Zwiększenie elastyczności mięśni, zmniejszenie ryzyka urazów, rozluźnienie ciała. To tylko niektóre z korzyści jakie daje nam regularne rozciąganie. O stretching powinien  pamiętać każdy z nas, nie tylko osoby aktywne fizycznie. Stretchingiem, nazywamy wszystkie ćwiczenia, polegające na rozciąganiu mięśni, w celu ich uelastycznienia, poprawy zakresu ruchu oraz mobilności.

 

Spis treści:

  • Rozciąganie, a trening
  • Rodzaje stretchingu
  • Dobre dla każdego

 

Rozciąganie, a trening

Rozciąganie odgrywa znaczącą rolę dla zdrowia każdego sportowca. Podczas wzmożonego wysiłku nasze mięśnie kurczą się. Wykonywanie ćwiczeń rozciągających, pozwoli z powrotem osiągną ich odpowiednią długość.

Trening poprzedzony rozciąganiem jest efektywniejszy i pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów. Rozciąganie poprawia elastyczności mięśni i ścięgien oraz poszerzenie zakresu ruchów. Co więcej, może zminimalizować  ryzyko wystąpienia kontuzji.=

O rozciąganiu, nie możemy zapominać również po intensywnym treningu. Dzięki niemu, wyciszymy rytm serca i odprężymy ciało. Sesja rozciągania, może również uchronić nas przed wystąpieniem bólów mięśniowych następnego dnia, czyli popularnie zwanych “zakwasów”.

 

Rodzaje stretchingu

Rozciąganie, ze względu na typ wykonywanego ruchu, możemy podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej jednak stosujemy dwa z nich, rozciąganie statyczne i dynamiczne.

Dynamiczne – to poruszanie w pełnym zakresie ruchomości stawu, jedynie za pomocą siły mięśni. Przykładami dynamicznego rozciągania są, na przykład wymachy rąk, nóg oraz skręty tułowia. Rozciąganie dynamiczne przygotowuje układ nerwowy do wysiłku, dzięki czemu sprawdzi się idealnie przed treningiem.

Statyczne – czyli kontrolowane rozciąganie, w którym nie wykorzystuje się ruchu. Polega na doprowadzeniu ciała do granicy ruchomości stawów i utrzymaniu danej pozycji kilka sekund. W tym rodzaju rozciągania, kluczowe będzie również odpowiednie oddychanie. Rozciąganie statyczne najczęściej stosowane jest w celu poprawienia naszej ruchomości. Ma na celu rozluźnić naszej ciało i wspomóc regenerację, na przykład po ciężki treningu. 

Rozciąganie dobre dla każdego

Stretching świetnie wpływa na całe nasze ciało, dlatego idealnie sprawdzi się dla każdego, nie tylko sportowca. Szczególnie powinny zainteresować się nim osoby, prowadzące siedzący tryb życia  lub borykające się z bólami kręgosłupa.

Stretching może być dobrym rozwiązaniem na odstresowanie. Dzięki serii kilku ćwiczeń rozciągających wykonanych wieczorem, zmniejszymy napięcie mięśniowe i odprężymy umysł, będzie to miało wpływ na lepszą jakość naszego snu.

Może być również traktowany jako forma aktywność dla osób, które nie przepadają za treningami na siłowni czy bieganiem, i wolą spokojne ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu.

W rozciąganiu bardzo łatwo jest osiągnąć stagnację, szczególnie gdy ciągle wykonujemy ten sam zestaw ćwiczeń. Jeśli zależy nam na poprawie gibkości, ważne jest abyśmy urozmaicali sobie nasze ćwiczenia. Zmienność i różnorodność metod stosowanych w sesjach rozciągających będzie tu miała duże znaczenie.

Jak widać, zalet płynących z regularnego rozciągania, nie brakuje. Poświęćmy więc chociaż 10 minut każdego dnia na odrobinę relaksu dla naszego ciała. Nie potrzebujemy dużo aby zacząć, tylko odrobinę chęci. Na pewno bardzo szybko zauważymy pozytywne zmiany.  Pozbędziemy się niechcianych bólów napięciowych, poprawimy naszą postawę oraz zyskamy większą świadomość ciała.

 

Autor: Karolina Krukowska