Seks jest elementem, który istotnie wpływa na codzienne funkcjonowanie zarówno kobiet jak i mężczyzn. Poza bardzo ważną w miłości – bliskością, intymnością i wspólnym zaufaniem, udany związek to także sfera fizyczna.

Spełnienie, pewność siebie, redukcja napięć i stresu to tylko niektóre zalety, które niesie ze sobą udany związek. Niestety zaburzenia erekcji i niskie libido stanowią dla wielu osób duży problem. To z kolei może wpływać negatywnie na interakcje społeczne, pewność siebie oraz inne obszary codziennego funkcjonowania. Na rynku dostępne są różne substancje potencjalnie wpływające na „te sprawy”.

Jakie suplementy mogą wpływać na lepszy seks i poprawiać libido?

  • Suplementy na potencję

  • Seks a poczucie własnej wartości

  • Potencja a libido – różnice

  • L-arginina a potencja

  • Johimbina a wzrost libido

  • Pycnogenol a erekcja

  • Horny Weed Goat Extract – na potencję

  • Ginkgo Biloba – na potencję

  • Maca – na potencję

  • Więcej testosteronu poprawia libido?

Suplementy na potencję

W zaburzeniach erekcji wykorzystuje się „złoty standard” leczenia erekcji, czyli inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) obecne np. w składnikach legendarnej już Viagry (zawiera ona substancję o nazwie sildenafil / tadalafil). Niektóre osoby szukają jednak naturalnych środków wpływających na poprawę życia seksualnego.

Na rynku dostępne są różne substancje reklamowane jako substancje / suplementy poprawiające życie seksualne. Są to zarówno pojedyncze substancje (monopreparaty) jak również suplementy kompleksowe zawierające kilka substancji. Do tej grupy należą również afrodyzjaki (nazwane tak na cześć greckiej bogini miłości i przyjemności – Afrodyty) stosowane w celu poprawy funkcji seksualnych. Stres, problemy hormonalne, czy inne problemy – to tylko niektóre czynniki wpływające na życie seksualne.

Seks a poczucie własnej wartości

Zaburzenia erekcji to niezdolność (lub częściowa niezdolność) do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Ryzyko zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem i dotyka nawet >50% mężczyzn (40 – 70 lat). (Vitezic i wsp. 2002). W niektórych badaniach mężczyźni zapytani o to, czy problem w utrzymaniu erekcji może wpływać na ich poczucie wartości – odpowiadało twierdząco. Co więcej, duża część badanych twierdzi, że zaburzenia erekcji znacznie wpływają na poczucie wartości i samoocenę. Występowanie problemów ze wzwodem oraz innych dysfunkcji może pogarszać relacje partnerskie.

Potencja a libido – różnice

Brak erekcji, problemy ze wzwodem, przedwczesny wytrysk, małe zainteresowanie seksem to częste powody, które mogą prowadzić problemów w związku i jednak w pewien sposób utrudniać życie.

Zanim przejdziemy do przedstawienia kilku substancji mogących wpływać na sprawy związane z życiem i sprawnością seksualną, warto przypomnieć czym różni się libido od potencji. Czasami myli się te dwa pojęcia, a jest między nimi spora różnica.

  • Potencja – to inaczej pewna zdolność do odbywania stosunków płciowych, która może wiązać się z libido. Termin potencja dotyczy obydwu płci. Osoby, które mają wysoką potencję mogą jednocześnie odznaczać się wysokim poziomem libido.

  • Libidookreśla się je jako popęd seksualny / pożądanie. Są to zarówno zachowania związane z podejmowaniem pewnych działań związanych z aktywnością seksualną oraz także występowanie specyficznych myśli na temat seksu. Libido wiąże się z fizycznymi reakcjami np. na dotyk, ukrwieniem narządów płciowych, obrzękiem. Libido może cechować się różnym nasileniem, a wpływa na to wiele czynników.

Jak sprawdzić, czy mam problemy z seksem? Tutaj należą się pewne wyjaśnienia, bo kluczowym elementem świadczącym o tym nie będą tylko pewne badania hormonalne, kwestionariusze, itd. Miernikiem w takich sytuacjach jest indywidualne odczucie (subiektywne) odczucie tego, czy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia seksualnego i czerpiemy z tego odpowiedni poziom satysfakcji. Zauważasz brak wyraźnej ochoty na seks, czujesz się nieprzygotowany do kontaktu fizycznego i unikasz go (pomimo odczuwania silnej bliskości z partnerem / -ką) to także objawy niskiego libido i obniżenia potencji.

L- arginina a potencja

L-arginina to aminokwas, który może pomagać w rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Zwiększenie ukrwienia może pomagać utrzymać erekcję (dzięki lepszemu ukrwieniu ciał jamnistych w prąciu). W pracy Rhim i wsp. z 2019 roku w pracy „The Potential Role of Arginine Supplements on Erectile Dysfunction: A Systemic Review and Meta-Analysis” oceniono wpływ suplementów argininy na zaburzenia erekcji. Okazało się, że arginina wpływa na poprawę uwalniania tlenku azotu (NO; ang. nitroc oxide), który jest uważany za główny mediator erekcji prącia.

Suplementację argininą często łączy się z: cytruliną, johimbiną, piknogenolem, ornityną i monofosforanem adenozyny (AMP). Suplement argininy i cytruliny łączy podobieństwo w zakresie aktywacji szlaku wytwarzania tlenku azotu (NO).

Warto pamiętać, że sama cytrulina zwiększa stężenie argininy w osoczu i wzmacnia sygnalizację zależną od tlenku azotu. Często arginina i cytrulina umieszczana jest w tej samej kategorii (choć są to inne substancje). Cytrulina zwiększa stężenie tlenku azotu wspomagając działanie NOS – syntazy tlenku azotu. Arginina uzyskała dobry wynik w Index of Erectile Function (IIEF) (Międzynarodowego Indeks Funkcji Erekcji) poprawiając poziom satysfakcji ze współżycia, funkcje orgazmu i erekcji, ale nie wpłynęła na stan pożądania.

Johimbina a wzrost libido

Johimbina (zawiera alkaloidy tryptaminowe), a w szczególności połączenie jej z argininą może wykazywać pozytywne skutki w zakresie potencji. W ciałach jamnistych prącia dominują receptory a1-adrenergiczne, dlatego w pewnym momencie naukowcy postulowali nad tym, aby połączyć te 2 substancje. Johimbina wykazuje wysokie powinowactwo do ludzkich receptorów alfa-2 adrenergicznych, a umiarkowanie (obecnych w penisie) receptorów alfa-1 adrenergicznych.

Celem połączenia argininy i johimbiny miało być działanie argininy wcześniej – zanim yohimbina będzie mogła odegrać rolę w ścieżce wytwarzania tlenku azotu. (Lebret i wsp. 2002)

Pycnogenol a erekcja

Pycognelol, czyli substancja otrzymywana z wyciągu z kory francuskiej Sosny Morskiej (in. Pinus pinaster) zawierająca procyjanidynę. Może ona pomóc w walce z zaburzeniami erekcji.

Działanie opiera się na aktywacji tzw. eNOS, czyli śródbłonkowej syntazy NO (ang. Endothelial Nitric Oxide Synthase), gdzie w dalszej części uwalniany jest NO i rozszerzane są naczynia okolic prącia. Pozwala to skuteczniej aktywować pracę samego enzymu, ale wpływać na końcową ilość substratu. (Duracková i wsp. 2003)

Horny Weed Goat Extract – na potencję

Zioło zostało nazwane potocznie ,,zielem rogatego / napalonego kozła” (przyp. Horny Goat Weed Extract) na cześć chińskiego pasterza kóz, który odkrył jego działanie jako afrodyzjaku (po zjedzeniu liści tej rośliny zauważył większą aktywność seksualną).

Zioło zawiera ikarynę, czyli substancję aktywną znajdującą się w roślinach z gatunku epimedium (np. Epimedium grandiflorum). Ikaryna i jej pochodne to substancje erektogenne, zwiększającą syntezę NO w prąciu oraz hamującą PDE5 (inhibitory fosfodiesterazy typu 5) w ciałach jamnistych mięśni gładkich (w prąciu).

Ginkgo Biloba – na potencję

Sugeruje się, że ekstrakty zawarte w Ginkgo Biloba (Miłorząb japoński) poprawiają funkcje seksualne poprzez poprawę przepływu krwi do mózgu i narządów płciowych (zwiększają biodostępność tlenku azotu – NO, co może mieć pozytywny wpływ na funkcje seksualne).

Maca – na potencję

Maca (Lepidium meyenii) to peruwiańska roślina nazywana „peruwiańskim żeń-szeniemużywana od wieków jako afrodyzjak, wzmacniacz płodności” i funkcji seksualnych. Jego dokładny mechanizm (poprawiający funkcje seksualne) nie jest do końca znany, ale postuluje się, że jest to wynik działania adaptogennego, łagodzącego stres i dodającego sił witalnych.

Maca nie wpływa na podniesienie poziomu testosteronu, ale może wpływać na poprawę libido. Należy pamiętać, że przy problemach seksualnych wykorzystuje się także różne odmiany żeń-szenia.

Więcej testosteronu poprawia libido?

Czy rzeczywiście więcej testosteronu poprawia libido? Pomimo tego, że poziom testosteronu może wpływać na libido – nie zawsze tak jest. W suplementacji wykorzystuje się kilka substancji mogących wpływać na poziom testosteronu.

Tribulus terrestris (zawiera saponiny steroidowe m.in. prostoidycyna) jest często stosowany w leczeniu niepłodności i zaburzeń erekcji. W sporcie wykorzystuje się go w programach budowania siły i masy mięśniowej. Ina substancją potencjalnie wpływającą na poziom testosteronu może być kozieradka (Trigonella foenumgraecum) i kwas DAA, czyli kwas D-asparaginowy.

Należy pamiętać o odpowiedniej diecie, gdyż na poziom testosteronu mogą wpływać znacząco niedobory witaminy D, magnezu, cynku. Ważnym składnikiem w kontekście płodności jest również selen i cynk.