Tryptofan jest niezbędnym aminokwasem, który odgrywa kilka ważnych funkcji w organizmie. Należy do aminokwasów egzogennych, co oznacza, że organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tego związku i dla prawidłowego funkcjonowania musimy go dostarczać w prawidłowo zbilansowanej diecie.  Tryptofan odpowiada m.in. za równowagę azotową u dorosłych i prawidłowy wzrost u niemowląt. Ponadto jest wykorzystywany do syntezy niacyny, która odgrywa kluczową rolę w tworzeniu neuroprzekaźnika - serotoniny. Istnieją dwa rodzaje tryptofanu: L-tryptofan i D-tryptofan. Jedyną różnicą między tymi dwoma typami jest orientacja cząsteczki w przestrzeni. 

Źródła pokarmowe tryptofanu

Tryptofan można znaleźć w niektórych pokarmach, zwłaszcza tych o wysokiej zawartości białka. Produkty spożywcze o wysokiej zawartości tryptofanu to:

  •       kurczak
  •       indyk
  •       ryby
  •       jajka
  •       produkty mleczne np. twaróg, mleko
  •       orzeszki ziemne
  •       nasiona dyni i sezamu
  •       tofu i soja

Aby tryptofan mógł zostać przekształcony w niacynę, organizm musi posiadać wystarczającą ilość żelaza, witaminy B6 i witaminy B2. Z tego względu, nawet przy suplementacji tryptofanu bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta.

Tryptofan - korzyści zdrowotne

Istnieją liczne korzyści zdrowotne związane z dostarczaniem w codziennej diecie naturalnie występującego tryptofanu. Oprócz tego można wprowadzić suplementację L-tryptofanem, która przyniesie równie zadowalające rezultaty. Osoby ograniczające spożycie produktów bogatych w tryptofan, najczęściej weganie i wegetarianie, powinni rozważyć regularną suplementację. Większość z korzyści zdrowotnych tryptofanu pochodzi z potencjalnego wzrostu niacyny, a tym samym serotoniny.

Czym jest serotonina?

Serotonina jest substancją chemiczną występującą w mózgu, krwi, jelitach i tkankach łącznych ludzkiego ciała. Powoduje skurcz naczyń krwionośnych, pomaga w przekazywaniu informacji przez układ nerwowy i odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Serotonina jest niezbędna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, a ludzie często kojarzą ją z pozytywnym nastrojem. Liczne badania wykazały związek między niskim poziomem serotoniny a zaburzeniami nastroju, co może mieć istotne znaczenie w leczeniu i profilaktyce depresji. Obniżony poziom serotoniny w mózgu może być przyczyną problemów z pamięcią i niskiego nastroju

Korzyści prawidłowego poziomu serotoniny obejmują:

  •       zdrowszy i lepszy jakościowo sen
  •       zmniejszenie objawów depresji 
  •       zmniejszenie uczucia niepokoju
  •       wzmocniona tolerancja na ból

Serotonina a tryptofan

Człowiek nie jest w stanie wytworzyć tryptofanu w swoim organizmie, więc musi go pozyskać z diety. Na szczęście, tryptofan można znaleźć w żywności i w postaci suplementów, podczas gdy serotoniny niestety nie. Zdrowa i zrównoważona dieta jest podstawowym sposobem wspierania zdrowia psychicznego, jak również fizycznego. Włączenie źródeł tryptofanu do diety lub świadomej suplementacji może mieć pozytywny wpływ na poziom energii, nastrój i sen.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec