W poprzedniej części tego artykułu rozważaliśmy kwestię tego, czy suplementy diety są bezpieczne, podczas stosowania ich zgodnie z przeznaczeniem. Nie zastąpią one zdrowego stylu życia, odpowiedniego treningu oraz diety, jednak istnieje wiele doniesień naukowych, które podkreślają pozytywną rolę dodatkowego przyjmowania środków zawierających naturalne substancje aktywne, które wspomagają nasz organizm.

  • Suplementacja probiotykami

  • Prebiotyki – czy warto?

  • Czy trzeba suplementować Omega-3?

  • Jakie suplementy warto przyjmować?

Suplementacja probiotykami

Posiadanie różnorodnych pożytecznych bakterii jelitowych jest ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak równowaga gatunkowa bakterii może zostać zakłócona przez złą dietę, brak aktywności fizycznej i ciągły stres. Jednym ze sposobów na wsparcie zdrowia jelit jest spożywanie probiotyków (żywych bakterii i drożdży), takich jak jogurt, kefir i kiszonki. Brak odpowiedniego bilansu w florze bakteryjnej jelit może doprowadzić do problemów jelitowo-żołądkowych w czasie i po treningu.

Liczne badania naukowe wskazują, że przyjmowanie probiotyku wieczorem z jedzeniem, w ciągu 12 tygodni treningu, zmniejszało problemy żołądkowo-jelitowe u początkujących triathlonistów. Istnieje również wiele badań wspierających stosowanie probiotyków dla ogólnych korzyści zdrowotnych, w tym poprawę zdrowia jelit, wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej i obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy.

Prebiotyki – czy warto?

Prebiotyki to węglowodany nie trawione przez nasz organizm. Działają jak „nawóz” zwiększający wzrost i aktywność pożytecznych bakterii w jelitach. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na stan zapalny (obniżając go), funkcje odpornościowe, zespół metaboliczny, zwiększenie wchłaniania minerałów, zmniejszać częstotliwość biegunek oraz poprawę zdrowia jelit. Badania wykazały, że pacjenci z astmą mają zmienioną mikroflorę jelitową, a podawanie prebiotyków myszom zmniejszało symptomy astmy alergicznej. Biorąc to za punkt wyjścia, wykazano, że przyjmowanie prebiotyków przez trzy tygodnie może zmniejszyć nasilenie astmy wysiłkowej u dorosłych o 40%. Uczestnicy tego badania zauważyli również poprawę w zakresie egzemy i objawów alergicznych.

Czy trzeba suplementować Omega-3?

Dowody naukowe na to, że kwasy omega 3 mogą poprawić funkcjonowanie mózgu, zapobiegać zaburzeniom nastroju i zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera są przytłaczające. Zdrowa osoba dorosła powinna otrzymywać co najmniej 250-500 mg tych związków dziennie.

Omega 3 to forma kwasu tłuszczowego. Występuje w wielu formach, z których dwie są bardzo ważne dla rozwoju mózgu i zdrowia psychicznego: EPA i DHA. Te typy znajdują się głównie w rybach. Inny rodzaj kwasów omega 3 – ALA (kwas alfa-linolenowy) – znajduje się w żywności pochodzenia roślinnego, takie jak orzechy i nasiona, w tym orzechy włoskie i nasiona lnu. Dlatego zachęca się osoby, które narażone są na zwiększony wysiłek psychofizyczny do stosowania nawet 1200 mg tych związków na dobę.

Jakie suplementy warto przyjmować?

Jak wynika z badań, istnieje całkiem pokaźna liczba suplementów, które nie tylko są bezpieczne, ale również wykazują mierzalny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo, co pokazują analizy naukowe osoby, przyjmujące suplementy diety bardziej dbają o swoje zdrowie.

Przeciętny entuzjasta przyjmowania tego typu pomocy z zewnątrz, odpowiednio pilnuje to co znajduje się na jego talerzu, jest bardziej aktywny fizycznie oraz odpowiednio dba o swoją higienę psychiczną. Wszystko to jest efektem motywacji i nastawienia. Dlatego poniekąd można twierdzić, iż jest to wartość dodana przyjmowania suplementów diety.


_____________________

Autor: Tomasz Domoradzki