Wiesiołek dwuletni to roślina pochodząca z Europy i Ameryki Północnej. Olej z wiesiołka jest wytwarzany z nasion kwiatów rośliny. Tradycyjnie był stosowany w leczeniu stłuczeń, hemoroidów, problemów trawiennych i bólu gardła. Jego lecznicze korzyści wynikają z zawartości kwasu gamma-linolenowego (GLA). GLA jest kwasem tłuszczowym omega-6 występującym w olejach roślinnych. Olej z wiesiołka jest najczęściej przyjmowany jako suplement, można stosować go również miejscowo.

Olej z wiesiołka - działanie prozdrowotne

1. Leczenie trądziku

Uważa się, że GLA w EPO pomaga w leczeniu trądziku poprzez zmniejszenie stanu zapalnego skóry i liczby komórek skórnych, które powodują zmiany chorobowe. Ponadto pomaga skórze zachować nawilżenie.

2. Wspomaganie w cukrzycy

Badania wykazują, że przyjmowanie oleju z wiesiołka codziennie przez 6-12 miesięcy poprawia objawy uszkodzenia nerwów spowodowanych cukrzycą.

3. Pomoc w osteoporozie

Przyjmowanie oleju z wiesiołka z olejem rybim i wapniem zmniejsza utratę tkanki kostnej i zwiększa gęstość kości u osób starszych z osteoporozą.

4. Łagodzenie objawów egzemy

Przyjmowanie wiesiołka, do 6 gramów dziennie doustnie przez 3-5 miesięcy, zmniejsza nasilenie i objawy egzemy u dorosłych i dzieci. Olej z wiesiołka przyspiesza regenerację skóry

Dawkowanie oleju z wiesiołka

Ponieważ jest to suplement diety, nie ma uniwersalnych wytycznych dotyczących właściwego stosowania oleju z wiesiołka. Więc jakie jest dawkowanie oleju z wiesiołka? Ogólnie rzecz biorąc, dzienna dawka 500 miligramów jest uważana za bezpieczną u dorosłych, chociaż wiele osób może tolerować do 1300 miligramów dziennie bez żadnych skutków ubocznych. Ze względu na brak badań, wiesiołek nie powinien być podawany dzieciom bez uprzedniej konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Olej z wiesiołka jest zazwyczaj sprzedawany w postaci kapsułek. Olej z wiesiołka w butelce jest również dostępny, jednak trudniej jest go precyzyjnie dozować.

Jak przechowywać suplementy?

Suplementy z olejem z wiesiołka zawierają dużą ilość tłuszczów nienasyconych, które są podatne na degradację oksydacyjną. Z tego powodu stężenie GLA w oleju ma tendencję do obniżania się po trzech do czterech miesiącach, nawet jeśli jest przechowywany w lodówce.

Aby przedłużyć trwałość substancji czynnej w oleju, należy przechowywać suplementy w oryginalnym opakowaniu (zazwyczaj w ciemnym kolorze, aby zapobiec działaniu promieni słonecznych) i przechowywać w lodówce. Chociaż olej z wiesiołka może być przechowywany w lodówce do sześciu miesięcy, dla największej skuteczności kup tylko tyle suplementu, ile możesz zużyć w ciągu trzech miesięcy.

Olej z wiesiołka a leki

Olej z wiesiołka może wchodzić w interakcje z dużą ilością leków, zmniejszając ich skuteczność lub wywołując działania niepożądane.

Należą do nich:

  • Leki zapobiegające krzepnięciu krwi, takie jak Fragmin (dalteparyna)
  • Leki przeciwzakrzepowe, takie jak Coumadin (warfaryna), heparyna, Lovenox (enoksaparyna) i Plavix (klopidogrel)
  • Leki przeciwpsychotyczne, takie jak Compazine (prochlorperazine), Mellaril (thioridazine), Permatil (fluphenazine), Stelazine (trifluoperazine) i Thorazine (chlorpromazine)
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, Advil (ibuprofen), Aleve (naproksen) i Voltaren (diklofenak).

Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu oleju z wiesiołka lub jakiegokolwiek innego suplementu, aby uniknąć interakcji lekowych i potencjalnie poważnych skutków ubocznych.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec