Suplementacja okołotreningowa to bardzo niedoceniona tematyka. Wiele osób sądzi, że aminokwasy, czy kreatyna to zbędne dodatki do treningu. Natomiast są to substancje, które faktycznie wykazują pozytywnie działanie anaboliczne, wspierają wytrzymałość oraz pracę organizmu. Jak sam tytuł artykułu wskazuje, temat dotyczy osób początkujących. Skupiać się tu będziemy na podstawowych produktach, które warto włączyć do codziennej suplementacji.

Suplementacja przed treningiem


Kofeina – jeden z najbezpieczniejszych stymulantów, który może zmniejszyć uczucie zmęczenia. Pozytywnie wpływa na skupienie, metabolizm, siłę, wydolność. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób, które źle znoszą kawę.

Arginina – jest to aminokwas, który zwiększa stężenie tlenku azotu. Wpływa to pozytywnie na pracę układu krążenia oraz samego serca. Przyspiesza regenerację, ale także zwiększa uczucie pompy mięśniowej.

Beta-alanina – jest to prekursor karnozyny, wspomaga utrzymywanie stabilnego poziomu pH w mięśniach. Może redukować negatywne skutki wytwarzanego kwasu mlekowego. Zmniejsza uczucie zmęczenia po treningu, zwiększa wytrzymałość mięśniową. Beta-alanina nie musi być stosowana przed treningiem, warto stale ją suplementować – w dni bez treningu także, aby osiągnąć wysycenie organizmu.

Czego używać w trakcie treningu?

Aminokwasy EAA - szczególnie w sportach siłowych zachęcam do stosowania aminokwasów egzogennych (EAA). Jest to kompleks najbogatszy w aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować i muszą być dostarczone z zewnątrz. Warto dostarczać je podczas treningu, ponieważ nasilona jest wtedy synteza białka oraz nie muszą być one trawione, więc szybko trafiają do krwiobiegu. Aminokwasy są niezbędne w regeneracji tkanek, które szczególnie są na nie narażone przez uszkodzenia powstałe w trakcie treningu.

Kreatyna – warto stosować ją całorocznie w dawce około 5g, ponieważ najważniejsze jest tu wysycenie organizmu. Jest to niezwykle korzystna substancja dla osób uprawiających każdy sport, ponieważ może ona zwiększać poziom energii oraz wytrzymałość mięśniową. Kreatyna wpływa pozytywnie na produkcję najważniejszego nośnika energii, czyli ATP. Odczuwalna może być zwiększona siła. Zwiększyć się może również ilość magazynowanego glikogenu.

Węglowodany – do wykorzystania w trakcie treningu lepsze będą węglowodany proste, które dużo szybciej dostarczą energii oraz nie obciążają układu pokarmowego. Warto mieć na uwadze poziom cukru w trakcie ćwiczeń, aby nie był on zbyt niski. Może to doprowadzać do spadku wydolności, wytrzymałości i siły, oraz pogorszenia samopoczucia.

Suplementacja po treningu


Odżywka białkowa – najlepszą opcją w suplementacji potreningowej będzie odżywka białkowa, szczególnie jeśli na treningu były już zażywane węglowodany proste. Dostarczenie dobrej jakości białka po treningu jest bardzo skuteczne, ponieważ trening oporowy nasila jego syntezę. Sprzyja to budowie masy mięśniowej, przyspiesza regenerację oraz poprawia stan między innymi włosów, kości czy paznokci.

Czy warto stosować suplementy od początku ćwiczeń?

Już na początku swojej przygody ze sportem warto dołączyć dobrze dobraną suplementację. Oczywiście w zależności od uprawianego sportu dane suplementy mogą się różnić, wymienione wyżej są dość uniwersalne i korzyści z ich zażywania odczuje zarówno osoba trenująca siłowo, jak i na macie.

Zobacz suplementy diety w naszym sklepie: https://strefamocy.pl/pl/48-suplementy

_________________

Autor: Tomasz Żukowski