Stałym bywalcom siłowni, pojęcie kazeiny jest na pewno bardzo dobrze znane. Razem z białkiem serwatkowym, jest jedną z popularniejszych odżywek proteinowych stosowanych przez osoby trenujące. Czy warto ją suplementować i kiedy sprawdzi się najlepiej?

 

Spis treści:

  • Charakterystyka kazeiny
  • Dla kogo kazeina?

 

Charakterystyka kazeiny

Kazeina jest białkiem pochodzenia mlecznego, jej duże ilości znajdziemy między innymi w nabiale. Dla przykładu naturalne mleko to 80% kazeiny i 20% serwatki. W odżywkach dla sportowców znajdziemy ją najczęściej pod postacią kazeiny micelarnej.

Kazeina micelarna pozyskiwana jest przy pomocy ultrafiltracji, przy jej produkcji nie są wykorzystywane żadne środki chemiczne. 

To co odróżnia ją od białka serwatkowego, to tępo wchłanialności. Kazeina dostarcza naszemu organizmowi wolniej trawionych protein.

Kazeina - dlaczego warto?

Kazeina to bogate źródło aminokwasów egzogennych, czyli takich których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Cechuje ją również wysoka zawartość glutaminy, jej udział stanowi około 20%. Glutamina jest aminokwasem, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz hamuje nadmierny katabolizm białek mięśniowych. Kazeina jest również źródłem wapnia i fosforu, które przyczyniają do wzmocnienia kości oraz zębów. Fosfor odgrywa kluczową rolę w przemianach energetycznych zachodzących w organizmie.

Kazeina jest białkiem wykazującym właściwości antykataboliczne, czyli chroni przed rozpadem masy mięśniowej. Z tego względu, jej stosowanie często zalecane jest w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, aby przy spadku wagi nie doprowadzić jednocześnie do drastycznego zmniejszenia masy mięśniowej.

Ze względu na jej wolniejszy proces wchłanialności i miarowe dostarczanie aminokwasów, kazeina dobrze sprawdzi się przed snem. Warto sięgnąć po nią również w ciągu dnia, kiedy nie mamy możliwości na spożycie posiłku i potrzebujemy nasycić się na dłuższy czas.

 

 

Dla kogo kazeina?

Kazeiny nie powinny spożywać osoby mające alergię na mleko. U osób uczulonych, kazeina może powodować bóle brzucha oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Suplementacja kazeiną, może okazać się dobrym wyborem dla sportowców, których zapotrzebowanie na białko oraz kalorie jest znacznie większe, niż w przypadku osób nietrenujących. Idealnie sprawdzi się w procesach odchudzania oraz jeśli zależy nam na zwiększeniu masy mięśniowej. Osoby bardzo szczupłe, które pomimo nadwyżki kalorycznej nie mogą przybrać na wadzę, również powinny wziąć pod uwagę włączenie jej do diety.

 

Autor: Karolina Krukowska