Wiele dowodów wskazuje na to, że dieta bogata w antyoksydanty, które pełnią rolę przeciwzapalną, może przyczynić się do zmniejszenia obciążenia chorobami przewlekłymi. Karotenoidy są składnikami odżywczymi szeroko rozpowszechnionymi w żywności, zwłaszcza w owocach i warzywach, które wykazują właściwości przeciwutleniające. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie ich wpływem na zdrowie. Wysokie spożycie karotenoidów w diecie wiąże się z korzystnym działaniem w różnych chorobach ogólnoustrojowych oraz w chorobach oczu, z jednoczesną ochroną siatkówki przed fototoksycznym uszkodzeniem wywołanym światłem. Większość badań koncentrowała się właśnie na luteinie, która jest karotenoidem o silnym działaniu antyoksydacyjnym, który został powiązany ze zmniejszonym ryzykiem chorób związanych z wiekiem.

Luteina - właściwości

Luteina jest ksantofilem, tj. utlenionym karotenoidem, który wszystkie ssaki, w tym ludzie, pozyskują ze swojej diety, ponieważ nie są w stanie syntetyzować karotenoidów. Wiele badań wykazało, że wysokie spożycie luteiny, zarówno poprzez dietę, jak i w postaci suplementu diety, ma korzystny wpływ w walce z chorobami oczu, zapobiegając lub nawet poprawiając stan zarówno zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), jak i zaćmy. Luteina kwalifikuje się jako silny przeciwutleniacz, a wiele badań potwierdza jej korzystny wpływ na zdrowie oczu. Ponadto luteina ma korzystny wpływ na inne tkanki, zwłaszcza mózg, gdzie wiązał się z poprawą wydajności poznawczej.

Jakie są inne korzystne właściwości luteiny?

  •       Wspomaga utrzymanie nawilżenia skóry,
  •       Jest ważna dla prawidłowej aktywności hormonalnej,
  •       Ma pozytywny wpływ na regulację cyklu menstruacyjnego,
  •       Pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu glukozy we krwi.

Rola luteiny w organizmie

Luteina jest jednym z dwóch głównych karotenoidów występujących jako barwny pigment w ludzkim oku (plamce żółtej i siatkówce). Uważa się, że działa jak filtr światła, chroniąc tkanki oka przed uszkodzeniem przez światło słoneczne.

Codzienna dieta, a luteina - źródła

Zdrowe i zróżnicowane nawyki żywieniowe pomagają w utrzymaniu optymalnego poziomu luteiny w codziennej diecie. Głównym źródłem luteiny są produkty roślinne, zwłaszcza zielone warzywa, takie jak szpinak, brukselka, natka pietruszki, szczypiorek, awokado, brokuły i jarmuż. Ponadto wysoką zawartość tego cennego antyoksydantu mają żółtka jaj.

Warto jednak pamiętać, że biodostępność luteiny z pożywienia jest bardzo ograniczona. Aby móc cieszyć się pozytywnymi właściwościami tej substancji, warto sięgnąć po suplementy diety. Najlepszym wyborem są produkty wytwarzane zgodnie z wysokimi standardami, które obejmują przebadane mikrobiologicznie surowce oraz nowoczesną technologię laboratoryjną

Kto powinien suplementować luteinę?

Dla kogo jest luteina? Suplementacja luteiną polecana jest szczególnie osobom, które chcą zadbać o swój wzrok i optymalną kondycję naszych oczu. Dietetycy zwracają uwagę, że antyoksydacyjne właściwości tej substancji są niezwykle pomocne w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób oczu, zwiększeniu ochrony przed szkodliwym działaniem niektórych bodźców, takich jak promienie słoneczne, niebieskie światło pochodzącego z wyświetlaczy smartfonów i monitorów komputerowych, a także poprawianiu sprawności widzenia przyczyniając się do lepszej ostrości wzroku.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec