Białka w proszku należą do najpopularniejszych suplementów diety na rynku. Aby dostosować się do różnych ograniczeń dietetycznych i stylów życia, wielu producentów oferuje zarówno białka serwatkowe w proszku - pochodzące z mleka krowiego - jak i alternatywy na bazie roślin. Przy tak wielu rodzajach dostępnych białek w proszku, warto zastanowić się, czy któryś z nich jest lepszy od innych oraz który najbardziej odpowiada własnym potrzebom i preferencjom.

Jak powstaje białko?

Serwatkowe

Większość białek serwatkowych w proszku jest izolowana z serwatki, mlecznego płynu będącego produktem ubocznym przy produkcji sera. Po zebraniu płynu, węglowodany, tłuszcz, woda i inne składniki są usuwane. Następnie pozostałe białko jest suszone rozpyłowo do postaci proszku. Czy odżywka białkowa zawiera laktozę? Ponieważ białko serwatkowe jest wytwarzane z mleka krowiego, zawiera cukier mleczny zwany laktozą. Ze względu na różnice w przetwarzaniu, izolat białka serwatkowego zawiera mniej laktozy niż koncentrat białka serwatkowego.

Roślinne

Białka roślinne są pozyskiwane są z różnych rodzajów roślin i nasion - najczęściej z brązowego ryżu, grochu, soi i konopi. W zależności od producenta, białko może być produkowane z jednego rodzaju roślin lub ich kombinacji. Ponieważ są one wykonane w całości z roślin, białka roślinne nie zawierają nabiału ani laktozy, co czyni je dobrym rozwiązaniem dla osób stosujących dietę wegańską lub nietolerujących tego dwucukru.

Białko serwatkowe a roślinne - różnice

Trawienie

Jest to największa różnica między białkiem roślinnym, a serwatkowym. Zwłaszcza dla osób, które borykają się z problemami trawiennymi. Ponieważ białko serwatkowe pochodzi z mleka, może powodować negatywne skutki u osób z wrażliwością lub nietolerancją nabiału. Ogromna ilość ludzi nie toleruje laktozy, a wielu nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jednak obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo dużo odżywek białkowych, których producenci gwarantują zawartość bez laktozy – są to głównie izolaty białkowe.

Jeżeli po spożyciu białka serwatkowego występują wzdęcia, gazy lub dyskomfort, winna może być laktoza. W przypadku, jeżeli laktoza nie sprawia problemów trawiennych, białko serwatkowe będzie najlepszym wyborem. Jest ono szybko trawione i wykorzystywane przy regeneracji i budowie mięśni.

W przypadku poszukiwania lekkostrawnego białka, wybór białka roślinnego również może być korzystnym rozwiązaniem. Białko roślinne jest nie tylko wolne od alergenów, ale również nie zawiera glutenu i jest szybko wchłaniane przez organizm. Większość ludzi może łatwo strawić składniki znajdujące się w białkach na bazie roślin, chociaż niektóre rodzaje – jak na przykład odżywka białkowa z grochu może powodować u niektórych dolegliwości od strony układu trawiennego.

Składniki odżywcze

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zwracają się ku odżywkom białkowym jest możliwość dostarczenia niezbędnych składników odżywczych.

Szukając białka w proszku pozbawionego sztucznych słodzików i dodatków, warto sięgnąć po czysty izolat bądź białko pochodzenia roślinnego. Wiele składników wykorzystywanych do produkcji białek roślinnych zawiera niezbędne witaminy, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze. Składniki te mają również naturalnie przyjemny smak, co eliminuje potrzebę stosowania dodatków smakowych.

Białka serwatkowe również mogą być wartościowe pod względem substancji odżywczych. Zawierają spore ilości białka, a przy tym mniej kalorii niż białka roślinne.

Budowa i regeneracja mięśni

Większość ludzi sięga po białko, aby wesprzeć swój program treningowy. Może to obejmować zarówno utratę wagi, jak i przyrost masy mięśniowej.

Białko serwatkowe szczyci się tym, że oferuje wszystkie dziewięć aminokwasów potrzebnych do budowania mięśni. Produkty, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, są uważane za białka pełnowartościowe. Innym ważnym składnikiem białka serwatki są BCAA - aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Należą do nich leucyna, izoleucyna i walina, które są znane z przyspieszania regeneracji i wzrostu mięśni. Są one również niezbędne w syntezie białek mięśniowych.

Najważniejsze są proporcje poszczególnych aminokwasów. Dzięki odpowiednim kompozycjom białka pochodzenia z różnych roślin, producenci są w stanie uzyskać mieszkanki równie wartościowych białek roślinnych, co białko serwatkowe.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec