Powszechnie nazywany łokieć tenisisty to dolegliwość związana z przeciążeniem miejsca przyczepów ścięgien do kości. Łokieć tenisisty jest powszechnym schorzeniem, które dotyka około 1-3% populacji (około 4 do 7 przypadków na 1000). Łokieć tenisisty wziął swoją nazwę od właśnie tenisistów, chociaż stanowią oni zaledwie co dziesiąty przypadek kliniczny. Kontuzja ta jest dość uciążliwa i wymaga specjalnego, wielokierunkowego postępowania i leczenia.

  • Łokieć tenisisty - przyczyny

  • Łokieć tenisisty - objawy

  • Łokieć tenisisty - leczenie

  • Ćwiczenia na łokieć tenisisty

  • Suplementy na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty - przyczyny

Często łokieć tenisisty występuje nie tylko u sportowców, ale dotyczy także pracowników biurowych czy fizycznych. Poprzez powtarzalne ruchy prostowania, zginania oraz ruchy rotacyjne w nadgarstku oraz łokciu, dochodzi do zmian przeciążeniowych, degeneracyjnych czy mikrourazów w obrębie mięśni kończyn górnych. Jest to najczęstsza przyczyna uporczywego bólu łokcia. Dotyka kobiet i mężczyzn w równym stopniu, a osoby dotknięte chorobą są najczęściej w wieku 35-54 lata.

Sumujące się w wyniku zmian przeciążeniowych łokcia tenisisty mikrourazy są głównym powodem występujących zmian przeciążeniowych (tzw. entezopatii). Łokieć tenisisty to boczne zapalenie nadkłykcia powstające w wyniku mikrorozerwania lub zapalenia ścięgien kości ramiennej (mięśni prostowników przedramienia). Kontuzja powstaje w wyniku wykonywania specyficznych ruchów na przestrzeni dłuższego czasu, np. podczas bardzo częstych ruchów przedramienia i nadgarstka (sportowe aktywności fizyczne: tenis, squash), gdzie mięśnie tj. prostowniki nadgarstka nie mogą się w pełni zregenerować. Łokieć tenisisty to nie tylko ból podczas uprawiania sportu. Ból może pojawić się np. podczas pracy przy komputerze w wyniku specyficznego ułożenia rąk (nadgarstek uniesiony, łokcie oparte o stół / biurko). Po wielu godzinach takiej pracy narasta stan zapalny i pojawia się ból.

Łokieć tenisisty – główne przyczyny:

  • Uraz sportowy

  • Nagłe obciążenie (upadek, szybki mocny chwyt, itd.)

  • Sumujące się ruchy (specyficzny chwyt, ułożenie nadgarstków podczas pracy – przy komputerze / w fabryce: mechanicy, szwaczki, muzycy, malarze; sportowcy – squash, tenis)

Łokieć tenisisty - objawy

Objawy łokcia tenisisty rozwijają się bardzo powoli i stopniowo. Silny i przejmujący ból nie występuje od razu. Na początku ból jest zlokalizowany po zewnętrznej części łokcia (obszar bocznego kłykcia kości ramiennej), a pojawia się bardziej przy dotyku i rozciąga w kierunku tyłu przedramienia. Występuje słabsza siła chwytu. Nakładające się mikrourazy podczas wspomnianych aktywności wynikają z nieprawidłowej biomechaniki ruchów, gdzie okolica łokcia często kompensuje dodatkowe pewne nieprawidłowości z ruchów w innych obszarach ciała. Biorąc pod uwagę tenis czy squash to właśnie brak odpowiedniej pracy tułowia i nóg, balansu ciała może powodować przejęcie pracy nad ruchem przez inne części ciała - np. prostownik nadgarstka.

W tkankach miękkich łokcia tenisisty występują 3 etapy zmian. W I etapie nie ma jeszcze specyficznych zmian i nie pojawiają się problemy podczas wykonywania czynności. Ból także nie jest obecny. W II etapie już zmienia się struktura w tkankach miękkich i ścięgnach i pojawia się skrzyżowanie włókien. Tkankę w wyniku uszkodzeń dzieli się wtedy na 3 stopnie uszkodzenia: łagodny, umiarkowany i znaczny. Tkanka jest bardziej wrażliwa i pojawiają się znaczne pogorszenie w jej funkcjonowaniu. W tej fazie powinny pojawić się działania służące zapobieganiu dalszemu rozwojowi obciążeń. W III fazie pojawiają się problemy z zagojeniem się rany. Powstaje tkanka bliznowata o obniżonej funkcji i słabym stopniu gojenia się.

Łokieć tenisisty – główne objawy:

  • męczliwość i ból w okolicach bocznej strony kłykcia

  • wrażliwość, tkliwość i ból (nawet w nocy) okolic łokcia

  • obrzęk i zaczerwienienie oraz sztywność (poranna) stawu łokciowego

  • osłabienie siły mięśni (chwyt, zakręcanie, odkręcania, zacisk, rotacje)

Łokieć tenisisty - leczenie

Leczenie kontuzji, jaką jest łokieć tenisisty polega na wprowadzeniu połączenia różnych metod leczenia: laser, rehabilitacja ruchowa / kinezyterapia, fala uciskowa, akupunktura, itd. Pierwsze fazy leczenia polegają na zastosowaniu odpoczynku i modyfikacji pewnych aktywności zawodowych czy sportowych, aby nie występowały dalsze mikrouszkodzenia związanie z nieprawidłową techniką ruchu czy znacznymi (długimi i intensywnymi) obciążenia.

Dobre rezultaty daje leczenie osoczem bogatopłytkowym (PRP). Ostrzyknięcie PRP zawiera czynniki wzrostu pomagające leczyć i goić rany w wyniku uszkodzeń ścięgna.

Leczenie polega przede wszystkim na współpracy z fizjoterapeutą, który działa na powięziach i mięśniach, aby przywrócić im prawidłowe funkcje i zmniejszyć ból. Najczęściej ból wynika z nieprawidłowej biomechaniki ruchu, stąd istotne jest, aby poprawić technikę ruchu, wzmocnić osłabione mięśnie i uelastycznić nadmiernie napięte mięśnie w okolicy tułowia, obręczy barkowej i kończyny górnej.

Łagodny ból może zmniejszyć przez przyjmowanie środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol. Paracetamol. W celu zmniejszenia stanu zapalnego można również stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - np. Ibuprofen.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Ćwiczenia na łokieć tenisisty obejmują wiele różnych ćwiczeń, które możesz rozbić z fizjoterapeutą lub jako dopełnienie procesu leczenia, np. domu. Bardzo dobrymi ćwiczeniami są:

1. Uniesienie do przodu ręki wyprostowanej w łokciu (palce skierowane do sufitu), z palcami uniesionymi do sufitu, następnie drugą ręką chwyć za palce i delikatnie naciskając rozciągaj nadgarstek przed około 20-30 sekund – Wszystko potwórz 4-5 razy.

2. Uniesienie do przodu ręki wyprostowanej w łokciu (palce skierowane do podłogi), drugą ręką chwyć za palce oraz delikatnie rozciągaj (dociskając nadgarstek przez 20 do 30 sekund). Wszystko powtórz 4-5 razy.

3. Powoli zginaj i prostuj nadgarstek. Jeśli odczujesz duży ból, nie kontynuuj tego ćwiczenia. Postaraj się zginać nadgarstek jak najbardziej, oczywiście w miarę swoich możliwości. Powtórz po 5 razy na rękę. Wykonaj 5 powtórzeń w 3 seriach na każdą z rąk.

W przypadku występowania łokcia tenisisty bardzo przydaje się specjalna opaska na łokieć, która go stabilizuje. Opaska często może być zaopatrzona jest np. W silikonową poduszeczkę, która pozwalająca dodatkowo wystabilizować ułożenie mięśnia i zapobiega dalszemu jego nadwyrężeniu.

Suplementy na łokieć tenisisty

Nasze ścięgna są zbudowane w większości z białka kolagenu (90% lub więcej). Kolagen jest niezbędny do naprawy i wymiany uszkodzonych tkanek ścięgien, które powodują ból.

Preparaty zawierające hydrolizat białka kolagenowego czy natywny kolagen mogą skutecznie wspierać proces leczenia i rehabilitacji łokcia tenisisty. Wybierając preparaty z kolagenem, warto również szukać produktów wzbogaconych o witaminę C, czy naturalne antyoksydanty.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz