W dzisiejszych czasach oczekujemy od siebie coraz więcej - zarówno pod względem fizycznym, ale również i umysłowym. Stąd coraz większą popularnością cieszą się substancje powszechnie nazywane i znane jako nootropiki. Są to substancje mające na celu ogólne poprawienie funkcjonowania naszego mózgu bądź działające na konkretnych obszarach mózgu odpowiadających za koncentrację, uczenie się, pamięć, a nawet kreatywność.  Dzisiaj przyjrzymy się trzem naturalnymi nootropikom: hupercynie, soplówce jeżowatej oraz bacopa monnieri.

 

Hupercyna A

To naturalny związek, środek nootropowy, który uzyskuje się z chińskiego widłaka (Huperzia Serrata). Jest to bardzo popularna roślina, często stosowana w medycynie chińskiej w celu poprawienia szeroko pojętej pracy mózgu, walki z gorączką i stanami zapalnymi. Zaczyna działać bardzo szybko (nawet już po 10-15 minutach od przyjęcia), ponieważ z łatwością przechodzi przez barierę krew-mózg. Organizm nie uodparnia się na jej działanie.

Hupercyna A hamuje acetylocholinoesterazę. Jest to enzym, który rozkłada acetylocholinę. Dzięki Hupercynie A wzrasta stężenie acetylocholiny w organizmie a co za tym idzie nasze zdolności pamięciowe, uczenia się, motywacyjne wzrastają. Ale acetylocholina działa nie tylko na nasz mózg. Odpowiada także za zachowanie odpowiedniej kurczliwości mięśni, regulowanie ciśnienia krwi czy pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego.

Hupercyna A ma również działanie neuroprotekcyjne. Wspomaga rozwój neuronów i chroni je przed degradacją oraz przed glutaminianem, który jest bardzo toksyczny dla neuronów.

Właściwa dawka powinna wahać się pomiędzy 50mg-200mg. Najlepiej stosować w postaci jednej porcji.

 

Soplówka jeżowata - Lion`s Mane

Lion`s Mane jest to jadalny grzyb występujący na pograniczu Chin i Japonii. Używany w medycynie tradycyjnej jako środek na poprawę funkcjonowania umysłu. Znaleźć go można w lasach liściastych, przy dolnej części pnia drzew.

Soplówka jeżowata chroni nerwy przed wpływem glutaminianu, stymuluje regenerację nerwów oraz... chroni przed wrzodami żołądka. Poprzez podniesienie stężenia acetylocholiny Lion`s Mane poprawia funkcjonowanie pamięci krótko- i długotrwałej.

Działa przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie, przeciwzapalnie oraz wspiera układ immunologiczny. Odpowiednia dawka powinna przekraczać 1g dziennie, można ją stosować 2x dziennie po 500mg.

 

Bacopa monnieri

Inaczej Bakopa drobnolistna, to roślina od dawna stosowana w medycynie indyjskiej. Ma ona działanie zarówno nootropowe jak i adaptogenne. Jako nootropik, również tak jak dwie poprzednie substancje, działa na zasadzie hamowania enzymu acetylocholinestazy, dzięki czemu wzrasta stężenie acetylocholiny. Przyczynia się to do poprawienia funkcji kognitywnych i poznawczych. Wspiera uczenie się i zapamiętywanie. Wykazuje także zdolności neuroprotekcyjne, hamuje odkładanie się w komórkach nerwowych barwnika, który jest odpowiedzialny za starzenie się komórek. Jako adaptogen oczywiście wspiera radzenie sobie ze stresem, działa przeciwlękowo, a także jest bardzo silnym antyoksydantem.

 

Podsumowanie

Wszystkie omówione rośliny mają szereg właściwości prozdrowotnych, które mogą bardzo pomóc w pracy oraz funkcjonowaniu mózgu. Są szczególnie polecane osobom pracującym umysłowo, trenującym oraz uczącym się w celu polepszenia koncentracji, kreatywności, zwiększenia motywacji, ale także aby chronić nasz nadwerężony układ nerwowy.

 

_________________

Autor: Bartek Buczek