Wątroba to organ, który pełni wiele rozmaitych funkcji w naszym organizmie. Odpowiada m.in. za metabolizm, detoksykację, balans gospodarki hormonalnej, a także metylację, co ma wpływ na nasz nastrój.  Utrzymanie wątroby w dobrej kondycji jest niezwykle ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i budowania estetycznej sylwetki. Preparatów regenerujących wątrobę jest na rynku wiele, stąd niełatwo wybrać jeden, który sprawdzi się najlepiej. Przychodzę z pomocą w tym wyborze, prezentując ranking przedstawiający suplementy godne uwagi, które mogą skutecznie przyspieszyć oraz pomóc w lepszej regeneracji wątroby.

NAC na wątrobę

NAC, czyli n-acetylocysteina to jeden z najczęściej stosowanych i najbardziej znanych preparatów używanych w celu wsparcia wątroby, więc NAC to ,,must have'' każdej osoby, która skutecznie chce zadbać o zdrowie tego organu - preparat ten może usprawnić wyniki badań prób wątrobowych. NAC stanowi prekursor glutationu - jednego z najważniejszych antyoksydantów w naszym organizmie. Glutation jest produkowany i magazynowany w wątrobie. Ten antyoksydant to prawdziwy mistrz detoksykacji, często nazywany jest strażnikiem zdrowia - nie bez powodu, gdyż optymalnie usprawnia funkcjonowanie naszego organizmu.  Glutation wykazuje zdolność wiązania metali ciężkich, a tym samym ułatwia ich usuwanie z naszego organizmu. Ponadto pomaga neutralizować wolne rodniki, które prowadzą zarówno do powstawania stanów zapalnych, jak i przyspieszenia procesów starzenia. NAC przyczynia się również do regeneracji uszkodzonych hepatocytów, a także chroni je przed szkodliwym wpływem toksycznych substancji.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to ceniona roślina, ze względu na swoje właściwości zarówno wzmacniające, jak i chroniące wątrobę. Ekstrakt z ostropestu może redukować podwyższone próby wątrobowe czy markery stanu zapalnego. Co więcej, wspomaga zdrowie wątroby na kilka sposobów, m.in podwyższa poziom glutationu, a także aktywuje białko NRF2, które chroni przed stresem oksydacyjnym. Osropest może pomóc uszczelnić błonę komórkową hepatocytów ograniczając w ten sposób przenikanie wszelkich niepożądanych substancji do ich wnętrza. Hepatocyty to nic innego jak komórki wątrobowe, stanowiące 90 % masy tego organu. Ostropest może stać dumnie w szeregu wraz z n-acetylocysteiną.

Karczoch

Karczoch stanowi doskonałe wsparcie dla wątroby oraz układu pokarmowego. Wyciąg z karczocha posiada właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, dzięki czemu usprawnia trawienie pokarmów. Ponadto wykazuje silne działanie ochronne miąższu wątroby, co może chronić przed jej stłuszczeniem. Karczoch reguluje perystaltykę jelit, wobec tego świetnie sprawdzi się jako sposób na niestrawność. Karczoch to substancja, która może istotnie wspomóc prawidłową prace wątroby, dlatego nie bez powodu znalazł się w tym rankingu.

Kwas alfa liponowy

Kwas alfa liponowy może pochwalić się wszechstronnym zastosowaniem. ALA wykazuje działanie protekcyjne poprzez zwiększanie poziomu l-cysteiny. Aminokwas ten bierze czynny udział w tworzeniu glutationu. Dowiedzieliśmy się już, jak ważnym antyoksydantem dla naszego organizmu jest glutation. Kwas alfa liponowy posiada właściwości odtruwające wątrobę.  Poza tym to doskonały „wymiatacz” wolnych rodników, co stanowi dodatkową korzyść z jego przyjmowania. Kwas alfa liponowy wspomaga również funkcjonowanie mitochondriów. Preparat ten zaliczany jest do podstawowej suplementacji, która wpływa korzystnie na poprawną pracę wątroby.

Choline + inositol

Cholina pełni szereg niezwykle istotnych funkcji w organizmie, jednym z nich jest ochrona wątroby przed jej stłuszczeniem. Cholina usprawnia metabolizm kwasów tłuszczowych, a także hamuje oksydacyjne uszkodzenia wątroby. Fosfolipidy powstające z choliny wykazują działanie hepatoprotekcyjne. Inozytol z kolei hamuje odkładanie się tłuszczy w narządach, dzięki czemu zapobiega stłuszczeniu oraz marskości wątroby. Cholina i inozytol synergicznie wspomagają procesy detoksykacji oraz wspomagają funkcjonowanie i regeneracje wątroby.

Powyższe suplementy polecane są osobom, których celem jest zoptymalizowanie funkcjonowania oraz regeneracji wątroby, a tym samym usprawnienie procesów detoksykacyjnych. Warto dodać, że oprócz wspomagających suplementów powinniśmy przede wszystkim ograniczyć stres, produkty wysoko przetworzone, słodkie napoje, leki przeciwbólowe oraz alkohol, jeśli zależy nam na zdrowiu wątroby.

_________________

Autor: Marcin Grzelak