Stosowanie gainerów kojarzyło się kiedyś z budowaniem masy. Jakkolwiek to brzmiało kiedyś, obecnie świadomość na temat mieszanek białka i węglowodanów skupia się nie tylko wokół budowy masy mięśniowej, ale także regeneracji oraz ułatwieniu spożycia posiłków dla wielu różnych grup osób poza sportowcami. Gainery mają wciąż zróżnicowane składy, stąd należy zwracać uwagę przede wszystkim na rodzaj węglowodanów w produkcie oraz składniki dodatkowe, czy jakość białka. Obecnie mamy coraz więcej bardzo dobrych gainerów nie zawierających cukru.

.

W artykule:

  • Czym jest gainer?

  • Co lepsze – gainer czy białko?

  • Gainer bez cukru

  • Dlaczego gainer bez cukru?

  • Najlepszy gainer na masę

.

Czym jest gainer

Gainer, czyli odżywka węglowodanowo-białkowa przeznaczona jest zarówno dla osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym, osób budujących masę mięśniową, trenujących sporty wytrzymałościowe czy wszystkich tych, którzy mają problem ze zjedzeniem posiłku. Gainer jest rodzajem odżywki, który wybierają również osoby, które nie chcą zbytnio zwiększyć ilości tkanki tłuszczowej. Proporcje białka do węglowodanów są bardzo różne. Najczęściej gainer zawiera ok. 20 – 30% białka i 70 – 80% węglowodanów (w 100 g produktu). Tłuszcz w gainerach stanowi znikomą ilość ich składu.

Źródła węglowodanów w gainerze to m.in. glukoza, fruktoza, matodekstryna, skrobia (w tym Vitargo / Vextargo / Waxy Maize / Izomaltuloza czy Palatynoza lub inne węglowodany). W składzie często znajdziemy także płatki owsiane. Źródła białka stanowią często mieszanki białek, np.: białko mleka, białko serwatkowe, białko sojowe, itd. Rzadziej na rynku spotkamy gainera wyłącznie z białkiem serwatkowym. W składzie gainerów występuję również dodatki obejmujące: BCAA, glutaminę, kreatynę oraz pulę witamin i składników mineralnych. Coraz lepsze gainery mają także (choć niedużo) błonnik.

Rodzaje gainerów w dużym uproszczeniu można podzielić na:

  1. Klasyczne” gainery – zawierające do 30% białka,

  2. Hardgainery” – zawierające do 15% białka,

  3. Bulki” (gainery typu „bulk”) – zawierające do 50% białka.

Co lepsze – gainer czy białko?

Problemem dla wielu osób może być dokonanie wyboru odżywki. Powodów, dlaczego tak się dzieje może być kilka. Często osoby nie są świadomi istnienia proporcji między odżywkami typu „gainer”, a w zasadzie tego, co się w nich znajduje.

Gainer bez cukru

Gainer to odżywka na masę, która nie zawsze nie zawiera cukru. W miejscu węglowodanów prostych, w gainerze umieszczono węglowodany złożone. Nie zawsze tak było, bo patrząc na historię w rozwoju składu tego typu odżywek spotkać można było nawet odżywki, które w 100 g miały nawet 40-70% cukrów prostych. Obecnie jest o wiele lepiej, bo w gainerach jest coraz mniej cukrów prostych i spotkać można gainery bez cukru. Dzięki temu niektórzy określają te gainery już jako „zdrowsze gainery”, czy „lepsze gainery”. Z punktu widzenia zdrowia metabolicznego nie dochodzi do aż tak drastycznych i nagłych skoków cukru w organizmie.

Ile cukru powinien mieć gainer? Nie ma jednej złotej proporcji i idealnej odpowiedzi. Najlepiej, aby gainer miał po prostu mniej cukru. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując gainer?

  1. Rodzaj węglowodanów

  2. Rodzaj białka

  3. Skład ciała osoby stosującej

  4. Cel stosowania:

  1. regeneracja po treningu

  2. posiłek w ciągu dnia / kontrola sytości / dostarczenie energii

  3. budowa masy mięśniowej

  4. jak wygląda pozostała suplementacja

  1. Smak

  2. Substancje słodzące

  3. Problemy żołądkowo-jelitowe

Dlaczego gainer bez cukru?

Odpowiedź może wydawać się dziwna, ale poza aspektami proporcji węglowodanów i źródeł białka czy kwestiami zdrowia metabolicznego, bardzo ważny jest także smak. Część klasycznych gainerów, z dodatkami cukru jest po prostu słodka, albo „za słodka”. Część osób stosująca takie gainery narzeka właśnie na duże natężenie smaku słodkiego. Osoby określają takie gainery jako „zbyt słodkie”.

W takim wypadku zamiast z mlekiem, można wymieszać odżywkę z wodą lub napojem roślinnym. To obniży kaloryczność, nasilenie smaku słodkiego, odciąży układ pokarmowy i nie obciąży trzustki. Smak odżywki możemy także poprawić proporcją wody / mleka. Osoby dla których odżywka wydaje się za słodka, mogą zamiast mleka wykorzystać różne proporcje wody i manipulować dodatkiem wody.

Najlepszy gainer na masę

Nie ma czegoś takiego jak najlepszy gainer. Warto szukać gainera optymalnego dla siebie i korzystać z porad specjalistów. Dzięki temu decyzja będzie trafna. Niezależnie, czy jesteś osobą szczupłą, czy osobą mającą nieco więcej ilość tkanki tłuszczowej, jakość gainera i skład ma duże znaczenie. Warto zwracać uwagę na etykiecie na ilość cukru w gainerze. Gainer powinien być tylko dodatkiem do dobrze przygotowanego planu żywieniowego oraz programu treningowego. Gainer w 100 g zawiera najczęściej około 380 – 420 kcal, a stosowanie gainera zależy od ilości od dziennego zapotrzebowania na kalorie. Tak więc pytanie o to, ile razy dziennie można spożywać gainera uwarunkowane jest od ogólnego zapotrzebowania na kalorie w ciągu dnia. Może być to ilość od 1 do nawet 3 porcji. Ważną częścią są źródła białka np. bardzo wartościowe białko serwatkowe oraz dobre źródła węglowodanów, czyli węglowodany złożone.