Czym jest deload? Czy jest niezbędnym elementem każdego planu treningowego? Jak go przeprowadzić? Odpowiadamy dziś na wszystkie pytania dotyczące tego zagadnienia!

Deload - co to jest?

Czym jest deload? To nic innego jak zaplanowane roztrenowanie. To czas, w którym skupiamy się na regeneracji, nie rezygnując z aktywności fizycznej. Im lepiej zaplanujemy taki okres, tym więcej benefitów możemy z niego wyciągnąć.

Niestety sporo osób nie do końca rozumie sens strategicznego roztrenowania i popełnia podczas tego okresu wiele błędów...

Postaram się w skrócie nakreślić z czym to się wiąże.

Czy muszę robić deload?

Czy deload jest konieczny? Nie! Jeżeli nie trenujemy bardzo ciężko, nasze samopoczucie jest w pełni zadowalające i nie występują problemy z przemęczeniem, nie musimy przeprowadzać deload'u.

Kiedy więc przeprowadzić deload?

Głównym powodem, aby dać organizmowi czas na regenerację to chroniczne przemęczenie. Chodzisz ciągle zmęczony i niewyspany? Treningi nie sprawiają przyjemności i czujesz, że robisz je z przymusu? To jest właśnie czas na deload!

Deload - podstawowe błędy 

Główne błędy popełniane w tym okresie? Oto one: 

  • zbyt mocno zawyżona kaloryka.
  • całkowite odpuszczenie treningów.
  • nietrzymanie się założonego planu.

A co z dietą? 

"Skoro nie trenuje tak ciężko, odpuszczę też dietę". No i tutaj właśnie pojawia się problem...

W okresie, w którym powinniśmy skupić się regeneracji, pogarszamy ją przez nieodpowiednie żywienie. Dieta nadal powinna być dopięta na ostatni guzik, wejście w zaplanowane roztrenowanie nie jest żadnym powodem, dla którego nagle powinniśmy rzucić się na niewyobrażalne ilości jedzenia. Wówczas zamiast zaplanowanego roztrenowania, zrobi się z tego jeden wielki dietbreak... 

Jak przeprowadzić deload?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To kwestia wielu czynników. Zaczynając od okresu w którym się znajdujemy, kończąc na stopniu naszego zaawansowania czy też stanu zdrowia.

Osobiście nie jestem zwolennikiem wprowadzania drastycznych zmian w treningu lub diecie (nie uwzględniam tu zawodników czy też osób bardzo doświadczonych!).

Jeżeli bazujemy w treningu na dużej objętości, logicznym rozwiązaniem będzie zmniejszyć ilość serii oraz odpuścić wszystkie doprowadzające do upadku mięśniowego.

Natomiast jeżeli operujemy już bardzo dużymi ciężarami i czujemy, że nasze ciało tego nie wytrzymuje, radziłbym zejść z obciążenia (samo zmniejszenie ciężaru będzie również obcięciem objętości treningowej).

Podsumowanie

Odpowiednio przeprowadzony deload może znacznie poprawić nasz progres siłowy, sylwetkowy oraz zdecydowanie polepszyć samopoczucie.

Pamiętajmy jednak, żeby spojrzeć na ten okres w sposób obiektywny i wybrać formę, która da nam najwięcej benefitów.

________________


Napisał Grzegorz Rapczyński