Suplementy poprawiające nastrój to nie tylko specjalistyczne substancje poprawiające pracę wielu neuroprzekaźników.. To również naturalne adaptogeny czy składniki tj. witaminy i składniki mineralne. Najlepsze suplementy na nastrój 2023 umieściliśmy w naszym najnowszym rankingu! Zobaczcie jakie suplementy poprawią Wasze samopoczucie – oto nasze TOP10!

 

TOP 10 suplementów na poprawę nastroju:

  1. Tyrozyna
  2. CDP cholina (cytokolina)
  3. Rhodiola rosea (różeniec górski)
  4. Ashwagandha
  5. Tryptofan
  6. Kompleks witamin i minerałów
  7. B-complex (witaminy z grupy B)
  8. Magnez
  9. Omega-3
  10. Witamina D3

  

Poprawa nastroju jest bardzo złożonym zjawiskiem, z którym każdy z nas mierzy się każdego dnia. Jeśli dobrze się czujemy, mamy dobre samopoczucie – łatwiej jest nam funkcjonować i podejmować decyzje. Dobry sen, aktywny tryb życia, dbanie o szeroki wachlarz regeneracji i inne czynniki – to cała układanka elementów wpływających na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny. Wiele sytuacji losowych sprawia, że ciężko nam na tym wszystkim zapanować. Suplementacja spełnia tutaj rolę dodatkową, wspierając szereg innych codziennych kroków poprawiających naszą higienę życia.

Suplementy na pamięć i koncentrację to zarówno pojedyncze suplementy, jak również suplementy złożone. My skupiliśmy się na pojedynczych substancjach. Wiedza na ich temat pozwoli Wam dokonać najlepszego wyboru suplementu jeśli jeszcze zastanawiacie się, który suplement na nastrój jest najlepszy? Oto nasz ranking. Wyłoniliśmy najlepsze 10 substancji na lepsze samopoczucie z kilkudziesięciu, które odpadły w przedbiegach – oto finaliści.

  

1. Tyrozyna

Nasza ocena: 9.4 / 10 pkt.

 

Tyrozyna jest aminokwasem wytwarzanym z fenyloalaniny – organizm potrafi sam go także syntetyzować z żywności. Wyższe ilości tyrozyny np. poprzez suplementację, mogą okazać się przydatne w kontekście lepszej równowagi neuroprzekaźników w mózgu. Suplementacja tyrozyną może poprawiać nastrój i samopoczucie. Działa to na zasadzie uczestnictwa tego aminokwasu w tworzeniu neuroprzekaźników w mózgu (dzięki temu specyficzne sygnały nerwowe przenoszone są w odpowiedni sposób). Tyrozyna jest związana z produkcją dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny!

Niski poziom dopaminy pogarsza samopoczucie i motywację. Dopamina związana jest z odczuwaniem przyjemności. Produkcja epinefryny wzmacnia prawidłowe reakcje w odpowiedzi na stres (działanie jako „hormon walki i ucieczki”). Teoretycznie suplementacja l-tyrozyny może mieć wpływ również na odchudzanie (jest prekursorem hormonów tarczycowych), wpływając na tempo przemian metabolicznych (stąd często jest składnikiem suplementów na odchudzanie, np. termogeników). Działanie tyrozyny umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i utrzymuje prawidłową równowagę neuroprzekaźników w mózgu. Wykazuje ona także działanie przeciwlękowe i adaptogenne! Pozwala organizmowi zachować prawidłowe reakcje związane ze zdolnościami poznawczymi i funkcjonowaniem mózgu (pomimo występowania silnych reakcji stresowych, czynników nasilających stres fizyczny i psychiczny). Aby poprawić samopoczucie i nastrój, warto łączyć tyrozynę z Ashwagandhą lub Różeńcem górskim (Rhodiola Rosea). W celu wzmocnienia przemian tyrozyny nie zapominajmy o witaminie C i witaminie B3 – niacynie.

Tyrozyna występuje w suplementacji w postaci l-tyrozyny lub NALT (n-acetyl-L-tyrozyny). Najczęściej tyrozynę stosuje się w ilościach 500 – 2000 mg dziennie (suplementy z tyrozyną zawierają często 500 mg tyrozyny w kapsułce). Warto pamiętać, że w przypadku stosowania leków / substancji z inhibitorami MAO czy L-dopą należy zachować szczególną ostrożność.

 

2. CDP cholina (cytokolina)

Nasza ocena: 9.1 / 10 pkt.

 

Wicelider naszego rankingu suplementów na nastrój zajmuje CDP cholina! Choć część osób wie, czym jest cholina – warto przedstawić jej lepszą odmianę. CDP cholina (in. cytokolina, difosfocholina) to związek tworzący tzw. fosfatydylocholinę. Jako jej prekursor pomaga wzmacniać biodostępność neuroprzekaźnika, czyli choliny dla mózgu (działanie cholinergiczne i lepsza biodostępność choliny dzięki przekraczaniu bariery krew-mózg).

Sama fosfatydylocholina pomaga tworzyć ściany / błony komórkowe mózgu. Poprawa plastyczności błony komórkowej mózgu wspiera lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i poprawia neuroprzekaźnictwo mózgowe, co może poprawiając nastrój i samopoczucie (aktywacja tzw. układu dopaminergicznego). 

Cytokolina wykazuje także dobre działanie nootropowe (znajduje się też w łączonych suplementach na pamięć i koncentrację oraz mieszankach na poprawę samopoczucia i koncentracji). Co więcej stosuje się ją też w sportach, gdzie poza układem mięśniowym dużą rolę zaczyna odgrywać układ nerwowy (sporty typu ultra – od niedawna dodaje się ją do żelu energetycznego SIS Beta Fuel Nootropic). Wtedy cytokolina poprawia koncentrację i nastrój, co może wspierać motywację do dalszej walki u sportowców.

Cytokolina może poprawiać ukrwienie i przepływ krwi, co także ma wpływ na funkcje mózgu (z powodzeniem stosuje się ją także w chorobach tj. choroba Parkinsona, Alzheimera), w stanach obniżonego nastroju i lęków oraz po udarach i zawałach. Suplementacja cytokoliny może również promować neurogenezę (powstawanie nowych połączeń nerwowych) i działać neuroprotekcyjnie.

Suplementację cytokoliny można łączyć z adaptogenami i antyoksydantami (sama CDP cholina może także zmniejszać stres oksydacyjny). Cytokolinę warto stosować w ilościach 500 – 2000 mg dziennie (najlepiej łączyć dawkę na 2 porcje w ciągu dnia). 

 

3. Rhodiola rosea (różeniec górski)

Nasza ocena: 8.8 / 10 pkt.

 

Silny adaptogen jakim jest Rhodiola rosea również może wpływać na poprawę nastroju. Pomimo, że działanie adaptogenów jest wielopłaszczyznowe, to adaptacja układu nerwowego do sytuacji stresowych może pośrednio wpływać na utrzymanie motywacji, dobrego samopoczucia i wysokiego poziomu energii. Rhodiola rosea zawiera tak naprawdę dziesiątki substancji czynnych, z których najsilniej związane z nastrojem mogą być jej główne składniki – rozawina, rozydyna czy salidrozyd. Jeśli rozważasz zmniejszenie ilości spożywanej kofeiny i wypijanych kaw dziennie, bo zauważasz, że to Ci nie służy – warto spróbować suplementacji Rhodiola rosea!

Ekstrakty z różeńca górskiego powinny zawierać standaryzowane ekstrakty różeńca, dzięki czemu mamy pewność ilości kluczowych substancji czynnych, co przekłada się na efektywność działania adaptogenów na układ nerwowy.

Suplementując Rhodiolę pamiętajmy o tym, że czas suplementacji adaptogenami powinien być dłuższy (np. 1-6 miesięcy). W celu poprawy nastroju warto rozważyć suplementację 200 – 600 mg różeńca górskiego dziennie.

4. Ashwagandha

Nasza ocena: 8.7 / 10 pkt.

 

Zabrakło niewiele (tylko 0.1 pkt) do podium i 3-pozycji (z Rhodiolą)! Ashawagandha podobnie do Rhodiola rosea jako silne i skuteczne adaptogeny mogą doskonale sprawdzać się jako naturalne modulatory nastroju. Poprawa pracy mózgu możliwa jest dzięki działaniu adaptogennemu ekstraktu z korzenia Ashwagandhy.

Dobra Ashwagandha dzięki cennym witanolidom może również poprawiać poziom dopaminy i serotoniny – ważnych neuroprzekaźników w mózgu odpowiadających za dobry nastrój. Korzeń rośliny może także chronić mózg przed działaniem stresu oksydacyjnego (wpływającego w nadmiarze destrukcyjnie na organizm). Ashwagandha może także redukować poziom hormonu stresu – kortyzolu. Sama „Ashwa” może poprawiać samopoczucie w wyniku różnych mechanizmów, a w celu poprawy efektów można łączyć Ashwagandhę z Rhodiolą

 

5. Tryptofan

Nasza ocena: 8.4 / 10 pkt.

 

Tryptofan jest to aminokwas potrzebny do przebiegu wielu reakcji w organizmie. Jest egzogennym aminokwasem, który możemy dostarczyć wraz z dietą. Wyższe ilości tryptofanu np. stosowanie jako suplementy z tryptofanem mogą wpływać na syntezę neuroprzekaźnika w mózgu – serotoniny (odpowiada ona za nasz nastrój).

Wyższe ilości tryptofanu poprawiają nastrój i wiele innych funkcji mózgu. Suplementacja tryptofanem wynosi najczęściej 500 – 1000 mg dziennie (ale u osób z depresją dochodzi się nawet do 2000 – 6000 mg dziennie. Biorąc pod uwagę praktyczny aspekt – nasze dobre samopoczucie, odpowiada ono za codzienną motywację – warto ją suplementować!

Jeśli często jesteśmy zmęczeni, ospali i nie mamy na nic sił – być może nieprawidłowe działanie różnych neuroprzekaźników w mózgu powoduje taki stan rzeczy. Niski poziom serotoniny to ciągłe przemęczenie, gorsza koncentracja i brak sił, czy brak codziennej dawki motywacji. Jeśli zależy Ci na poprawie nastroju, warto rozważyć połączenie l-tryptofanu z witaminą B6 i melatoniną!

  

6. Kompleks witamin i minerałów

Nasza ocena: 8.0 / 10 pkt.

  

Suplementy z witaminami i minerałami przeznaczone są nie tylko dla sportowców, ale również dla wielu osób u których może dochodzić do niedoborów. U niektórych osób liczne zaniedbania diety i brak regularnego spożycia posiłków bogatych w składniki odżywcze może prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Jakość żywienia ma więc znaczenie!

To nie tylko problem z kaloriami w diecie, ale także niedobory żelaza, magnezu, wapnia czy kwasów Omega-3 i witaminy D mogą poprawić do pogorszenia nastroju i samopoczucia. Jeśli zauważasz, że Twoja dieta jest niskiej jakości, rozważ wzbogacenie jej dobrym suplementem witaminowo-mineralnym, który poprawi jakość odżywczą Twojej diety!

Obecność żelaza, magnezu, chromu, witaminy D w kompleksach witaminowych zapewnia bardzo wszechstronne działanie, wpływając na regulację setek istotnych przemian biochemicznych organizmu (także przemian w układzie nerwowym).

Dodatek witamin z grupy B pozwala poprawić nastrój i samopoczucie oraz poprawia uwalnianie energii z pożywiania wpływając na pracę mięśni i mózgu. Wybierając dobry suplement z witaminami zwróć uwagę na zawartość w nim na ilość żelaza i magnezu, a w przypadku zbyt małej ich ilości – suplementuj je dodatkowo! Ważny jest także potencjał antyoksydacyjny, stąd warto szukać optymalnych ilości witaminy C, selenu, cynku czy koenzymu Q10.

Pomimo, że na czołowych miejscach naszego rankingu suplementów na poprawę nastroju 2023 mamy wiele specjalistycznych suplementów na lepsze samopoczucie i nastrój – warto przeanalizować swój jadłospis i zacząć od podstaw uzupełniając niedobory witamin i minerałów.

7. Witamina B-complex

Nasza ocena: 7.7 / 10 pkt.

 

Witaminy z grupy B występujące w suplementach jako tzw. B-complex zawierają od 5 do 10 witamin z grupy B (łącznie z substancjami witaminopodobnymi określanymi jako witamina B4, B9, B10), poprawiając pracę kluczowych neuroprzekaźników w mózgu. Równowaga neuroprzekaźników pozwala na większy poziom energii, mniej wahań nastroju, poprawę motywacji i lepszą pamięć.

Liczy się poprawa samopoczucia. Od niego zależy każdy dzień – budząc się z rana wiele osób „nastraja się” do reszty dnia. Stosując B-complex warto zwracać uwagę na swoje samopoczucie, motywację, nastrój i ocenić, czy suplement nam służy. Jeśli szukasz dobrych witamin B na poprawę samopoczucia i nastroju zwróć szczególną uwagę na zawartość witamin tj.: B1, B3, B6, B12 oraz dodatki połączenia choliny i inozytolu!

  

8. Magnez

Nasza ocena: 7.2 / 10 pkt.

 

Magnez to jeden z 5 kluczowych elektrolitów wpływających na odpowiednie nawodnienie (pozostałe to potas, chlor, sód, wapń). Magnez bierze udział w licznych procesach enzymatycznych pełniąc rolę kofaktora (regulatora) wielu reakcji biochemicznych (w tym także przemian w mózgu).

Pomimo, że jego funkcja jest pośrednia – coraz częściej uważa się, że niedobór magnezu może mieć związek z gorszym samopoczuciem. Suplementacja dobrze wchłanialnego magnezu (chelat magnezu, cytrynian magnezu). Dla bardziej dociekliwych nowinek z dziedziny suplementacji magnezu, warto wspomnieć że w sprzedaży dostępna jest również wysoce biodostępna dla mózgu (przenikającego barierę krew-mózg) forma magnezu – treonian magnezu. Pomimo, że ciężko jest znaleźć treonian magnezu w dobrej cenie – warto przetestować również ten suplement! Niemniej jednak suplementy zawierające cytrynian czy chelat magnezu mogą także mieć związek z samopoczuciem. Wpływa on również na prawidłową funkcję związaną z uwalnianiem energii i może modulować poziom neuroprzekaźników w mózgu. Paradoksalnie warto w tym momencie pamiętać również o nawodnieniu bowiem odwodnienie może pogarszać samopoczucie, o czym zapomina tak wiele osób. Nasz tip poza suplementacją – wybierając wodę polecamy wody wapniowo-magnezowe celem uzupełnienia części magnezu w diecie!

 

9. Omega-3

Nasza ocena: 7.0 / 10 pkt.

 

Kwasy Omega-3 zawierające EPA (kwas eikozapentaenowy) i kwas DHA (dokozaheksaenowy) wpływają nie tylko na dobre zdrowie serca i dobrą kondycję naczyń krwionośnych. Błony budujące mózg zachowują swoją plastyczność i przewodnictwo przy odpowiedniej podaży kwasów Omega-3 w diecie. Suplementując Omega-3 zwracaj uwagę szczególnie na ilość kwasu DHA – to on w ponad 60% buduje błony mózgu. Na rynku dostępne są również suplementy z dużą ilością DHA w kapsułce.

Lepsze samopoczucia i nastrój to także mniejsze ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i późniejsze ryzyko wcześniejszej demencji i rozwoju chorób tj. choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Zanim „przejdziesz” do wyszukiwania suplementacji na lepszą pamięć, czy poprawę samopoczucia i skomponujesz swój zestaw suplementów na poprawę nastroju – zadbaj najpierw o podstawy! Dobrym pomysłem jest zaczęcie od Omega-3 z magnezem czy Ashwagandhą czy witaminą D!

 

10. Witamina D3

Nasza ocena: 6.7 / 10 pkt.

 

O roli witaminy D i jej szerokim wpływie na organizm człowieka chyba nie musimy nikomu przypominać, a jednak. W kontekście lepszego samopoczucia przypomnimy Wam kilka istotnych informacji byście przekonali się, że warto suplementować witaminę D na lepsze samopoczucie czy nastrój! Pomimo, że optymalny poziom witaminy D waha się pomiędzy 30 a 50 ng/ml, warto dążyć do wyższych wartości witaminy D w osoczu (>50 ng/ml). Suplementacja witaminy D może przynieść wiele korzyści w kontekście poprawy koncentracji, nastroju (rola związana z uwalnianiem dopaminy i serotoniny do mózgu) czy odporności. 

Suplementacja witaminy D poprawia nastrój, zmniejsza zmęczenie i epizody wahań nastroju oraz może mieć związek z poprawą witalności. Obecnie coraz więcej osób suplementuje witaminę D cały rok!