Ciągle pracujesz i masz wrażenie, że nie znajdujesz czasu na aktywność fizyczną? Czy może jesteś aktywny, ale sporadycznie przez ogrom pracy ciężko Ci pogodzić pracę z treningiem? Coraz więcej ludzi twierdzi, że nie ma już czasu na życie prywatne, pracuje coraz więcej. Ludzie zapominają o zdrowiu, stają się bardziej zestresowani oraz nerwowi. Sztuką staje się znalezienie balansu pomiędzy życiem prywatnym, obowiązkami w pracy, rodziną i czasem dla siebie (w tym czasem na treningi) i czasem dla znajomych.

To swojego rodzaju układanka, która tylko my ostatecznie możemy ułożyć. Przedstawiamy Wam nasze wskazówki, jaki trening możecie wybrać dla siebie i jak to wszystko połączyć, by realizować swoje pasje oraz połączyć to z obowiązkiem pracy.

Z doświadczenia wiemy, że przy dużej ilości innych obowiązków może nie nadejść ta pożądana chwila, kiedy będziesz ich miał znacząco mniej i czas SAM się znajdzie. Uwierzcie – naprawdę sam się nie znajdzie! Przygotuj swój harmonogram dnia / tygodnia / miesiąca w taki sposób, że umieścisz tam treningi.

Ustal swoje priorytety

Każdy może powiedzieć, że nie ma czasu, ale pamiętajcie, że to często jest jednak wymówka. Jeśli naprawdę zależy Ci na zdrowiu (fizycznym i psychicznym), Twoim głównym celem powinno być zoptymalizowanie czasu. W przeciwnym razie frustracja zacznie narastać, a Ty staniesz się coraz bardziej nerwowy i niespokojny tracąc przy tym mnóstwo czasu i zdrowia. Jeśli rzeczywiście chcesz zrobić coś dla siebie – nie czekaj. Ustal priorytety i zacznij planować. Cele ustalaj na te, które będziesz realizował krótkoterminowo i długoterminowo.

Trening – rano czy wieczorem?

Czy jest idealny czas na wykonanie treningu? Najlepiej jest po prostu zacząć! W zależności od tego, jaki mamy tryb pracy warto zastanowić się na początku, jaki rodzaj treningu będzie nam odpowiadał. Jaki trening wykonać przed pracą a jaki trening wykonać po pracy? Trenować rano, czy wieczorem? To tylko niektóre pytania, które pojawiają się przy okazji tematu związanego z tematem treningu i pracy.

To, kiedy lepiej trenować zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim od tego, jaki trening lubimy i ile mamy czasu na aktywność fizyczną. Dobrze, aby treningi były regularne i dostosowane do nas (możliwości, upodobania, czas). Najlepiej spróbować od 3 treningów w tygodniu, by się nie zniechęcić, a ewentualnie mile zaskoczyć, kiedy znajdziemy czas na 4 trening. Planując z „huraoptymizmem” ilość 6 treningów należy pamiętać, że mogą wypaść nam sytuacje losowe i znów pojawi się problem. Nie realizując zadania w postaci postawionych sobie celów (dla przykładu 6 treningów w tygodniu), znów może narastać podenerwowanie na siebie i pojawia się niepotrzebna frustracja.

Lepiej organizując czas – zrealizujesz swoje cele. Jeśli możesz zrobić trening rano, zrób to! Dzięki temu satysfakcja ze zrealizowanego treningu przełoży się na dobre samopoczucie i lepszą jakość Twojego funkcjonowania w ciągu całego dnia! Jeśli resztką sił realizujesz ciężki trening wieczorem - zmień to! Obniż intensywność czy czas ćwiczeń, aby nie pogorszyć regeneracji czy po prostu się nie przetrenować. Planuj i konsultuj swój styl życia i treningi ze specjalistami!

Stopniuj poziom trudności, jeśli zależy Ci, aby:

  • się nie zniechęcić,

  • znaleźć w aktywności mnóstwo spełnienia,

  • nie doznać kontuzji,

  • dobrze przejść okres adaptacji,

  • lepiej funkcjonować (dobrze się czuć),

Powinieneś pamiętać, aby czas aktywności wydłużać stopniowo.

Jaki trening wybrać?

Trening aerobowy, trening interwałowy, a może aktywność fizyczna jako zajęcia fitness w grupie? A może triathlon, bieganie czy kolarstwo? To jaki trening wybierzesz zależy od tego, jaka aktywność fizyczna Ci się podoba, ale również od tego na jakim poziomie chcesz ją trenować i jakie masz cele w tym treningu. Nie oszukujmy się, jeśli myślisz o profesjonalnym sporcie, to wiele rzeczy musisz dostosować do treningu, oceniając wcześniej szanse jaki masz na spełnienie swojego celu.

Jedna z kobiet wspominała nam kiedyś, że do 33 roku życia trenowała triathlon i wszystko podporządkowywała treningom. Życie prywatne prawie nie istniało, praca dzięki sponsorom dawała jej możliwość pracy kilka godzin w tygodniu. Po zajściu w ciążę zdecydowała się zmienić dalsze priorytety, podjąć stałą pracę, ale trening pozostawiła na stopniu totalnie rekreacyjnym. Wdrożyła na stałe również 2 x tygodniowo interwał po 25 minut. Startowała dla podtrzymania formy, ale na krótszych dystansach. Jak widać pasja do triathlonu pozostała, zmienił się trenowany dystans i czas poświęcony. Dla urozmaicenia treningów, jak również z oszczędności czasu pojawił się trening interwałowy. Można? Pewnie, że można, ale wcześniej musi zajść jakaś zmiana.

Każdy z rodzajów i stopnia zaawansowania treningu potrzebuje zgoła innego podejścia. Kiedy pracujesz w godzinach 10-19, dodatkowo studiujesz lub pojawiają się dzieci – musisz wszystko dobrze zaplanować, aby znaleźć chwilę na swój trening, ale również tak potrzebną regenerację.

Co, jeśli mam mało czasu na trening? Jeśli masz naprawdę bardzo mało czasu, rozważ rower jako środek transportu do pracy. Każda aktywność się liczy. Jeśli możesz, rób kroki, czyli spaceruj! Każdy krok do zdrowia się liczy! Jeśli dużo pracujesz, a masz przerwy w pracy – zagospodaruj je aktywnie i wykonaj zestaw ćwiczeń.

Możesz rozważyć kupno kilku przyrządów do ćwiczeń i trzymać je w pracy lub w aucie, na wypadek, kiedy pojawi się okazja do treningu. Kettle, skakanka, ciężarki, gumy oporowe, gumy typu TRX, mata do ćwiczeń to tylko niektóre propozycje, dzięki którym zrobisz trening w okienku czasowym i na niedużej powierzchni! Warto także rozpisać te treningi.

Trening interwałowy

Trening interwałowy to doskonała propozycja dla tych, którzy mają mało czasu, a chcą dobrze wykorzystać niedużą ilość czasu. Paradoksalnie, w 20-30 minut treningu interwałowego w organizmie pobudzone są podobne szlaki sygnałowe, które wpływają na pewne adaptacje poprawiające naszą wydolność (podobnie jak w dłuższym treningu aerobowym). Tak więc niewiele trzeba do tego, by utrzymać dobrą formę. Interwały możesz robić na wiele sposobów, stąd możesz wybrać coś dla siebie lub spróbować np. tabaty. Dużym plusem interwałów jest znaczna poprawa samopoczucia po takim treningu i zintensyfikowanie spalania tkanki tłuszczowej.

Zadbaj o plecy!

Kiedy dużo pracujesz za biurkiem zadbaj o mobilizację i rozciąganie, dzięki czemu zapobiegniesz kontuzjom. Potraktuj to jako element regeneracji oraz profilaktyki. Dobrą wskazówką może być zaplanowanie sobie np. sesji krótszej czy dłuższej rozciągania. Dużo pracując narażasz się na kontuzje, a szczególnie często pojawiają się problemy z plecami (odcinkiem lędźwiowym). Duża część osób doświadcza ataków rwy kulszowej, która może być wynikiem dużej ilości pracy siedzącej, braku ruchu i nieodpowiedniej ergonomii miejsca pracy (ale również innych rzeczy, o których ciężko wspomnieć w jednym wpisie).

W zależności od tego, ile masz czasu lub jak jesteś zmęczona/-y wybieraj daną sesję. Jeśli możesz zaplanuj sobie to i zapamiętaj ćwiczenia, by nie błądzić przy tym: co, jak, w jakiej kolejności robić? Z pomocą mogą przyjść Ci trenerzy / instruktorzy, którzy pomogą dobrać ćwiczenia do Twoich możliwości. Niektórzy robią sobie ściągawki ze zdjęciami ćwiczeń, inni robią notatki, inni wszystko zapamiętują. Znajdź swój sposób i oszczędzaj czas.

Dobra dieta doda Ci energii!

Planując czas na trening, zaplanuj swój jadłospis i dbaj o dobre nawyki żywieniowe. Przy intensywnej pracy i treningom z czasem pojawi się zmęczenie. Zadbaj o swoje żywienie poprzez planowanie regularnych posiłków, jeśli masz problem z planowaniem posiłków, rozważ konsultację dietetyczną i skorzystaj z porad dietetyka, który nie tylko ustala dietę, ale daje wskazówki żywieniowe i podsuwa wskazówki na temat organizacji żywienia i optymalizacji sposobu Twojego żywienia.

Dieta powinna być jak najmniej przetworzona, bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne oraz substancje prozdrowotne. Nie zapominaj przy tym o wodzie i ewentualnej suplementacji. Na początku zadbaj o odpowiednią ilość kwasów Omega-3 w diecie, witaminę D oraz białko. Jeśli trenujesz już regularnie, rozważ spersonalizowaną suplementację, która poprawi Twoją regenerację, zdrowie czy zdolności wysiłkowe.

Nie zapomnij o regeneracji!

Jeśli zależy Ci na tym, aby być zdrowym i realizować swoje pasje związane z aktywnością fizyczną powinieneś zaplanować (podobnie jak treningi) - swoją regenerację! Sen, odpowiednie nawodnienie, muzyka i spacer, basen, medytacja, trening uważności, dieta, suplementacja to tylko niektóre propozycje, które poprawią Twoją regenerację. Możesz być bardzo ambitny, ale ciała nie oszukasz i w końcu zwrócisz uwagę na to, że regeneracja jest niezbędna, a jeśli ma być efektywna, musi być planowana.


___________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz