Magnez, jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Jest składnikiem naszych kości, zębów oraz tkanek miękkich. Nazywany również pierwiastkiem życia, ze względu na jego udział w licznych procesach biochemicznych w organizmie każdego z nas. Magnez ulega wchłanianiu w jelicie cienkim w zalewnie 15-40%, jest więc pierwiastkiem deficytowym, zaraz obok żelaza i wapnia. Jego niedobór może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, dlatego tak ważna jest jego codzienna, prawidłowa podaż. Odpowiednia dieta oraz ograniczenie spożycia niektórych produktów, może pomóc nam zwiększyć wchłanialność magnezu.

 

Spis treści:

  • Funkcje w organizmie
  • Zapotrzebowanie
  • Niedobory
  • Magnez w diecie
  • Nadmiar magnezu

 

Funkcje jakie pełni magnez w organizmie

Magnez jest pierwiastkiem, działającym w naszym organizmie na wielu płaszczyznach. Bierze udział w licznych reakcjach metabolicznych (węglowodanów, białek, lipidów i kwasów nukleinowych). Wpływa na pracę układu odpornościowego, chroni organizm przed wieloma wirusami i infekcjami.

Jest niezbędny do transportu sodu oraz potasu. W połączeniu z wapniem i witaminą D, buduje zdrowe, mocne kości i zęby, dzięki czemu może zniwelować ryzyko występowania osteoporozy. Wraz witaminą B6 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego.

Magnez może wspomagać zdrowie serca, układu krążenia oraz stabilizować ciśnienie krwi. Poprzez regulowanie elektrolitów i utrzymywanie odpowiedniego poziomu wapnia we krwi, może korzystnie wpływać na funkcje układu nerwowego. Co ciekawe, magnez może łagodzić również bóle menstruacyjne oraz dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, takie jak drażliwość czy zmęczenie. Ponadto, magnez wykazuje działanie uspokajające. Organizm zużywa magnez do wiązania odpowiedniej ilości serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulowanie nastroju i dobre samopoczucie.

 

Zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300-400 mg. Tak jak w przypadku większości składników mineralny, będzie ono zależne od wieku, płci oraz stylu życia. Warto pamiętać, że osoby bardziej aktywne fizycznie, mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na magnez. To samo dotyczy kobiet w ciąży oraz matek w okresie laktacji. Długotrwały stres również zwiększa nasze zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

 

Niedobory magnezu

Najbardziej charakterystycznymi objawami niedoboru magnezu są przede wszystkim bolesne skurcze mięśni oraz drżenie kończyn i powiek. Możemy odczuwać ogólne zmęczenie organizmu oraz problemy z koncentracją. Niski poziom tego pierwiastka powoduje także zaburzenia nastroju, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Hipomagnezemia może doprowadzić do niedoboru witaminy D oraz wapnia, co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

 

Najczęstszą przyczyną niedoboru magnezu jest nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta. Długotrwałe stosowanie diet redukcyjnych oraz nadużywanie produktów zaburzających wchłanianie magnezu, w tym niektórych leków, również może doprowadzić do hipomagnezemii.

Jakie składniki mogą zmniejszać wchłanialność magnezu?

  • produkty z dużą zawartością tanin, takich jak kawa, herbata, wino
  • produkty wysoko przetworzone, z dużą zawartością tłuszczów
  • nadmierne spożywanie alkoholu i innych używek
  • kwas szczawiowy
  • nadmierna podaż cynku i żelaza w diecie

 

Magnez w diecie

Jeśli borykamy się z niedoborami magnezu lub jesteśmy w grupie osób zwiększonego ryzyka, należy zadbać aby w codziennej diecie nie brakowało produktów bogatych w ten pierwiastek. Magnez dostarczany z pożywienia jest zdecydowanie bardziej przyswajalny niż ten zawarty w preparatach farmaceutyczny.

Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

  • orzechy i pestki-migdały, pistacje, pestki dyni
  • kakao, gorzka czekolada
  • produkty z pełnego ziarna-kasza gryczana, płatki owsiane
  • rośliny strączkowe-biała fasola, soja, soczewica
  • zielone warzywa liściaste-szpinak
  • awokado

Dobrym oraz naturalnym źródłem magnezu, będzie również woda mineralna. Warto sięgać po taką, która zawiera minimum 50 mg magnezu w litrze.

Jak widać, magnez występuje naturalnie w wielu produktach. Odpowiednio skomponowana dieta powinna zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

W niektórych przypadkach, zdarza się jednak, że sama dieta jest niewystarczająca i należy stosować dodatkową suplementację. Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających związki magnezu. Najlepiej przyswajalne będą organiczne preparaty tzw. chelaty, ich budowa jest podobna do związków występujących w pożywieniu. Wchłanialność preparatów magnezowych może wspomóc równoczesna suplementacja związków wspomagających, takich jak witamina B6.

Nadmiar magnezu

Przypadki nadmiaru magnezu zdarzają się dość rzadko. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, należy dokładnie zapoznać się z produktem, określić swoje zapotrzebowanie na dany pierwiastek i trzymać się zalecanych dziennych dawek. Zbyt duża ilość magnezu w organizmie może prowadzić do wymiotów i biegunek. W niektórych przypadkach, mogą pojawiać się trudność w oddychaniu oraz zawroty głowy.

 

Nie bez przyczyny magnez nazywany jest pierwiastkiem życia. Jest on niezbędnym składnikiem wielu procesów zachodzących w naszym organizmie.

Odpowiednio skomponowana dieta połączona ze zdrowym stylem życia, może uchronić nas przed niedoborami tego pierwiastka.

 

Autor: Karolina Krukowska