Chyba każdy wie jak ważna jest witamina D3. W ostatnim czasie o witaminie D mówi i pisze się sporo. Nic dziwnego, gdyż wspomniana substancja jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej deficyt wiąże się z wieloma negatywnymi następstwami zdrowotnymi. Pytanie jednak brzmi czy każdy z nas potrzebuje takiej samej dawki witaminy D ? czy zalecane dawki mogą okazać się za małe? zapraszam do czytania.

Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

Nie bez powodu witamina D nazywana jest witaminą słońca, ponieważ może być pozyskiwana z dwóch źródeł – syntezy skórnej, a także z diety. Ewentualnie można sięgnąć po suplementację. W okresie jesienno-zimowym zaleca się jej suplementację, lecz niekiedy należy stosować ją przez cały rok, należy jedynie rotować dawkami – to kwestia wysoce indywidualna. Witamina D3 istotnie wzmacnia układ odpornościowy oraz go moduluje. Ponadto może zapobiegać przewlekłym stanom zapalnym oraz korzystnie wpływać na pracę jelit. Warto również nadmienić, że wspomniana substancja reguluje nasz nastrój oraz jest niezbędna do zdrowego, jakościowego snu. Witamina D3 chroni nas też przed chorobami autoimmunologicznymi, a także jest czynnikiem epigenetycznym regulującym działanie wielu genów itd.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę D?

Światowa organizacja zdrowia (WHO) zaleca suplementacje witaminy D3 w dawce 800-2000 jm/dobę, dla dorosłych, zależnie od masy ciała i spożycia witaminy D przez cały rok. Niemniej jednak tego typu zalecenia nie są do końca precyzyjne. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że każdy z nas posiada nieco inne polimorfizmy genetyczne (SNP, czyli Single Nucleotide Polymorphism), które są powiązane zarówno z przyswajaniem witaminy D3, jak i jej przetwarzaniem. Oznacza to, że nieco inne formy pewnych genów mogą wpływać na różne stężenia witaminy D3 w krwi, a także na różne zapotrzebowanie na tę witaminę, aby wywołać pozytywny efekt. Dlatego dla jednej osoby wystarczającą dawką może okazać się 2000 UI, zaś dla innej będzie to dawka z rzędu 50000 UI czy więcej.

Zbadaj poziom witaminy D3 w organizmie

Wiele osób nie wykonuje badania jakim jest stężenia 25(OH)D3 w surowicy. Co prawda można intuicyjnie suplementować witaminę D, jednak w tym przypadku nie będziemy mieli pewności czy pokrywamy wymagania fizjologiczne naszego organizmu. Warto zatem zbadać poziom tej witaminy, aby dostosować optymalną dawkę. Warto robić badania jej poziomu co trzy miesiące. Pamiętajmy jednak o wystawianiu się na ekspozycje promieni słonecznych, gdyż słoneczna aura wpływa korzystnie nie tylko na poziom witaminy D, ale przede wszystkim na naszą psychikę, rytmy dobowe oraz sen.

_________________

Autor: Marcin Grzelak