Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest naturalnie występującym aminokwasem, który działa jako neuroprzekaźnik w mózgu. Bardzo prosto tłumacząc neuroprzekaźniki funkcjonują jako swego rodzaju chemiczni posłańcy w organizmie. GABA jest uważany za neuroprzekaźnik hamujący, ponieważ blokuje lub hamuje pewne sygnały mózgowe i zmniejsza aktywność układu nerwowego.

Jak działa GABA?

Kiedy GABA łączy się z białkiem w mózgu, znanym jako receptor GABA, wywołuje efekt uspokajający. Może to pomóc w zwalczaniu uczucia niepokoju, stresu i strachu. Może również pomóc w zapobieganiu napadom drgawek. Ze względu na te właściwości, GABA stał się popularnym suplementem w ostatnich latach. Dzieje się tak częściowo dlatego, że nie jest on dostępny z wielu źródeł żywności. Jedyne pokarmy, które zawierają GABA to pokarmy fermentowane z soji, takie jak kimchi, miso i tempeh.

Po co suplementować GABA?

Naturalne działanie uspokajające GABA spowodowało pojawienie się licznych opinii na temat stosowania suplementów GABA w celu zmniejszenia stresu. Nadmiar stresu jest związany między innymi z gorszym snem, osłabieniem układu odpornościowego i wyższym ryzykiem depresji. Ponadto, osoby cierpiące na pewne schorzenia mogą mieć niższy poziom GABA, co tym bardziej może nasilać negatywne skutki działania stresu.

Czy można zwiększyć poziom GABA bez suplementacji?

Niektóre środki relaksujące stymulują receptory GABA, prowadząc do uczucia odprężenia i senności. Ten sam efekt występuje w wyniku zażywania leków wywołujących sen. Jednak te metody są skuteczne tylko na krótką metę i mogą posiadać niepożądane skutki uboczne. Niektóre badania sugerują, że pewne suplementy ziołowe, w tym waleriana, mogą pomóc w podniesieniu poziomu GABA w mózgu. Prawdopodobnie poprzez promowanie produkcji GABA lub spowolnienie jego rozkładu. Inne badanie sugeruje, że wdychanie zapachu jaśminu, substancji często stosowanej w aromaterapii, może wzmocnić działanie GABA. Niestety wykorzystywanie tych metod do stymulacji receptorów GABA, nie jest tak skuteczne jak przyjmowanie suplementów.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec