W kwestiach treningowych pojęcie “najlepszy trening” jest bardzo kontrowersyjne. Na efektywność treningu składa się wiele czynników, między innymi możliwości regeneracyjne, ilość dostępnego czasu, cele treningowe, poziom zaawansowania. Split to najbardziej znany system treningowy przez bywalców siłowni. Jednak mało kto ma świadomość, że split ma różne formy, a tą najbardziej znaną jest podział na partie ciała. Formą splitu jest także trening „Push, pull, legs”. Jest to rodzaj treningu podzielony na ruchy: wyciskania, przyciągania i ewentualnie oddzielny dzień treningowy poświęcony na dolne partie. 

Odpowiednie dostosowanie rodzaju treningu zależne będzie przede wszystkim od ilości dostępnego czasu danej osoby. Jeśli możesz poświęcić maksymalnie 1-2h trzy razy w tygodniu na trening, to najlepszą opcją treningową dla Ciebie będzie Full Body Workout - czyli trening całego ciała w trakcie jednej sesji treningowej. Warto wtedy zastosować przerwę między treningami chociaż jednego dnia i opierać się w tym treningu na ćwiczeniach wielostawowych.

Jeśli możesz poświęcić więcej czasu na treningi siłowe, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie system treningowy split, ale w formie „Push, pull, legs”. Podstawową zaletą korzystania z tego rodzaju treningu jest częstsza stymulacja każdej partii ciała. Jest to zdecydowana zaleta, ponieważ partia przetrenowana potrzebuję do kilkudziesięciu godzin na regeneracje. Już po około dwóch - trzech dniach jest w stanie znów zostać pobudzona. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli nasza częstotliwość jest wyższa, to ogólna objętość powinna być mniejsza, dostosowana do możliwości regeneracyjnych.

Jak skutecznie trenować?

Szczególną zaletą typowego splitu, czyli treningu dzielonego na partie mięśniowe jest możliwość dokładnego przetrenowania jednej partii. Jest to trening, dzięki któremu możemy zmieniać sylwetkę w takim kierunku, w jakim oczekujemy.

Dzieje się tak poprzez wykonywanie ćwiczeń akcesoryjnych, które możemy ukierunkować na istniejące braki. Trening ten pozwala na zastosowanie priorytetów i ustalenia odpowiednich założeń. Trening podzielony na partie mięśniowe zalecany jest osobom już o dłuższym stażu treningowym, o lepszej świadomości mięśniowej.

Jaki trening jest najlepszy?

Nie rodzaj treningu jest najważniejszy, a objętość wykonanej pracy oraz zaangażowanie. Nawet najlepszy plan treningowy idealnie dostosowany do Twoich potrzeb, ale wykonany nieodpowiednio, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Do notowania postępów potrzebne jest odpowiednie zaangażowanie. Rodzaj treningu warto dostosować do swojego trybu życia oraz celów, jakie chcemy osiągnąć. Nie warto zamykać się na jeden rodzaj treningu, ponieważ każdy z nich będzie mieć wady i zalety. Trening warto dostosować do danego okresu, w którym się aktualnie znajdujemy – na przykład poprzez rotowanie jego parametrów takich jak częstotliwość treningu, objętość, czy intensywność.

_________________

Autor: Tomasz Żukowski