Zastanawiasz się jak możesz pomóc naturalnie swojej wątrobie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wątroba jest narządem zdolnym do regeneracji. Najważniejsze to poprawić styl życia i wspomóc się sprawdzonymi suplementami na wątrobę! W naszym rankingu przygotowaliśmy zestawienie najlepszych zestawów na wątrobę! Zobacz jak połączyć suplementy, aby poprawić zdrowie wątroby! Oto nasze TOP 5 zestawów!

 

TOP 5 ZESTAWÓW NA WĄTROBĘ

  1. NAC + Glutation

  2. Karczoch + Ostropest

  3. Omega 3 + Witamina E

  4. Kurkumina + Piperyna

  5. Spirulina + Chlorella

  

Wątroba jest niezwykle ważnym narządem człowieka, który odpowiada za szereg procesów w ludzkim organizmie. Jej główną funkcją jest oczyszczenie (detoksykacja) organizmu z różnego rodzaju toksyn. Narząd ten odpowiada także za metabolizm (w tym produkcja żółci), funkcje filtracyjne (krew), magazynujące (glikogen, witamina A, część B12). Choroby wątroby z roku na rok stają się coraz większym problemem wielu osób (także coraz młodszych). 

 

Warto pamiętać, że tzw. niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest najczęstszą chorobą wątroby na świecie i obejmuje różne przypadki problemów z wątrobą, od izolowanego stłuszczenia – aż do zaawansowanych stadiów z tzw. niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH) i zwłóknieniem wątroby, co zwiększa ryzyko marskości wątroby i nowotworów wątroby! Jedną z nieprawidłowości wątroby może być stan stłuszczenia wątroby – występuje wtedy nagromadzenie tłuszczu w wątrobie. Do walki z chorobami często wykorzystuje się naturalne sposoby poprawiające zdrowie wątroby oraz stosuje specjalne suplementy na wątrobę.

 

Nagromadzony tłuszcz wątrobowy charakteryzujący stan stłuszczenia wątroby to jedna z przyczyn powodujących NAFLD. Stan ten powoduje m.in. większy przepływ kwasów tłuszczowych (z diety) i obwodowych zapasów tłuszczu oraz tzw. lipogeneza de novo. Pamiętajmy, że wątroba także pośredniczy w produkcji energii, odpowiada też za sprzęganie i degradowanie hormonów oraz przemiany leków). Chorobę stłuszczeniową wątroby można określić po obecności tłuszczu w min. 5% masy wątroby lub 5% hepatocytów zawierających wakuole lipidowe (złotym standardem w ocenie ilości tłuszczu w wątrobie jest biopsja – jest to jednak inwazyjna metoda). Zawartość tłuszczu w wątrobie / poziom stłuszczenia wątroby można ocenić alternatywnie dostępnymi nieinwazyjnymi metodami – tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym (frakcji tłuszczowej) czy spektroskopią rezonansu magnetycznego.

 

Celem osób z problemami z wątrobą jest najczęściej poprawa stylu życia! Obniżenie masy ciała,  poprawa nawyków żywieniowych, unikanie używek (alkoholu, kawy, palenia papierosów) oraz lepsza regeneracja (np. higiena snu). Dąży się również do poprawy ważnych biochemicznych markerów / wskaźników wątrobowych (aminotransferaz w surowicy, bilirubiny, albuminy, czasu protrombinowego, kreatyniny).

 

Zdrowy styl życia to podstawa zdrowia wątroby! Piszemy tak, bo poza stosowaniem suplementów na wątrobę mających na celu poprawę jej funkcjonowania ważne jest właśnie zmniejszenie gromadzenia się tłuszczu w wątrobie poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, zmniejszenie spożycia cukrów, poprawę wrażliwości na insulinę i zmniejszenie stanu zapalnego! Zastosowanie suplementów na wątrobę może wspierać funkcjonowanie wątroby i homeostazę lipidów w tym narządzie.

 

Problemy z wątrobą – co jeszcze mogę zrobić?

Szczególnie korzystne w przypadku problemów z wątrobą jest stosowanie antyoksydantów, które mogą znacząco podnosić poziom najsilniejszego komórkowego antyoksydantu – glutationu! Wątroba jest narządem posiadającym właściwości regenerujące, stąd przy problemach z wątrobą warto poprawić styl życia oraz wypróbować sprawdzoną i dobrą suplementację na problemy z wątrobą. Jest wiele sposobów na ochronę komórek wątroby (działanie hepatoprotekcyjne), stąd poza suplementacją warto zainteresować się również podstawowymi krokami służącymi poprawie parametrów wątrobowych. Takie wielopłaszczyznowe działanie potęguje efekt suplementacji przy problemie z wątrobą sprawiając, że Twój narząd zaczyna pracować prawidłowo!

 

1. NAC + GLUTATION

To najlepsze połączenie suplementów wspierających zdrowie wątroby! NAC czyli n-acetyl-cysteina to prekursor najsilniejszego komórkowego antyoksydantu – glutationu. Działanie NAC dotyczy regeneracji komórek wątroby – poprawia czynność wątroby zmniejszając stan zapalny wątroby (markery prozapalne: interleukinę IL-6 IL-1β, czynnik martwicy nowotworu TNF-α i czynnik jądrowy kappa –NF-κB). NAC to egzogenne źródło cysteiny służącej powstawaniu wspomnianego glutationu.

 

Czysty glutation występuje często w postaci iniekcyjnej (np. domięśniowy glutathion TAD) i stosowany jest raczej w medycynie. Suplementy z glutationem są dostępne także w postaci kapsułek (l-glutathione kapsułki). Zastosowanie suplementacji glutationem pojawia się nie tylko w przypadku występowania chorób wątroby, ale także w przypadku obniżenia odporności i istnienia stanów zapalnych organizmu. Z każdym rokiem ilość tego cennego antyoksydanty stopniowo spada. Glutation stosują sportowcy, osoby starsze, rekonwalescenci, osoby chcące dłużej zachować zdrowy wygląd skóry, włosów, paznokci.

 

Połączenie glutationu z NAC daje silniejsze działanie antyoksydacyjne i lepszą stabilność gospodarki antyoksydacyjnej. Połączenie to może być nie tylko wykorzystywane w stanach pogorszenia wskaźników wątrobowych oraz w przypadku leczenia szpitalnego i okresu rehabilitacji. Suplementacja NAC z glutationem wspomaga leczenie ostrej niewydolności wątroby oraz zmniejsza ryzyko stłuszczenia wątroby. Suplementacja działa silnie detoksykacyjnie, odtruwając wątrobę i poprawiając jej prawidłowe funkcjonowanie.

 

W syntezie glutationu bardzo ważna jest również rola witaminy C oraz selenu! Szukając dobrych suplementów z NAC warto wspomnieć, że NAC jest łączony często z innymi substancjami poprawiającymi funkcje wątroby. Chcąc wzmocnić działanie NAC warto połączyć go ze wspomnianym glutationem. Jeśli szukamy zaś dobrego glutationu – szukajmy również glutationów liposomalnych!

  

2. OMEGA-3 + WITAMINA E

To kolejne sprawdzone i bardzo dobre połączenie suplementów wspierające pracę wątroby. 

Sama witamina E może poprawiać stan wątroby dzięki zmniejszeniu aktywacji NFκB, tym samym hamując wytwarzanie TNF-α (czynnika martwicy nowotworów). Suplementacja dodatku witaminy E poprawiać stan ważnych transaminaz (wskaźników wątroby) – tzw. aminotransferazy alaninowej (ALT) i aminotransferazy asparaginianowej (AST).

 

Jak się okazuje silny stres oksydacyjny może osłabiać regenerację wątroby, pogłębiając możliwość przechodzenia hepatocytów (komórek wątroby) do apoptozy,

Kwasy Omega-3 również wspierają wątrobę – mają silne działanie przeciwzapalne oraz zbawienny wpływ na metabolizm wątroby. Niestety nieprawidłowy stosunek Omega-6 do Omega-3 i wzrost prozapalnych eikozanoidów (pochodzących z kwasu arachidonowego),  upośledzona regulacja funkcji wątroby i tkanki tłuszczowej zwiększają ryzyko NAFLD! 

 

NAFLD to spektrum schorzeń związanych ze stłuszczeniem wątroby, a wszystko zaczyna się od gromadzenia się tłuszczu w wątrobie (stłuszczenia wątroby). Na przykład jeśli w tkance tłuszczowej występuje stan zapalny (i naciek makrofagów) – wówczas omega-3 może mieć korzystny wpływ na regulację metabolizmu lipidów w wątrobie. Suplementacja Omegi-3 obniża stan zapalny wątroby i poprawia funkcjonowanie i metabolizm tkanki tłuszczowej.

Połączenie omegi-3 z witaminą E poprawia detoksykację wątroby pomagając zredukować szkodliwe działanie wolnych rodników na komórki wątroby, co może poprawić wyniki badanych parametrów wątroby.

  

3. KARCZOCH + OSTROPEST

To połączenie suplementów doskonale wspiera oczyszczanie wątroby (bardziej fachowo określając – pomaga w detoksykacji wątroby). Suplementacja wyciągu z karczocha (warzywo) powoduje lepszą stymulację wytwarzania żółci przez wątrobę, pomaga w trawieniu, pobudza jej regenerację. Karczoch / karczoch zwyczajny (in. Cynara scolymus), zawiera naturalne antyutleniacze (główne to cynaryna i kwas chlorogenowy).

  

Działanie ochronne karczocha w kontekście zdrowia wątroby możliwe jest dzięki zawartej w nim cynarynie (działanie żółciotwórcze, żółciopędne oraz hipolipemiczne). W karczochu występuje także inulina mogąca wspomagać pracę układu pokarmowego i gospodarkę glukozy we krwi. Karczoch posiada silne właściwości antyoksydacyjne oraz prebiotyczne poprawiając mikroflorę jelit oraz może regulować poziom cholesterolu we krwi. Karczoch może pomóc obniżyć wskaźniki wątrobowe – AST i ALT.

 

Karczoch z ostropestem plamistym doskonale regeneruje komórki wątroby pomagając przywrócić wątrobie jej prawidłowe funkcje. Dodatek ostropestu plamistego (in. Milk thistle) zawierającego sylimarynę pomaga również wzmocnić wątrobę. Ostropest to roślina o długiej, cienkiej łodydze I kolczastych liściach. Nasiona tej rośliny są stosowane w suplementach jako naturalna roślina na problemy z wątrobą. Główny składnik aktywny ostropestu, czyli sylimaryna może pomóc złagodzić stany zapalne i promować regenerację komórek

 

Suplementacja ostropestu / sylimaryny z karczochem także pomóc złagodzić objawy chorób wątroby (tj.: żółtaczka, marskość wątroby, rak wątroby i stłuszczenie wątroby). Sylimaryna z karczochem skuteczniej chroni komórki wątrobowe, chroni je przed szkodliwymi czynnikami, zmniejsza stany zapalne oraz zmniejsza procesy włóknienia wątroby!

 

4. KURKUMINA + PIPERYNA

Kurkumina z piperyną to kolejna propozycja, którą warto suplementować przy problemach z wątrobą. Kurkumina czyli wyciąg z kurkumy (in. Curcuma longa) to popularna przyprawa zawierająca m.in. kurkuminoidy o działaniu antyoksydacyjnym czy przeciwzapalnym.

 

Wyciąg z kurkuminy może pomóc pobudzić wątrobę do lepszego wydzielania żółci pomagając jej w przepływie w drogach żółciowych. Dzięki temu przywrócona może być naturalna kurczliwość przewodów uchodzących do dwunastnicy (m.in. zwieracza Oddiego). 

 

Dodatek piperyny poprawia siłę działania antyutleniającego oraz biodostępność kurkuminy w krwiobiegu, przez co kurkumina działa lepiej na tkanki docelowe (w tym wypadku odżywia komórki wątroby – hepatocyty). Uważa się, że dodatek czarnego pieprzu do kurkuminy stanowi doskonały sposób na wzmocnienie bariery antyoksydacyjnej wątroby chroniąc ją przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Po dodaniu pieprzu do kurkuminy, biodostępność kurkuminy może wzrosnąć nawet kilkudziesięciokrotnie! Decydując się na to połączenie warto szukać produktów standaryzowanych z kurkuminą i piperyną. Próbowałeś już ostropestu, karczocha czy TUDCA (kwasu taurourodeoksycholowego)? Teraz już wiesz, że warto dołączyć do tego właśnie sprawdzoną kurkuminę i piperynę!

 

5. SPIRULINA + CHLORELLA

Głównym celem stosowania suplementów na wątrobę (szczególnie złożonych z 2 lub więcej składników) jest wzmocnienie bariery antyoksydacyjnej wątroby, spotęgowanie działania przeciwzapalnego oraz ogólna poprawa licznych procesów komórkowych wspomagających usuwanie toksyn z wątroby. Spirulina z chlorellą zawiera szereg składników bioaktywnych odżywiających komórki wątroby i pomagających usuwać metale ciężkie z wątroby oraz poprawiać gospodarkę glukozy we krwi. Zdajemy sobie sprawę, ze osoby u których występuje problem z wątrobą, coraz częściej szukają naturalnych sposobów na poprawę funkcjonowania wątroby.

 

Chlorella czyli jednokomórkowa zielona mikroalga zawierająca liczne aminokwasy (poza metioniną i tyrozyną), minerały, witaminy, błonnik i inne naturalne związki bioaktywne wzmacniające wątrobę. Działa antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, obniża stany zapalne oraz może poprawiać parametry wątroby i lipidów, triglicerydów i cholesterolu całkowitego w wątrobie i surowicy. Stosowanie chlorelli ze spiruliną może być doskonałym sposobem na poprawę czynności wątroby. Spirulina (niebiesko-zielona alga), a dokładniej 2 gatunki cyjanobakterii (sklasyfikowane jako rodzaj Arthrospira): Arthrospira platensis (A. platensis) i Arthrospira maxima (A. maxima) mogą pomóc obniżyć aminotransferazy dzięki skorygowaniu profilu lipidowego i zwiększeniu poziomu lipoprotein o wysokiej gęstości. Spirulina poprawia metabolizm wątroby, ma działanie hipolipidemiczne, hipoglikemiczne, przeciwwirusowe, i chroni wątrobę i rozluźnia naczynia krwionośne. Niektóre badania donoszą o jej właściwościach przeciwnowotworowych. Podobnie jak chlorella – jej składniki wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające i mają pozytywny wpływ na odporność.

 

Suplementacja chlorelli ze spiruliną poza wzmocnieniem funkcji i detoksykacji wątroby może również być doskonałym pomysłem na naturalną suplementację wątroby. Funkcja odżywcza wątroby możliwa jest właśnie dzięki licznym, prozdrowotnym fitochemikaliom występujących w roślinach. Ta suplementacja na wątrobę jest sprawdzona i bezpieczna.

 

Pamiętaj również o tym!

Dobrym pomysłem na poprawienie zdrowia wątroby może być również przygotowywanie zdrowych, odżywiających wątrobę. Dobrze sprawdzą się np. sałatki czy koktajle. W ich skład wchodzić mogą: witamina E, witamina C, beta-karoten, selen, itd. Produkty, które warto włączyć do diety, aby poprawić funkcjonowanie wątroby obejmują m.in.: żurawinę, jagody, grejpfruty, tłuste ryby i oliwę z oliwek, brokuły i brukselkę (oraz inne warzywa krzyżowe), 

W walce z problemami z wątrobą dobrze sprawdzają się także formy nowych suplementów na wątrobę. Przykładem może być TUDCA oraz SAMe

 

Mechanizm działania SAMe jest dość złożony, ale w dużym uproszczeniu – niedobór SAMe obserwuje się w wielu postaciach chorób wątroby. SAMe zmniejsza hepatotoksyczność poprawiając poziom glutationu w organizmie (SAMe to prekursor glutationu). Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o regenerującej wątrobie – popularnej i sprawdzonej sylimarynie czy mniej znanej, ale skutecznej – betainie. Innymi dobrymi połączeniami wspierającymi pracę wątroby jest dobry selen i NAC!