwa niższa retencja wody

+ bardzo dobra rozpuszczalność i wchłanialność