Zielona herbata, bardzo często traktowana jest jako drogocenny napój leczniczy. Sprzyja odchudzaniu, przyspiesza metabolizm, dodaje energii i rozpieszcza walorami smakowymi. Lecznicze właściwości zielonej herbaty znane są od najdawniejszych czasów. W tradycyjnej medycynie chińskiej uznawano ją za środek łagodzący ból, wzmacniający odporność i oczyszczający organizm. Sprawdźmy, ile faktycznie jest w tym prawdy i czy warto sięgać po zieloną herbatę.

 

Spis treści:

  • Leczniczy napój
  • Właściwości zielonej herbaty
  • Jak parzyć zieloną herbatę?
  • Sposób na długowieczność

 

Leczniczy napój

Zielona herbata powstaje z liści rośliny Camellia sinensis. Przez długi czas  była czczona w wielu kulturach i tradycjach krajów Azjatyckich. Jej popularność gwałtownie wzrosła na Zachodzie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Dziś uprawiana jest głównie w Japonii, Chinach i na Tajwanie.

Jej dobroczynne właściwości są bardzo często wykorzystywane również w suplementach diety z wyciągami z zielonej herbaty.

Wyjątkowość zielonej herbaty związana jest przede wszystkim z technologią jej wytwarzania. W przeciwieństwie do czarnej herbaty, zielona herbata nie przechodzi procesu fermentacji. Aby ją uzyskać, świeżo zerwane listki poddaje się przez około 35-40 sekund działaniu gorącej pary wodnej. Proces ten pozwala zachować całe bogactwo składników aktywnych rośliny.

Zielona herbata wyróżnia się wysoką zawartością polifenoli oraz związków o działaniu przeciwutleniającym (katechiny i flawonoidy). Jest ona również doskonałym źródłem niektórych minerałów (fluoru, potasu, wapnia, cynku) oraz witamin ( A, B, C, E).

Zielona herbata może zaszkodzić, ale tylko wtedy, jeśli jest spożywana w nadmiarze.

Ma to związek z dużą zawartością kofeiny, której nadmiar nie będzie dla nas korzystny.

 

Właściwości zielonej herbaty

Poprzez pobudzenie soków żołądkowych, spożywanie zielonej herbaty może przyspieszyć proces przemiany materii i dodatkowo zmniejszyć nasz apetyt. Ponadto, znajdujące się w niej katechiny, zmniejszają odkładanie się tkanki tłuszczowej i hamują przyrost masy ciała.

Właściwości moczopędne herbaty umożliwiają szybsze pozbycie się zalegających, szkodliwych toksyn z organizmu.

Znajdujące się w zielonej herbacie polifenole mogą łagodzić reakcje alergiczne, działać przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Polifenole chronią nasz organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych.

Wykazano również, że regularne spożywanie zielonej herbaty może pomóc obniżyć poziom cholesterolu oraz korzystnie wpłynąć na naczynia krwionośne. Dzięki temu, zielona herbata może być użyteczna w profilaktyce miażdżycy, nadciśnienia lub chorób serca.

Zielona herbata wykorzystywana jest bardzo często w kosmetyce. Pozyskane z niej ekstrakty są składnikiem wielu produktów antycellulitowych.

Są stosowane również w kremach przeciwstarzeniowych oraz przeznaczonych dla skóry problematycznej.

 

Jak parzyć zieloną herbatę?

Aby wydobyć z niej jak najwięcej drogocennych właściwości, a przy tym nie utracić walorów smakowych, warto zadbać o prawidłowe przygotowanie naparu.

Zieloną herbatę najlepiej parzyć przez około 2-3 min. Tak przygotowana będzie miała właściwości orzeźwiające. Zbyt długie parzenie powoduje, że herbata staje się cierpka i traci część swoich właściwości.

Do jej przygotowania należy używać wody o temperaturze 60-80 ℃.

Warto wspomnieć, że te same liście możemy wykorzystać aż trzy razy, musimy tylko nieco wydłuż czas parzenia.

 

Sposób na długowieczność

Jak widać, nie bez powodu zielona herbata jest uznawana jako sposób na długowieczność. :) Zalet jej nie brakuje. Myślę, że warto sięgać po filiżankę zielonej herbaty każdego dnia.

Dziś jest to produkt łatwo dostępny. W sklepach znajdziemy wiele gatunków zielonej herbaty, różniących się smakiem oraz zawartością kofeiny, teiny czy katechiny.

Autor: Karolina Krukowska

 

Źródła:

-Carmona, Richard H., and Mark Liponis, eds. Integrative Preventive Medicine. Oxford University Press, 2017.

-Cabrera, Carmen, Reyes Artacho, and Rafael Giménez. „Beneficial effects of green tea—a review.” Journal of the American College of Nutrition 25.2 (2006): 79-99.

-Chacko, Sabu M., et al. „Beneficial effects of green tea: a literature review.” Chinese medicine 5.1 (2010): 13.

-Serafini, M., A. Ghiselli, and A. Ferro-Luzzi. “In vivo antioxidant effect of green and black tea in man.” European journal of clinical nutrition 50, no. 1 (1996): 28-32.

-Wolfram, Swen. “Effects of green tea and EGCG on cardiovascular and metabolic health.” Journal of the American College of Nutrition 26, no. 4 (2007): 373S-388S.