Planując treningi warto zapamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą Wam nie tylko osiągnąć świetną formę, uniknąć kontuzji, ale przede wszystkim czerpać z treningów wiele korzyści na długie lata świetnie się przy tym bawiąc!

Odpowiednie odżywianie

Planując swoje początki na siłowi nie możesz zapominać o podstawach, czyli prawidłowym żywieniu. Wiele osób rozpoczynających treningi odżywia się intuicyjnie. Niestety u początkujących intuicja nie zawsze jest dobrym doradcą, stąd wybory żywieniowe nie są trafne i ciężko (pomimo treningu) o znaczny postęp. W żywieniu najpierw zadbaj o podstawy: regularność spożycia posiłków, nawodnienie, ograniczenie spożycia żywności przetworzonej oraz jedzenia na mieście. Dobrą wskazówką w tym wypadku jest np. przygotowanie sobie wcześniej posiłków do pracy, szejka białkowego (po treningu) oraz jeśli chcesz oszczędzić czas i pieniądze - po prostu zaplanuj sobie jadłospis.

Część osób konsultuje swój sposób żywienia ze specjalistą i nie zawsze jest to tylko rozpisanie “sztywnej” diety do realizacji w 100% zgodnie z rozpiską. Warto umówić się na wizytę z dietetykiem na konsultację i skorzystać z rad, które pomogą Ci zrozumieć żywienie w Twojej aktywności fizycznej.

Na tym etapie warto pamiętać o podstawowej suplementacji, np. witaminą D i kwasami Omega-3. Na pewno w celu regeneracji przyda się uniwersalna odżywka białkowa na bazie białka serwatkowego. Potem możesz rozważyć suplementację bardziej indywidualną.

Rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka przed treningiem to absolutna podstawa! To, czy trzeba się rozgrzewać, nie powinno być nikomu obce. Odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka podnosi ciepłotę ciała. Dzięki czemu dopływ krwi przez ciało, w tym mięśnie, które za chwilę będą wykonywały intensywniejszą pracę jest wyższy. Rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji oraz poprawia efektywność całego treningu. Przygotowanie rozgrzewką organizmu do treningu fizycznego poprawia przemiany metaboliczne oraz przygotowuje układ nerwowy oraz układ krążenia (wywołuje lepsze ukrwienie i dotlenienie mięśni). Osoby z dużym stażem treningowym często wspominają, że nie doceniali w swoich początkach treningowych roli rozgrzewki. Z czasem przekonali się, że odpowiednie “wejście w trening” możliwe jest właśnie dzięki odpowiedniej rozgrzewce. Paradoksalnie rozgrzewka (oraz stretching po treningu) mogą znacząco poprawiać regenerację!

Regeneracja między treningami

Tak, jak w przypadku planowania treningu czy diety, tak samo ważne jest planowanie regeneracji. Nie można o tym zapomnieć, jeśli chcecie by poświęcony na aktywność czas był efektywny, a korzyści z treningu - wymierne. Regeneracja może dotyczyć dnia, w którym wykonasz inną aktywność, np. wyruszysz na wycieczkę rowerową, pójdziesz na spacer, basen czy wykonasz dłuższe rozciąganie czy medytację. Skorzystaj z masażu, weź kąpiel bądź prysznic (zimno - ciepło), wypij wodę lub napój izotoniczny, korzystaj z proteinowych szejków potreningowych dodając do nich owoce, płatki, orzechy, nasiona. To wszystko poprawia Twoją regenerację!

Jeśli zależy Ci na tym, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, zadbaj również o to, aby raz na kilka miesięcy odwiedzić fizjoterapeutę. Wykonując swojego rodzaju przegląd sprawności i funkcjonalności swojego ciała dajesz sobie szansę na to, że trenując zmniejszysz ryzyko urazów i lepiej poznasz swój organizm (także lepiej dobierzesz pewne ćwiczenie skupiając się na słabych stronach).

Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń

Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń pozwala nie tylko uniknąć kontuzji, ale lepiej pobudzić konkretne mięśnie do pracy, co lepiej optymalizuje Twój trening. Technika ćwiczeń związana jest z czuciem mięśniowym, stąd potrzeba czasu i dobrych wskazówek, aby odpowiednio odczytywać sygnały, które wysyła Twoje ciało i poprawić technikę ćwiczeń. Jesteś też w stanie z czasem lepiej wyczuć ćwiczenia, które Ci służą.

Skorzystaj z pomocy specjalistów. Może to być starszy stażem kolega lub koleżanka, który da Ci niezbędne instrukcje i poprawi technikę. Możesz też umówić się na sesje treningową lub konsultację z trenerem osobistym lub trenerem przygotowania motorycznego. Prawidłowa technika pomoże Ci uniknąć niepotrzebnego bólu i napięć i pozwoli cieszyć się z treningu na dłużej.

Stopniowanie trudności

Daj sobie czas. Nie dąż do jak najszybszego budowania formy sportowej. Trening to długofalowy proces, który daje efekty nie tylko osobom bardzo zdeterminowanym, ale przede wszystkim cierpliwym i świadomym. Jeśli zależy Ci na tym, abyś osiągnął swoje cele treningowe i utrzymał formę na długie lata (będąc przy tym zdrowym) – nie spiesz się! Postaraj się powoli (co kilka tygodni) zmieniać ćwiczenia oraz podnosić ich intensywność.

Cele i planowanie

To związane jest z tym, o czym już częściowo napisaliśmy. Korzystając z pomocy specjalistów możemy lepiej zaplanować cały proces szeroko pojętej zmiany. Celem może być poprawa sprawności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia czy poprawa tak ważnego samopoczucia. Każdy ma inny cel, a często kryje się za tym cały szereg innych oczekiwań. Podziel sobie cele na krótkoterminowe i długoterminowe. Nie wszystko na raz! Pozwoli Ci to zachować spokój i cieszyć się najmniejszymi postępami. Monitoruj przy tym efekty, bo dzięki temu zweryfikujesz, czy dany cel osiągasz i czy plan jest prawidłowy. Zawsze będziesz mógł dokonać korekt i dalej się rozwijać! To także motywuje!

Monitoruj efekty

Zrób sobie zdjęcia sylwetki przed danym wyzwaniem (np. związanym z odchudzaniem), wykonaj testy sprawnościowe / wysiłkowe, zbadaj sobie krew (wybrane parametry), użyj miarki i dokonaj pomiarów obwodów ciała, wykonaj analizę składu ciała - to tylko niektóre pomysły na to, aby motywować się i jednocześnie weryfikować skuteczność naszych działań. Zwróć uwagę na inne rzeczy, np. jak się czujesz (rano / wieczorem / po treningu), jaki masz nastrój. Elementów, które można monitorować jest naprawdę wiele. Wykorzystaj to!

Trening ma być przyjemnością

Trening, dieta, planowanie, itd. - oczywiście to jest ważne! Podobnie jak w biznesie, wszystko jest ważne i należy pracować nad szczegółami kładąc przy tym większy nacisk na odpowiednie kwestie i stawiając priorytety. Nikt nie zaprzeczy, że w treningu liczy się dobra zabawa i robienie tego z przyjemnością.  Osoby, które czują, że trening im służy - dobrze się czują, czekają z niecierpliwością na kolejny trening, są zdrowe i rzadko doświadczają kontuzji. Osoby te stawiają na dobre samopoczucie, rozwój i dobrą zabawę. Warto więc cieszyć się aktywnością fizyczną przez długie lata!


___________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz